Komputer do gier kojarzy się większości z nas z potężną maszyną, która musi kosztować przynajmniej kilka tysięcy złotych. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet nieco słabsze, a wyraźnie tańsze maszyny poradzą sobie z obsługa najnowszych gier, a tym samym pozwolą na rozkoszować się cyfrową rozrywką w zaciszu własnego domu. Co prawda już na samym początku warto uświadomić sobie, że nie będzie to rozrywka w najwyższych detalach czy też w najwyższej rozdzielczości, to jednak z powodzenie będzie można grać! Na jakie podzespoły warto zwrócić szczególną uwagę?
Płyta główna dla każdego?
Podstawą składania jakiegokolwiek komputera powinien być wybór odpowiedniej płyty głównej, która zapewni nam nie tylko obsługę najpopularniejszych standardów, ale również zapewni możliwość rozbudowy komputera w przyszłości o chociażby dodatkowe dyski twarde czy też kości pamięci RAM. Jedną z płyt głównych wartych polecenia jest między innymi ASUS H110M-K, którego cena to okolica 200-250 złotych. Jest to co prawda budżetowa płyta główna, jednak z zupełności wystarczy do gier zapewniając obsługę poprzez dwa złącza PCI-E x1, jedno PCI-E x16 czy 2 porty USB w standardzie 3.0.
Dobry procesor Intel?
Do płyty głównej należy dobrać odpowiedni procesor – my proponujemy Intel Core i3-6100. Pomimo tego, że rodzina procesorów Intel Core i3 jest niezwykle bogata, to właśnie model i3-6100 zapewnia dobrą wydajność połączoną z niskim zapotrzebowaniem na energię (możemy tym samym zaoszczędzić na zasilaczu)oraz stosunkowo niską ceną wynoszącą w okolicach 500,-zł. Warto zwrócić uwagę na to, że procesor ma zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 530, która może stanowić tymczasowe rozwiązanie dające możliwość użytkowania nowego komputera, a dopiero późniejsze dokupienie do niego wydajniejszej karty graficznej.
Pamięć RAM
Składając nowy komputer nie można zapomnieć również o pamięci operacyjnej RAM. Zaproponowana powyżej płyta główna obsługuje pamięć RAM w standardzie DDR4 i taką też polecamy w zakupie – wielkość? Minimum 8 GB, choć optymalnym rozwiązaniem jest wsadzenie od razu kości mających w sumie 16 GB. Różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi to niespełna 100,-zł, a wzrost wydajności ogromny!