Jaki dyktafon cyfrowy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dyktafon cyfrowy służy wielu celom. Z jednej strony przydaje się na co dzień, na przykład studentom i uczniom, aby nagrać ważny wykład czy lekcję, albo podczas ważnych warsztatów lub szkoleń. Nagrania pozwalają na ich późniejsze ponowne odsłuchanie i stworzenie szczegółowych notatek. Z drugiej strony dyktafon jest również ważnym narzędziem pracy. Posługują się nim dziennikarze, socjolodzy, antropolodzy czy coraz liczniejsza grupa influencerów – blogerów czy youtuberów, a nawet pracownicy służb specjalnych!

Na rynku dostępnych jest wiele modeli dyktafonów cyfrowych, a ich zakres cenowy jest bardzo szeroki. W artykule przedstawimy podstawowe parametry i funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze dyktafonu, aby dostosować go jak najlepiej do swoich potrzeb.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie dyktafonu?

W zależności od parametrów ceny dyktafonów będą się znacząco różnić. To ważne, aby przed zakupem określić, do jakich celów będzie on potrzebny i w jakich warunkach będziesz go używać. Urządzenie o zbyt niskich parametrach nie pozwoli na sprawną pracę. Nie warto też jednak przepłacać za funkcje i możliwości techniczne, których nigdy nie użyjesz. 

Czas nagrywania i rodzaj pamięci

Maksymalny czas nagrywania podawany w specyfikacji dyktafonu określa liczbę godzin nagrania, jaką można zarejestrować na urządzeniu. Ważnym jest fakt, że liczba ta odnosi się do nagrania wykonanego w najwyższej jakości. 

Ten parametr będzie szczególnie ważny, jeśli dyktafon ma służyć do nagrywania dźwięku na przykład podczas dłuższych wyjazdów służbowych. Oczywiście, w miarę zapełniania się pamięci, nagrania można też zgrywać na komputer. Istnieją również modele dysponujące pamięcią wymienną w postaci kart microSD/SDHC.

Im większa pamięć, tym więcej godzin nagrania zmieści się na urządzeniu. Najczęściej spotykane dyktafony na rynku dysponują od 1 do 4 gigabajtów pamięci podręcznej, którą rozszerzać można za pomocą dodatkowych kart pamięci.

Format i jakość nagrania 

Jednym z najważniejszych parametrów dyktafonu jest format nagrań, od którego zależy również ich jakość. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi formatami zapisu są: WMA, MP3, DSS i PCM. 

Najpopularniejszymi formatami są WMA i MP3. Pozwalają one na nagrywanie dużej ilości materiałów, co możliwe jest dzięki wykorzystaniu kompresji danych. Ta nie wpływa jednak na jakość dźwięku, więc otrzymujemy bardzo wydajny i zadowalający jakościowo zapis. 

Format DSS odpowiada na potrzebę bardzo wysokiej jakości profesjonalnego dyktowania i wykorzystywany jest przy tworzeniu zaawansowanych technologii, na przykład urządzeń służących do rozpoznawania mowy.

Format PCM, inaczej Wave, pozwala na rejestrację dźwięków w niezwykle wysokiej jakości (nawet dwukrotnie wyższej niż na płycie Audio CD). Nagrania zapisane w tym formacie zajmują jednak największą ilość miejsca w pamięci urządzenia.

Funkcje dodatkowe, na które warto zwrócić uwagę

Wybór funkcji dodatkowych dyktafonu powinien odpowiadać charakterowi pracy i indywidualnym potrzebom. Szczególnie przydatne okazują się takie funkcje, jak możliwość podpięcia słuchawek, aby móc przesłuchać nagrania bezpośrednio z urządzenia w różnych warunkach, czy wbudowany kalendarz i zegar, który pomaga w segregacji nagrań. Innowacyjnym, a zarazem bardzo przydatnym rozwiązaniem, jest również możliwość aktywacji nagrywania głosem.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ