Kupuj taniej na portalach typu AliExpress dzięki kantorowi online

Robiąc zakupy online na portalach zagranicznych, takich jak popularny ostatnio AliExpress, a także Amazon, Asos czy nieco mniej znane Monki, płacimy często zwykłym przelewem ze swojego konta bankowego lub kartą kredytową. W ten sposób narażamy się na znaczne zwiększenie kosztu zakupionego produktu. Bankowe kursy walut często dość mocno odbiegają od średniego kursu NBP, ponieważ są obłożone marżą, na której bank zarabia. Najlepszym wyjściem byłoby płacenie bezpośrednio w walucie obowiązującej w danym sklepie online, np. euro czy dolarach. Dlatego, jeżeli kupujesz w zagranicznych serwisach w miarę często, warto założyć konto walutowe i wymieniać walutę na ten cel przez internet.

Niezależność od bankowych prowizji

Kursy walut obowiązujące w bankach charakteryzują się różnicą (często dość dużą) pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży waluty, co sprawia, że kurs jest mało korzystny zarówno w przypadku wymiany złotówek na euro, jak i w drugą stronę. Różnica, czyli spread, wynosi przeważnie ok. 5%-7%, choć niekiedy może sięgać nawet 9%-10%. Z kolei wymiana waluty w internecie wiąże się z minimalnym spreadem,  poniżej 1%, a co za tym idzie – z lepszym kursem walut. Jeśli zatem najpierw kupimy euro w e-kantorze, a następnie zapłacimy za zakupy w niemieckim Amazonie czy Asos bezpośrednio z konta walutowego, unikniemy bankowej marży za przewalutowanie i zaoszczędzimy na zakupach.

Wymiana w kantorze online

Przebieg wymiany waluty w kantorze internetowym sprowadza się do kilku prostych czynności – prześledźmy je na przykładzie zakupu 1000 EUR. Na początku trzeba zarejestrować się w wybranym kantorze online, podając m.in. takie informacje, jak numery kont i waluta, w jakiej dany rachunek bankowy jest prowadzony. Po zalogowaniu wpisujemy kwotę, jaką chcemy kupić i otrzymujemy informację, ile pieniędzy mamy przesłać na konto e-kantoru (według kursu z 06.10.2016: 1000,00 EUR=4313,70 PLN). Kiedy przelew zostanie zaksięgowany, możemy wrócić na swoje konto w kantorze online i zatwierdzić wymianę po aktualnym kursie (można też zaczekać z zatwierdzeniem, aż kurs będzie jeszcze lepszy, wtedy przesłane środki „czekają” na koncie w e-kantorze). Po zaakceptowaniu przez nas transakcji e-kantor przesyła nam 1000 EUR na konto walutowe.

Sprawdzaj kursy, obliczaj zyski

Aby kupić walutę po jak najlepszej cenie, warto na bieżąco śledzić kursy, np. na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. Możemy najpierw przesłać jakąś sumę w PLN na konto
e-kantoru, a po pewnym czasie tylko zatwierdzić transakcję jednym kliknięciem, kiedy euro osiągnie najniższą cenę – w ten sposób można zaoszczędzić najwięcej, ale tylko wtedy, kiedy nie spieszy się nam z wymianą i możemy zaczekać na lepszy kurs. Warto również sprawdzać, ile zaoszczędzimy na danej wymianie w porównaniu do zakupu waluty w banku. W przypadku przykładowej kwoty 1000 EUR oszczędność może wynieść średnio ok. 100-200 PLN, w zależności od tego, z jakim bankiem porównujemy kurs e-kantoru. Przy regularnej wymianie choćby niewielkich kwot w skali roku możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSposób na nudę
Następny artykułKomputer do gier w 4K – co powinnien mieć?

Gram już przeszło 15 i nigdy mi się to nie znudzi! Z początku zapalony PCtowiec, a teraz zadowolony posiadacz Xbox One :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ