Gry Pociągi Online - z nieco innej perspektywy

Z czym kojarzą nam się Gry Pociągi Online? Najprawdopodobniej z prostym, często dwuwymiarowym światem, trzecioosobową narracją i dość prostą grafiką. Tak jednak nie musi być. Część gier, z gatunku „Gry Pociągi Online” można śmiało nazwać symulatorami pociągów. I to dobrymi symulatorami.

Gdy myślimy symulator pociągu…

Gdy w naszej głowie, pojawia się tekst „symulator pociągu”, oczyma wyobraźni, widzimy raczej coś na kształt popularnych programów szkoleniowych, takich jak np. Maszyna. Czy to wszystko, na co stać polską myśl informatyczną i programistyczną? Pewnie nie…

Pora zmienić to myślenie. W sieci, pojawia się coraz więcej dobrych symulatorów pociągów. To co je wyróżnia, na tle „Microsoftowych” produkcji, to niska cena, łatwa dostępność i przede wszystkim – realnie odwzorowany świat gry.

Symulator pociągu, czyli co?

Dla niektórych, symulatory pociągów mogą być dosyć ogólną definicją. Zresztą nic w tym dziwnego – przecież na rynku jest mnóstwo podobnych gier. W rzeczywistości, prawdziwy symulator pociągu, posiada kilka charakterystycznych cech. Oto one:

1. Narracja pierwszoosobowa. Cała akcja, dzieje się w kabinie maszynisty. Samo uruchomienie pociągu nie jest już sprawą łatwą. Zwolnienie hamulca, podniesienie pantografu i uruchomienie silnika to zadania, które „niedzielnych kolejarzy” mogą zwyczajnie przerosnąć.

2. Realistyczne odwzorowanie… W dobrym symulatorze pociągu, nie tylko zobaczymy realistycznie wyglądające pociągi, ale też trasy, po których przyjdzie nam jeździć. Zwykle, podczas poruszania się po takich trasach, przyjdzie nam wykonywać w sposób dokładny wszystkie polecenia, jakie wydaje nam dyżurny ruchu, za pomocą odpowiednio podświetlonych semaforów.

W bardziej zaawansowanych grach, realizm nie skończy się wyłącznie na jeździe „na trasach”. Może się okazać, że naszym zadaniem, będzie poruszanie się maszyną manewrową, po okolicznej bocznicy. Co to oznacza w praktyce? Konieczność podpięcia sprzęgów, puszczenia powietrza, odpowietrzania składu i prowadzenia jazdy manewrowej, zarówno pociągając, jak również spychając wagony.

3. Gotowe trasy i możliwość ich edycji. Dobry symulator pociągu, nie tylko zapewni nam rozrywkę z punktu widzenia maszynisty. Jednym z elementów rozgrywki, często jest możliwość edycji wybranych tras wraz z możliwością zainstalowania niektórych z nich. Takie rozwiązanie, widzimy np. w Microsoft Train Simulator, gdzie możemy poruszać się po prawdziwych polskich trasach (np. Katowice – Żywiec).

Właśnie dlatego, Gry Pociągi Online z www.valhalla.pl, to nie tylko proste gry platformowe, ale też zaawansowane gry symulacyjne (dostępne często z poziomu przeglądarki).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ