Sata II vs. SATA 3 – prosty wybór?

Dyski twarde w naszym komputerze odpowiadają nie tylko za miejsce do przechowywania plików, ale również za ich bezpieczeństwo. Decydując się na konkretny dysk zwracamy uwagę przede wszystkim na pojemność dysku i jego rozmiar (2,5 lub 3,5 cala), a zapominamy o samym interfejsie i magistrali. Czy decydując się na nowy komputer lepiej postawić na SATA II czy może lepiej zainwestować w rozwinięcie standardu znane pod nazwą SATA 3?

Na samym początku rozważań na temat teoretycznych i praktycznych, a także finansowych różnic pomiędzy magistralą SATA II i SATA 3 warto wspomnieć, że jest to standard opracowany przez organizację SATA-IO mający służyć jako podstawowy interfejs komunikacyjny pomiędzy płytą główną (czyli podstawą całego komputera), a poszczególnymi podzespołami do niej podłączonymi (przede wszystkim dyskami twardymi i innymi napędami optycznymi). Angielskie rozwinięcie Serial ATA to Serial Advanced Technology Attachment. Najnowszą generacją standardu SATA jest SATA 3.

SATA II czy SATA 3?

Podstawowa różnica pomiędzy poszczególnymi generacjami standardu SATA to przede wszystkim ich szybkość maksymalna. O ile pierwsza generacja standardu osiągała 1,5 Git/s, tak SATA II osiąga już 3 Gbit/s, a SATA 3 daje nam możliwość transferu na poziomie aż 6 Gbit/s – każda kolejna generacja gwarantuje nam tym samym dwa razy większą przepustowość od poprzednika.

Kompatybilność wsteczna

SATA-IO pomimo ogólnych trendów zmierzających do jak największego utrudnienia zmiany podzespołów i konieczności zakupu od razu kilku elementów ze sobą współpracujących, zadbała o to, aby standard SATA był ze sobą kompatybilny wstecznie. Oznacza to tym samym, że możemy bez większych problemów podłączyć dysk SATA 3 do płyty głównej wyposażonej jedynie w kontroler SATA II. Co prawda przepustowość będzie wtedy ograniczona do wartości mniejszej, w tym przypadku SATA II na poziomie maksymalnym 3 Gbit/s, to jednak z pewnością ułatwia to przyszłościową migrację pomiędzy generacjami standardu SATA.

Warto kupić droższy SATA 3?

Pomimo tego, że SATA 3 jest szybsza na papierze od SATA II dwukrotnie, to nie zawsze zobaczymy wymierne korzyści z tego płynące – szczególnie niezauważalne może to być w przypadku zastosowania dysków HDD. Jeżeli jednak rozważamy dysk SSD, to z pewnością warto zainwestować w szybszą SATA 3!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ