Komputer do gier w 4K - co powinnien mieć?

Jakość 4K wciąż jest nowością na naszym oraz zagranicznych rynkach. Mimo to trend na filmy, a nawet gry prezentowane w jakości 4K bardzo szybko opanowuje segment cyfrowej rozrywki. Dzięki wykładniczemu wręcz postępowi techniki oraz implementowania nowych technologii gracze otrzymali możliwość grania w najnowsze tytuły w jakości parokrotnie większej niż Full HD.

Jakość 4K wciąż jest nowością na naszym oraz zagranicznych rynkach. Mimo to trend na filmy, a nawet gry prezentowane w jakości 4K bardzo szybko opanowuje segment cyfrowej rozrywki. Dzięki wykładniczemu wręcz postępowi techniki oraz implementowania nowych technologii gracze otrzymali możliwość grania w najnowsze tytuły w jakości parokrotnie większej niż Full HD.

Żeby móc cieszyć się taką jakością obrazu niezbędne jest wyposażenie się w super wydajny i bardzo mocny komputer do gier w 4K. W tekście podpowiemy, na jakie podzespoły warto postawić, aby cieszyć się rozdzielczością Ultra HD, oraz określimy, czym powinien charakteryzować się tak wydajny sprzęt.

Czym powinien charakteryzować się komputer do grania w 4K?

Wyposażenie komputera do grania w gry w tak wysokiej rozdzielczości powinno być możliwie najnowsze. Należy przyłożyć odpowiednio dużo uwagi do każdego aspektu i podzespołu komputera, tak, aby był nie tylko wydajny w grach, ale również umożliwiał szybki transfer obrazu z karty lub kart graficznych do monitora. Szybkość przesyłu danych ma tutaj kluczowe znaczenie.

Poza samą stacjonarką niezbędne jest również wyposażenie się w odpowiedni monitor, który współpracuje z tą rozdzielczością. Obecnie rynek monitorów 4K również jest spory, a asortyment producentów sprzętu tego typu stale się powiększa. Obecnie najrozsądniejszym wyborem jest monitor 4K z przedziału od 24 do 27 cali. Tego typu ekrany oferują odpowiednio dużą przekątną przy jednoczesnym zachowaniu w miarę przyjaznej ceny.

Wracając do komputera- czym jeszcze powinien się charakteryzować? Poza samymi podzespołami, które omówimy w dalszej części artykułu, niezbędne jest odpowiednie chłodzenie całych wnętrzności naszej machiny. Żeby móc postawić na jakość 4K w grach niezbędne jest wyposażenie się w debiutujące w ostatnich miesiącach karty graficzne lub zdecydowanie się na sprzęgnięcie dwóch, czy nawet większej ilości kart graficznych. Takie połączone układy wraz z wysilonym potężnym procesorem powodują, że temperatura wewnątrz blaszaka może osiągnąć bardzo wysoki poziom. Warto więc zadać o odpowiednie chłodzenie- najlepiej aktywne.

Pomoc przy wyborze chłodzenia do konkretnych konfiguracji sprzętowych możemy uzyskać na niejednym forum PC, na którym specjaliści oraz użytkownicy obeznani z tematem zaoferują nam swoją pomoc.

Komputer do grania w 4K- jakie podzespoły?

Kompletując PC’ta do grania w gry w 4K niezbędna jest odpowiednia wiedza. Łatwo bowiem źle oszacować możliwości podzespołów lub wydać zbyt dużą kwotę na sprzęt, który zaoferuje podobne osiągi, co konfiguracja z nieco mniejszego przedziału cenowego.

  • Procesor

Procesor nie bierze zbytniego udziału w prezentowaniu treści w tak dużej jakości, niemniej od jednostki CPU zależą możliwości uruchomienia najnowszych pozycji. Warto więc zadbać o możliwe nowy układ z dużym zapasem wydajności i mocy obliczeniowej. Obecnie najlepszymi procesorami do gier są Intel core i7 oraz AMD A10. Jeżeli jedna wolimy nieco niższą półkę, układy Intel Core i5 oraz AMD A8 równie świetnie dadzą sobie radę.

  • Karta graficzna

Karta graficzna to kluczowy element specyfikacji. W przypadku korzystania z rozdzielczości 4K staje się ona wąskim gardłem, co oznacza, że jest to najczęściej najbardziej eksploatowany i spowalniający cały proces element. Obecnie najlepszym wyjściem będzie sprzęgnięcie dwóch kart graficznych, które wspólnie pozwolą na uruchomienie najnowszych gier w 4K. Sprzęt do 4K z reguł nie jest tani, jednak w konfiguracji w zupełności wystarczy nam karta graficzna do 1000 zł. Przykładem może być MSI Radeon R9, który sprzęgniemy dzięki Crossfire z innym Radeonem. Jeśli karta graficzna do 1000 zł jest zbyt tanim rozwiązaniem, możemy pokusić się o połączenie w 2-way SLI dwóch kart GeForce GTX 980.

  • Płyta główna

Płyta główna jest fundamentem dla reszty podzespołów. Głównym wymaganiem stawianym jej pod kątem jakości 4K jest obsługa możliwie najnowszych portów HDMI lub DisplayPort. W przypadku sprzęgania paru kart graficznych niezbędne jest posiadanie przez płytę odpowiedniej ilości portów i gniazd na karty. W zupełności wystarczy nam płyta główna do 400 zł.

  • Pamięć RAM

Im więcej, tym naturalnie lepiej. Bezpiecznym minimum do najnowszych gier uruchamianych w 4K powinno być 8 GB. Takie wartości mocno wesprą procesor podczas przetwarzania dużej ilości danych.

[Głosów:13    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ