Idealne biurko do pracy - czyli jakie?

Czytając poradniki o efektywności pracy, zwykle pojawia się ustęp organizacji miejsca pracy i wyborze odpowiednich mebli biurowych.

Jednym z najważniejszych elementów jest właściwe biurko. Wygodne i komfortowe może znacznie poprawić nam przyjemność z pracy i zadbać o naszą właściwą postawą.

Jak wybierać wygodne biurko do pracy?

Szukając odpowiedniego mebla, należy zacząć od wymiarów. Biurko powinni być dopasowane do wzrostu danej osoby. Ideałem są biurka, które pozwalają regulować wysokość, niektóre z nich dostosowane są do pracy w pozycji stojącej. Dla osoby średniego wzrostu wysokość biurka powinna wynosić 70 centymetrów, w przypadku osób o wzroście powyżej 180 centymetrów – 75 centymetrów, a dla osób powyżej 190 centymetrów – 80 centymetrów i więcej. Ustalając wysokość idealną dla konkretnej osoby uznać, że może, że odpowiedni wzór wygląda tak:

wzrost – 110 cm = najlepsza wysokość biurka

Jeśli planujemy zakup biurka bez regulacji wysokości, koniecznie powinien mieć ją fotel biurowy – pozwoli to na dopasowanie odpowiednio siedziska.

Idealny blat roboczy powinien mieć szerokość około 70-80 centymetrów, a długość 100-120 cm. Pamiętajmy, że średnia rozpiętość ramion wynosi około 70 – 80 centymetrów. Większe biurko może więc okazać się niewygodne, by sięgnąć np po przybory będziemy musieli wstawać.

A co oprócz samego blatu?

meble biurowe

Idealnie biurko, oprócz samego blatu powinno być także wyposażone w odpowiednie szufladki lub półeczki. Tu poziom dowolności jest spory. Można kupić mebel już z wbudowanymi szafkami, a można dokupić dopasowany kontener oraz nadstawki. Profesjonalni producenci mebli biurowych stawiają raczej na tą drugą kompozycję, gdyż pozwala ona stworzyć biurko dopasowane do potrzeb danej osoby. Dodatkowo, kontener zaopatrzony w kółeczka zezwala na szybkie przeorganizowanie przestrzeni wokół biurka – może służyć za dodatkowy pomocnik albo podstawkę pod drukarkę. W przypadku nadstawek ich rolę mogą pełnić także organizery na biurko. Wybór w sklepach jest ogromny, warto więc kierować się potrzebami. Osoba, która pracuje z papierowymi dokumentami na pewno będzie potrzebować miejsce na ich przechowywanie, natomiast osobie, która pracuje głównie na komputerze, wystarczy pojemnik z karteczkami do notatek oraz organizer na przybory do pisania.

Kolejną kwestią jest wybór biurka pod komputer stacjonarny lub laptop. W przypadku pracy nad dokumentami papierowymi lub pracą na laptopie starczy sam blat. Biurko komputerowe powinno jednak posiadać odpowiednią, wysuwaną półeczkę na klawiaturę oraz nadstawkę dla monitora. Pozwalają one utrzymać odpowiednią pozycję ciała przy pracy – dzięki podstawce ekran jest na wysokości oczu, dzięki czemu nie musimy się garbić, patrząc w niego.

Materiał, z jakiego wykonane jest biurko

Wygląd oraz materiał, z jakiego wykończone jest biurko to kwestia osobistej estetyki. Dla osób dużo czasu spędzających w pracy odradzamy jednak szklane blaty – trudno utrzymać je w czystości, a odciski palców mogą doprowadzić do szału. Oceniając dany mebel warto zwrócić uwagę na jakość wykonania – czy biurko jest stabilne, czy wygląda solidnie, czy się nie chwieje. Należy także sprawdzić, czy szuflady, o ile są, otwierają się z łatwością. Wybierając biurko do pracy najlepiej po prostu chwilę przy nim posiedzieć. Wiele sklepów oferuje możliwość obejrzenia mebla na żywo – nie rezygnujmy z niej.

Tekst powstał przy współpracy z Fabryką Mebli Biurowych Wuteh (http://wuteh.com.pl).

[Głosów:12    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ