Komputer stacjonarny – gdzie nie warto oszczędzać?

Pomimo tego, że komputery stacjonarne są dzisiaj znacznie rzadsze w użytkowaniu w stosunku do komputerów przenośnych (laptopów i netbooków), t jednak wciąż stanowią one łakomy kąsek dla każdego, kto potrzebuje stosunkowo wydajnego komputera do użytku domowego lub firmowego, a zarazem nie chce na niego wydawać majątku. Na których podzespołach nie powinniśmy jednak oszczędzać? Czym takie oszczędności mogą się skończyć?

Odpowiednia moc zasilacza

Jednym z elementów, na którym nie powinniśmy w żaden sposób oszczędzać, jest zasilacz komputerowy. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele problemów związanych z działaniem komputera wynika właśnie z zastosowania nie tyle za słabego zasilacza, co zasilacza przypadkowej marki. Bardzo często zdarza się, że takie zasilacze nie trzymają zadeklarowanych parametrów i nawet prawidłowo dobrana moc nie jest w stanie rzeczywiście sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu naszego komputera – a to prowadzi do problemów (np. spalenia się zasilacza czy uszkodzeniem innych podzespołów komputera).

Płyta główna

Płyta główna jest podstawą każdego komputera i wydawać się może, że jest zarazem miejscem, w którym możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Warto mieć jednak na względzie, że to właśnie ona odpowiada za kompatybilność innych części i możliwość rozbudowy i usprawnienia naszego komputera. Znacznie taniej jest dołożyć dodatkową kość pamięci RAM do wolnego gniazda, niż wymieniać znajdując się tam pamięci RAM!

Tanie płyty główne często wyposażane są również w standardy, które powoli wchodzą z użycia i za rok czy dwa może okazać się, że nasz komputer jest wyraźnie przestarzały. Widać to na przykład po złączach USB, które obecnie występują w standardzie 3.0, a wiele najtańszych płyt głównych wciąż bazuje na wolniejszym standardzie 2.0.

Podsumowując, są takie podzespoły, na których nie warto w żaden sposób oszczędzać przy zakupie – to właśnie one odpowiadają nie tylko za bezpieczeństwo użytkowania całego komputera, ale również są podstawą jego funkcjonowania. Warto pamiętać o tym, że łatwiej wymieniać pojedyncze części niż wspomnianą płytę główną, której wymiana może nieść ze sobą nie tylko brak kompatybilności posiadanych już podzespołów, ale również konieczność przeinstalowania systemu operacyjnego!

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ