Czym napędzane są repliki broni?

Repliki broni stają się w ostatnim czasie bardzo popularne, a rozgrywki ASG skutecznie wypierają z rynku paintball. Wynika to z faktu, że są dużo bardziej realne, ze względu na formy rozgrywek, które polegają na symulacji prawdziwych działań wojennych. Również repliki broni skutecznie oddają realizm wojny, gdyż nie tylko wyglądają jak pierwotne modele karabinków czy pistoletów ale również strzelamy w nich kulkami (polimerowymi), a nie, jak w przypadku paintballu farbą. Jak jednak działa taka replika i czym napędzane są owe plastikowe kulki?

Na rynku spotkamy się z trzema rodzajami replik broni palnej. Są to repliki napędzane elektrycznie, sprężynowo i gazowo. Szczególnie ta ostatnia forma napiera popularności ze względu na łatwy dostęp w sklepach stacjonarnych i w sieci, a także niezawodność. Podczas, gdy sprężynowe napędy mogą ulegać uszkodzeniom na przykład pod wpływem rdzy to w przypadku napędu gazowego nie ma tego problemu.

Napęd elektryczny w replikach broni

Bronie napędzane elektrycznie posiadają wymienialne akumulatorki, które możemy wcześniej naładować i podczas rozgrywek nosić ze sobą w razie rozładowania. Zwykle do zestawu strzeleckiego dodawana jest również ładowarka, więc strzelec potrzebuje jedynie miejsca, gdzie znajduje się kontakt i elektryczność. Plusem tego typu zestawu jest to, że akumulatorki mogą służyć jednej osobie bardzo długo. Wystarczy pamiętać o ich ładowaniu. Minusem jest ich waga – są dosyć ciężkie i uciążliwe podczas wypadów na rozgrywki ASG, gdzie przecież, podobnie jak w przypadku działań wojennych, liczy się szybkość i mobilność zawodnika.

Napęd gazowy, czyli green gas

Inny rodzaj napędu w replikach broni to green gas. Na naszym rodzimym rynku oferuje go chociażby firma ProTechGuns, która dostarcza wysokiej jakości preparaty i gaz do replik broni. Dostarczane przez ProTechGuns napędy Green Gas posiadają uśrednione ciśnienie i dodatkowy olejek silikonowy zabezpieczający broń. Co ważne, tego rodzaju gaz napędowy do replik broni można zakupić w różnej pojemności. Mniejsze gazy warto nosić przy sobie na zmianę, gdy obecnie używany się wyczerpie podczas zabawy. Te duże zaś można pozostawić w bazie czy obozowisku, aby uzupełnić magazynki z ekonomicznego zasobnika. Green gas nabyć możemy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online.

Sprężynowy napęd do replik broni

Istnieją również bronie z napędem sprężynowym. Ich konstrukcja polega na zastosowaniu metalowych elementów sprężynowych, które są wyjątkowo wytrzymałe. Posiadają dźwignię przeładowania, podczas którego naciąga się sprężynę umiejscowioną w górnej części broni. Po zdjęciu blokady sprężyna uwalnia z dużą siłą kulkę, która leci do wskazanego jej celu. Jest to przez wielu lubiany sposób napędzania replik jednak z wszystkich powyższych najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Repliki broni stają się coraz szerzej dostępne. Własną broń możemy kupić już od kilkudziesięciu złotych i rozpocząć przygodę z ASG. Jest to zabawa, która z pewnością dostarczy nam dużą dawkę adrenaliny. Warto więc spróbować tego rodzaju rozgrywek.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ