Pierwszy laptop do gry – jak wybrać?

Przejście z urządzeń do użytku domowego na maszyny gamingowe zazwyczaj wiąże się z ogromnym skokiem jakościowym, który zauważalny jest na każdym kroku. Żeby tak się jednak stało, konieczny wybór odpowiedniego modelu – to zaś wymaga analizy kilku najważniejszych parametrów.

W przypadku laptopów dla graczy najważniejsze będzie dla nas oczywiście wydajność. Powinniśmy więc dążyć do jej maksymalizacji, tak aby zagwarantować sobie obsługę najnowszych gier komputerowych przez najbliższe kilka lat. Naturalnie uzależnione jest to również od wysokości budżetu, jakim dysponujemy. Powinniśmy się jednak przygotować na to, że wydajnej maszyny gamingowej nie kupimy za 2 tysiące złotych.

Niekoniecznie mobilny

Jedną z największych zalet laptopów jest to, że teoretycznie możemy z nich korzystać w każdym miejscu. Wystarczy jedynie naładować baterię, by umożliwić sobie kilkugodzinną pracę. Niektóre modele wyposażone są w tak pojemne akumulatory, że bez podłączenia są w stanie działać nawet do 10 godzin.

W przypadku wydajnego laptopa do gier nie jest to jednak najważniejsze. Dużo bardziej opłaca się zakup urządzeń masywnych, czyli takich, których obudowa jest odpowiednio gruba i zawiera kilka wylotów ciepłego powietrza. Przełoży się to co prawda na zwiększoną wagę, jednak zapewni utrzymanie generowanych temperatur na przyzwoitym poziomie.

Jednym z najlżejszych laptopów dla graczy jest Dream Machines X1060. Waży zaledwie 3.4 kg, co w tej klasie jest bardzo dobrym wynikiem.

Najważniejsze parametry – karta graficzna

Pora przejść do tego, co w omawianych laptopach najważniejsze, czyli podzespoły. Na wstępie warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie wydać 7-8 tysięcy złotych, by zakupić laptopa, który poradzi sobie z obsługą najwyższych detali graficznych we wszystkich dostępnych obecnie grach czy może zadowolimy się szeroko pojętą przyzwoitością, umożliwiającą nam uruchomienie najbardziej wymagających tytułów na detalach średnich.

Wybór konkretnej drogi przełoży się na jakość poszczególnych podzespołów. W każdym przypadku zwrócić uwagę powinniśmy przede wszystkim na kartę graficzną. To ona w największym stopniu decyduje bowiem o wydajności urządzenia.

W segmencie laptopów z najwyższej półki jakościowej furorę robią układy GPU serii Nvidia GeForce GTX 10, gwarantujące najwyższe osiągi. Dobrym na to przykładem jest laptop Dream Machines G1070, który pracuje na karcie GeForce GTX 1070. Pracuje ona na szybkiej pamięci GDDR5 o pojemności 8 GB, co pozwala na uruchomienie dowolnej gry na wysokich detalach graficznych.

Jeżeli szukamy pewnych oszczędności, zdecydować możemy się na serię kart GeForce GTX 9 – jest to nieco starsza generacja, która jednak w wielu sytuacjach okaże się wystarczająca.

Procesor i pamięć RAM

Układ CPU w laptopach dla graczy koniecznie musi dysponować czteroma fizycznymi rdzeniami. Dobrze by było, aby dysponował on odblokowanym mnożnikiem. Takie modele często sprzedawane są bowiem po wcześniejszym overclockingu, co dodatkowo zwiększa ich wydajność.

Analizując ofertę rynkową, godne polecenia są przede wszystkim procesory najnowszej generacji. Mowa tu chociażby o modelu i7-7700K, który został opracowany na architekturze Kaby Lake, której premiera miała miejsce niedawno. W jakich laptopach znajdziemy taki układ? Chociażby we wspomnianym Dream Machines G1070.

Jeżeli chodzi o pamięć RAM, nie warto decydować się na laptopy, które posiadają jej mniej niż 8 GB. Większość gier do uruchomienia najwyższych detali graficznych wymaga właśnie takich wartości, dlatego dobrze jest spełnić te wymagania.

Dysk twardy i matryca

Zarówno Dream Machines X1060, jak i model G1070 oraz reszta laptopów typowo gamingowych pracuje na matrycy typu IPS i to nią powinniśmy się zainteresować. Zapewnia ona bowiem generowanie najwyższej jakości kolorów, czego nie można powiedzieć o modelach starszych.

W wielu przypadkach zakupić można również laptopa wyposażone w dwa typy dysków twardych – HDD oraz SSD. Ten pierwszy służy do magazynowania rzadziej używanych plików, a na tym drugim instalowany jest system i najważniejsze gry, dzięki czemu szybkość działania laptopa jeszcze się zwiększa.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ