Obróbka wideo – karta graficzna?

Jeszcze kilka lat temu obróbka wideo była nie tylko rzeczą trudną ze względu na aplikacje do takiej obróbki dostępne na rynku, ale również wymagała ponad przeciętnego komputera – obróbka obrazu jest niezwykle wymagająca pod względem wydajności podzespołów komputera. Dzisiaj wielu z nas ciężko sobie wyobrazić życie bez takich serwisów jak YouTube, na których nie tylko oglądamy filmy wrzucone przez innych, ale również próbujemy własnych sił jako „reżyser”. Jaką kartę graficzną powinniśmy wybrać, jeżeli mamy w planach obróbkę wideo? Czy każda karta graficzna sobie z tym poradzi?

Dlaczego karta graficzna?

Już na samym początku warto podkreślić, że układy graficzne są wielokrotnie wydajniejsze od procesorów i obecnie to właśnie one są wykorzystywane do obróbki graficznej i renderowania obrazu. Nie tylko przyśpiesza to cały proces, ale również sprawia, że kartą graficzną jesteśmy w stanie nadrobić moc obliczeniową naszego całego komputera! Aby zwizualizować różnice warto wspomnieć, że sama Nvidia podkreśla niemalże ośmiokrotne zwiększenie wydajności w Adobe Premiere po zastosowaniu w swoich kartach technologii CUDA.

Jaką kartę graficzną kupić?

Pomimo wcześniejszego wywodu do okazjonalnej obróbki wideo nie potrzebujemy wcale topowej karty graficznej, a produkty ze średniej półki będą w zupełności wystarczające – mogą to być zarówno karty Nvidia, jak chociażby GeForce GTX 960 czy GTX 970, ale również karty produkcji AMD Radeon – R9 280X czy R9 380.

Profesjonalna obróbka wideo

Jeżeli jednak zależy nam na czasie renderowania i mamy zamiar profesjonalnie zająć się obróbką wideo, to warto postawić na rozwiązania dedykowane i karty graficzne Nvidia Quadro lub AMB FirePro. Są to obecnie najwydajniejsze karty graficzne na rynku, których cena potrafi sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych – zapewniają one jednak nie tylko szybki rendering, ale również obsługę technologii, których na próżno szukać nawet w kartach graficznych dedykowanych grom komputerowym!

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ