Gry Bijatyki Online - czy rzeczywiście są nieodpowiednie?

Chyba żaden gatunek gier wideo nie wzbudza tylu kontrowersji, co Gry Bijatyki Online. Uwielbiane przez młodych graczy na całym świecie i demonizowane przez ich rodziców, czyli od skrajności do skrajności. Zastanówmy się przez chwilę, czy tytuły, w których walka jest motywem przewodnim, rzeczywiście mogą mieć negatywny wpływ na młody umysł gracza?

Tam gdzie walka, tam i przemoc

Koronnym argumentem osób, zdaniem których bijatyki online nie powinny być dostępne dla młodych graczy, od zawsze pozostaje przemoc obecna w tych tytułach. Nie można przeczyć faktom – ideą gier bijatyk online jest przecież walka z przeciwnikiem. Mamy tu jednak do czynienia z czymś w rodzaju podwójnej moralności – te same osoby zwykle głośno krzyczą, że młodzież powinna skupić się na książkach, nie na brutalnych grach. Tymczasem każdy, kto przykładał się do nauki, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele przemocy zawarte jest w tytułach znajdujących się w spisie lektur obowiązkowych. Jak zatem należy to rozumieć – mamy złą przemoc i dobrą przemoc?

Nie taki diabeł straszny…

Abstrahując od tematu przemocy, która jest przecież obecna w każdej dziedzinie rozrywki, skupmy się przez chwilę na pozytywnych stronach, jakie niosą z sobą Gry Bijatyki Online dostępne tu: http://www.valhalla.pl/gry-przegladarkowe/kategoria/bijatyki/.

Zastanówmy się przez chwile, czym charakteryzują się tytuły, w których walczymy z przeciwnikiem? Odpowiedź jest bardzo prosta – nieprzewidywalnością. Podczas gdy w grach zręcznościowych możemy nauczyć się całej planszy na pamięć, w przypadku bijatyk jest to niemożliwe i nie ma tu znaczenia czy gramy przeciwko realnemu czy wirtualnemu przeciwnikowi. Komputer nie powtórzy tej samej sekwencji ruchów. Oznacza to, że rozgrywka za każdym razem zaskakuje nas nowym wyzwaniem. Taka sytuacja stwarza wręcz idealne warunki dla rozwoju dwóch niezwykle istotnych cech – szybkości reakcji i umiejętności błyskawicznego podejmowania decyzji. Nie są to tylko słowa – naukowcy niejednokrotnie prowadzili badania, mające na celu potwierdzenie związku występującego pomiędzy grami wideo, a rozwojem refleksu i umiejętności błyskawicznego reagowania.

Kolejna rzecz to chęć rywalizacji. Ta cecha, czy tego chcemy czy nie, jest nieodłącznym elementem ludzkiej natury. Rywalizujemy ze sobą już od najmłodszych lat i należy stwierdzić, że jest to pozytywne zjawisko. Gry Bijatyki Online stwarzają bezpieczną przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą rzucać sobie wyzwania. Taka rywalizacja z całą pewnością nie skończy się kontuzją, a da tyle samo satysfakcji, co choćby pojedynek podczas klasowego meczu piłki nożnej.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ