Żywica do drukarki 3D

Drukowanie w technologii 3D pozwala na uzyskiwanie dowolnych przedmiotów o wybranych kształtach. Wystarczy odpowiedni projekt i materiał, z którego ma zostać wykonany obiekt, aby możliwe było jego wydrukowanie. Materiał ten może mieć postać filamentu albo światłoutwardzalnej żywicy. Przyjrzyjmy się temu drugiemu rodzajowi materiału.

Dlaczego warto zdecydować się na drukarkę drukującą z żywicy?

Istnieje kilka technologii druku 3D, a jedną z nich jest utwardzanie materiału za pomocą wiązki światła. Jest to technika odznaczająca się bardzo wysoką precyzją i powtarzalnością, która pozwala na uzyskanie idealnych modeli. Jej dodatkową zaletą jest wysoka jednorodność powierzchni drukowanego przedmiotu, wyższa niż w przypadku druku za pomocą filamentu.

Oprócz tych powodów, na druk z żywicy światłoutwardzalnej warto zdecydować się również przez wzgląd na to, jakie parametry oferuje ten materiał. Bez problemu znajdziesz żywicę, która posiada wszystkie wymagane przez ciebie atuty, na przykład żywicę półprzezroczystą albo elastyczną.

Żywica elastyczna

Jednym z przykładów często wybieranej żywicy jest elastyczna, która pomaga tworzyć przedmioty odporne na zginanie i wiele innych uszkodzeń mechanicznych. Jest ona atrakcyjną propozycją dla każdego, kto chce, aby jego przedmioty były też użyteczne w innych branżach (albo w jego własnej), gdzie mogą być narażone na różnego rodzaju naprężenia.

Żywica transparentna

Kolejnym przykładem ciekawej żywicy może być przezroczysta żywica, która pozwala na uzyskiwanie transparentnych przedmiotów. Dzięki temu mogą się one przydać we wszystkich tych sytuacjach, w których zależy nam na możliwości szybkiego przekonania się, co jest w środku. Przykładem takiego zastosowania jest drukowanie specjalistycznych naczynek do elektrochemii, które pozwalają jednocześnie na badania spektrofotometryczne próbek.

Żywica jubilerska

Trzeci przykład ciekawe żywicy to tak zwana żywica jubilerska, którą można wypalać. Służy ona do produkcji biżuterii lub innych ozdób. Jest wykorzystywana między innymi do tworzenia ozdób metodą wosku traconego. Gwarantuje uzyskiwanie najbardziej oryginalnych i niezwykłych ozdób, ponieważ każdy z nich można uzyskać, po prostu projektując go w odpowiednim programie typu CAD.

Żywice twarde 

Ostatnim ciekawym przykładem materiału stosowanego w drukarkach 3D może być twarda żywica – sklep Aemca może zaproponować jej dwa rodzaje: Nobel i Super Though. Każda z nich cechuje się przede wszystkim bardzo wysoką odpornością mechaniczną na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzięki temu może być wykorzystywana nawet w branżach, w których przedmioty są narażone na częste uszkodzenia. Cokolwiek nie zostanie z niej zrobione, twarda żywica sprawi, że wydruk będzie w stanie znieść nawet największe wyzwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ