Składanie komputera – oszczędność na podzespołach?

Pomimo tego, że od wielu lat możemy obserwować rosnącą popularność komputerów przenośnych, w których to niemalże całkowicie niemożliwa jest samodzielna modyfikacja podzespołów, a ich dobór ogranicza się do wyboru konfiguracji zaproponowanych nam przez producentów danych urządzeń, to dalej spora część osób decyduje się na złożenie komputera stacjonarnego z poszczególnych części. Na których podzespołach możemy zaoszczędzić nie tracąc jednocześnie na wydajności czy stabilności naszego nowego komputera stacjonarnego?

Napęd optyczny

Niezależnie od tego, czy będziemy mieli tutaj na myśli napęd CD/DVD, czy też odpowiednią nagrywarkę, to dzisiaj napędy optyczne odchodzą do lamusa – przenoszenie danych odbywa się obecnie za pośrednictwem licznych pendrive czy też kart pamięci. Warto mieć na uwadze, że nawet gry są sprzedawane obecnie w formie cyfrowej do pobrania przez Internet.

Karta graficzna

Przed zakupem komputera musimy najpierw zdefiniować własne potrzeby – jeżeli komputer ma być wykorzystywany głównie do pracy biurowej, przeglądania Internetu czy służyć jako odtwarzacz filmów, to w zupełności wystarczy nam zintegrowany na płycie głównej układ. Tym samym możemy w zupełności zaoszczędzić nawet kilkaset złotych przy zakupie komputera stacjonarnego, a ewentualnie dopiero z biegiem czasu wyposażyć go w wydajniejszą kartę graficzną.

Płyta główna – podstaw?

Podstawą każdego komputera jest jego płyta główna – to właśnie ona odpowiada za połączenie wszystkich podzespołów, począwszy od procesora, przez pamięć RAM, a skończywszy na karcie graficznej i peryferyjnej myszce. Im płyta główna mniej rozbudowana, wyposażona w mniejszą ilość portów zewnętrznych oraz wewnętrznych, tym będzie ona tańsza w zakupie – warto dokładnie rozważyć nasze potrzeby i jeżeli w zupełności będą one zaspokojone przez tańszą płytę główną to pozostać przy niej. „Topowe” płyty główne przeważnie nie oferują możliwości adekwatnych do swojej ceny.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ