Wydajne laptopy do gier – czy warto inwestować?

Im więcej gier, tym więcej graczy. Kto kiedyś miał czas na grę? Nieliczni, bo i tytułów ciekawych nie było, a i sprzęt i technologie nie dawały zbyt dużej frajdy. Znudzeni codziennością moglibyśmy sobie co najwyżej „popykać” w Snake’a albo ułożyć Pasjansa. Jednak w grach był potencjał, developerzy go sprytnie wykorzystali i dziś gra cały świat. Problem jest tylko w tym, jak wybrać komputer do gier.

Komputer stacjonarny czy laptop do gier?

Wytrawni gracze nie mają wątpliwości, że najlepszą jakość rozgrywki uzyska się wyłącznie na komputerze stacjonarnym. Duży monitor, zewnętrzna klawiatura, dobra mysz gamingowa i wygodnie zaplanowana przestrzeń to nie tylko pasjonująca rozgrywka, ale i wygoda korzystania. Komputery stacjonarne są wydajniejsze, mają lepsze układy chłodzenia i większe osiągi. Ale niestety nie wszędzie da się zabrać ze sobą peceta na plecach. W terenie zostaje nam tylko laptop, który jakby nie patrzeć też ma swoje ograniczenia. Czy warto go w ogóle kupić, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

Kiedy opłaca się kupić wydajnego laptopa do gier?

Przesłanki do tego, by kupić dobrego laptopa do grania, są tak naprawdę tylko dwie:

  •  Jesteś graczem zapaleńcem

Nie możesz rozstać się z ulubionymi grami. Nie wyobrażasz sobie weekendu spędzonego bez gry. Zawsze musisz mieć przy sobie sprzęt, który pozwoli Ci przejść chociaż jeden hardcorowy level. W domu masz komputer stacjonarny, ale często wyjeżdżasz i musisz mieć przy sobie sprzęt, który da Ci jakość gry porównywalną z tą, której doświadczasz na stacjonarce.

  • Grasz okazyjnie i nie potrzebujesz dwóch komputerów

Planujesz zakup komputera i chcesz, żeby mógł pochwalić się dobrymi parametrami. Nie uznajesz półśrodków. Czasami grasz i wybierasz wymagające tytuły. Chcesz korzystać z komputera i w domu i na wyjeździe, ale poza grami istnieje dla Ciebie także inny świat. Potrzebujesz dobrego sprzętu, którego wydajność pozwoli Ci na pracę z grafiką, muzyką i różnymi programami.

Wydajne laptopy do gier to spory wydatek. Dobry laptop z kilkoma rdzeniami, pojemnym dyskiem, mocnym akumulatorem, procesorem i wydajną kartą graficzna to wydatek od 3 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najlepsze laptopy są droższe niż dobre zestawy komputerowe i tutaj kwestie finansowe mogą sprowadzać na ziemię. Tymczasem zwyczajny laptop do większości zastosowań będzie Cię kosztował 1,5 tysiąca złotych. Ogólna, aczkolwiek niepisana zasada jest taka, że jeżeli masz komputer stacjonarny, który w grach sprawdza się doskonale i raczej nie masz zamiaru grać poza domem, to nie opłaca się kupować drogiego laptopa. Natomiast w sytuacji, kiedy nie chcesz inwestować w stacjonarkę, bo kochasz mobilność, to laptop jest dobrą inwestycją.

Wśród profesjonalnych graczy panuje przekonanie, że na laptopie nigdy nie uda się osiągnąć takiej satysfakcji z rozgrywki, jak na komputerze stacjonarnym i jest w tym sporo prawdy. W końcu do laptopa podczas gry będzie trzeba podpiąć przewodową mysz i klawiaturę, a często też głośniki. Touchpad i wbudowana klawiatura się absolutnie nie sprawdzą. Tak więc jakby nie patrzeć, w teren będzie trzeba ze sobą zabrać także pokaźny zestaw. To generuje dodatkowe koszty. Gamingowa mysz i klawiatura oraz power bank to wydatek rzędu minimum kilkuset złotych. Zanim kupisz cały ten zestaw, zastanów się, czy rzeczywiście będziesz z niego korzystał. Moda to jedno, a faktyczne wykorzystanie to całkiem inna rzecz. Laptopy gamingowe kuszą, ale realnie sprawują się zawsze gorzej od pecetów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ