Cisza w komputerze!

Pomimo tego, że większość z nas mieszka w dużych miastach, gdzie nasilenie hałasu jest spore, to w domu pragnie ciszy – jednym z głównych generatorów domowego hałasu jest komputer stacjonarny, który to może przeszkadzać nie tylko nam, ale również innym domownikom. W jaki sposób możemy wyciszyć domowy komputer stacjonarny i czy jest to w ogóle możliwe?

Kiedyś chodził ciszej…

Jeżeli mamy wrażenie, że nasz komputer kiedyś chodził ciszej, to za hałas odpowiedzialny może być między innymi kurz zbierający się wewnątrz obudowy komputera – możemy ją wyczyścić na dwa sposoby

1. rozbieramy obudowę i delikatnie odkurzaczem zbieramy wszystkie zabrudzenia szczególnie uważając na zamontowane podzespoły,

2. używamy do czyszczenia sprężonego powietrza.

Niezależnie od wybranej metody powinniśmy usłyszeć różnice w hałasie generowanym przez komputer – powinna spaść temperatura wewnątrz obudowy, a tym samym wiatraki powinny się rzadziej włączać bądź działać ze zmniejszoną prędkością obrotową.

Wymiana chłodzenia aktywnego na pasywne

Droższym rozwiązaniem jest wymiana chłodzenia aktywnego podzespołów w formie wentylatorów na chłodzenie pasywne w formie radiatorów. Warto mieć jednak na uwadze to, że chłodzenie pasywne jest mniej wydajne od chłodzenia aktywnego i tym samym powinniśmy szczególnie uważać decydując się na jego zastosowania – jeżeli będzie zbyt małe i zbyt mało wydajne to może to prowadzić do przegrzania danego podzespołu i jego trwałego uszkodzenia.

Wibracje od komputera

Jeżeli mamy do wydania odrobinę więcej pieniędzy to warto postawić również na specjalne maty wygłuszające wkładane do środka obudowy. Jednocześnie na rynku dostępne są specjalne gumowe nóżki do obudowy, które maja niwelować drgania całego komputera i zmniejszać generowany przez niego hałas.

Podsumowując, czasami wystarczy kilka prostych trików i czynności, aby nasz komputer był znacznie cichszy i pozwolił nam na jego użytkowanie nawet w obecności śpiącego niemowlaka. Pamiętajmy jednak o tym, że pogoń za cisza musi mieć swoje granice, aby była bezpieczna dla naszego komputera!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ