Tablet graficzny dla początkujących

Zaczynając przygodę z grafiką, w pewnym momencie może pojawić się potrzeba zakupu tabletu. Choć nie każdy grafik korzysta z tego typu rozwiązania, najbardziej cenią je osoby, realizujące prace koncepcyjne. 

Tablety graficzne są wykorzystywane nie tylko do rysowania, ale także do edycji grafiki i fotografii oraz tworzenia projektów CAD. Zastosowanie tych urządzeń jest niezwykle szerokie, dlatego tym bardziej warto dokładnie przemyśleć zakup pierwszego modelu, aby użytkownik był jak najbardziej zadowolony z pracy na nowym sprzęcie.

Pierwszy tablet graficzny – na co zwracać uwagę?

W przypadku zakupu tabletu użytkownik ma do wyboru dwa modele. Pierwszym z nich jest urządzenie piórowe, które imituje pracę prawdziwego pióra na papierze. Tego typu sprzęt będzie dobrym wyborem dla osób początkujących, nie tylko ze względu na szeroką funkcjonalność i wszechstronne zastosowanie, ale również przystępną cenę zakupu, która dla wielu użytkowników z niewielkim doświadczeniem jest bardzo istotna. Modele z wbudowanym wyświetlaczem są wyposażone w przynajmniej jeden rysik. Ich największą zaletą jest szeroka możliwość edycji i wprowadzania nieustannych poprawek do grafiki lub rysunku. Większość modeli z czułym ekranem cechuje się wyższą ceną niż tradycyjne egzemplarze – jeżeli sprzęt ma jednak służyć do celów zarobkowych, różnica w cenie może szybko się zwrócić.

Parametry techniczne

Decydując się na konkretny model, oprócz parametrów fizycznych takich jak wymiary oraz waga, które są szczególnie istotne w przypadku gdy tablet będzie intensywnie używany, należy również zwrócić uwagę na aspekty techniczne.

  • W przypadku modeli piórowych niezwykle istotny jest aktywny obszar. Jest on głównie wyrażany w calach. Ten parametr najlepiej dostosować do osobistych preferencji konkretnego użytkownika. Niektóre osoby potrzebują więcej miejsca, inne mniej, dlatego przed zakupem warto narysować na kartce papieru aktywny obszar urządzenia i sprawdzić czy aby na pewno użytkowanie będzie komfortowe. Kolejną kwestią jest stopień czułości rysika na nacisk, który odzwierciedla naturalne posługiwanie się np. ołówkiem. Im jest on wyższy, tym bardziej precyzyjnie będzie działał, dlatego warto wybierać modele przynajmniej z minimalną wartością dla tego parametru, wynoszącą 4000 stopni. Warto również sprawdzić gęstość tabletu wyrażoną w liniach. Nawet w przypadku budżetowych modeli za kilkaset złotych, powinna on wynosić 100 linii na każdy milimetr.
  • Decydując się na tablet z wyświetlaczem, warto zastanowić się nad wyborem modelu w pełni kompatybilnego z rozdzielczością 4K, ponieważ zapotrzebowanie na wysoką jakość stale rośnie. Na szczególną uwagę zasługują tablety charakteryzujące się brakiem opóźnień i efektu paralaksy oraz wyróżniające się naturalną reakcją na przechył. Ponadto tablet powinien być kompatybilny ze wszystkimi najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows i Mac OS.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ