Fifa 20 - rewolucyjne zmiany w kultowej grze

Na datę 27 września 2019 r. czekali fani na całym świecie. Już tradycyjnie, jesienią, kultowa gra fifa 20 powróciła, aby zaskoczyć wieloma zmianami. Czy są to zmiany na lepsze?

 1. Najważniejsze zmiany w grze fifa 20
 2. Nowa wersja, stare problemy…?
 3. Jakie wymagania sprzętowe ma gra fifa 20?
 4. Gra fifa 20: ile to kosztuje?
 5. Polscy piłkarze w fifie?

EA Sports postawiło na ryzyko – gra przywitała swoich miłośników wieloma nowościami. Czym zaskoczyła najbardziej?

 1. Najważniejsze zmiany w grze fifa 20

Niektórzy sprawdzili to już na 3 dni przed oficjalną premierą, w wersji ”FIFA 20 edycja ultimate”. Inni nadal zastanawiają się nad zakupem. Jakich wrażeń dostarcza gra fifa 20? Niektóre zmiany wyszły jej na dobre, inne niekoniecznie…

 • tryb Volta: mecze uliczne, które można rozgrywać na hali, na betonie i w klatce. Bardzo atrakcyjna opcja, dzięki której można skorzystać również z realnie istniejących boisk, np. w Amsterdamie. Widać, że producenci kładli duży nacisk na dokładne oddanie specyfiki gry, w zależności od tego, na jakiej nawierzchni i gdzie jest rozgrywana. Tryb Volta to świetna opcja na wspólną grę w towarzystwie znajomych
 • gracz może decydować o zachowaniach bramkarza w polu karnym i poza nim, przy użyciu kilku komend
 • system wykonywania rzutów rożnych i wolnych z celownikiem
 • bardziej realistyczne odzwierciedlenie zachowania zawodników bez piłki, sterowanych przez system
 • poprawiony odbiór piłki w stosunku do poprzednich wersji gry fifa
 • konferencje i wywiady, które odbywają się po meczu, mają widoczny związek z moralami całej drużyny
 • spowolnienie rozgrywki: głównym celem było spowodowanie, żeby gra stała się jeszcze bardziej realistyczna. Czy spowolnienie rozgrywki zapewniło ten efekt? Nie do końca. Niektórzy twierdzą, że przez tę zmianę całość stała się bardziej toporna, a zawodnicy na początku sprawiają wrażenie ociężałych. Faktem jest, że nowa wersja to także większa dynamika gry w sytuacjach jeden na jednego.
 • gra fifa 20 wymaga większego wyczucia i precyzji działania: na niedokładnym podaniu łatwo skorzysta przeciwnik.
 1. Nowa wersja, stare problemy…?

Fifa 20 nadal bez Juventusu Turyn; mistrzowską drużynę z Włoch w grze zastąpiła Piemonte Calcio, w której składzie znajdziemy niektórych zawodników Juventusu. Bez zmian pozostaje również kwestia krytykowana już w poprzednich wersjach gry: zdecydowana większość meczów rozgrywana jest z pominięciem środka pola. Liczą się długie podania, błyskawiczni skrzydłowi i jeszcze szybsze podania.

Większość starych i wciąż aktualnych zarzutów, dotyczy oczywiście głównie zawodników sterowanych przez sztuczną inteligencję.

 1. Jakie wymagania sprzętowe ma gra fifa 20?

Grę można uruchomić na Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One i – oczywiście – klasycznym komputerze PC. Nie skorzystają posiadacze Xbox 360, ani PlayStation 3, co dla wielu okazało się sporym rozczarowaniem. Pozostałe wymagania to głównie:

 • dostęp do Internetu (minimum 512 kb/s)
 • pamięć RAM 8 GB
 • dysk twardy: min. 50 GB wolnego miejsca
 • karta graficzna Nvidia GeForce GTX 660, AMD Radeon HD 7850 2 GB (albo odpowiedniki)
 • gra fifa 20 będzie działać na 64-bitowych wersjach systemów operacyjnych, tj. Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows 10.

Tym, którym zależy jedynie na niewymagającej zabawie, wystarczy komputer z procesorem Intel Core i3-2100 lub AMD Phenom 965.

 1. Gra fifa 20: ile to kosztuje?

Cena podstawowej wersji gry to wydatek 169 zł, dla posiadaczy Nintendo Switch. W wersji na PC, zapłacimy więcej, a konkretnie 209 zł. Wersja na xbox fifa 20, tak jak PlayStation 4, kosztuje 249 zł. Tradycyjnie więcej zapłacą ci, którzy chcieliby mieć na swój użytek edycje mistrzowskie. Jednak w tym przypadku wyższa cena wiąże się ze złotymi paczkami FUT, czyli cyfrowymi bonusami, strojami FUT oraz ikoną na wypożyczenie do wyboru. Czy gra fifa 20 to duży wydatek? Niektórzy twierdzą, że zbyt duży, w stosunku do jakości. Jednak na pewno ne są to kwoty, których nie zapłaciliby wierni fani, oczekujący na premierę najnowszej wersji od dawna.

 1. Polscy piłkarze w Fifie?

Wśród 100-u zawodników z najwyższymi umiejętnościami, którzy znaleźli się w najnowszej wersji gry, nie ma wielkich zaskoczeń. Do tego grona należą 2 polskie nazwiska: Robert Lewandowski z oceną 89 i Wojciech Szczęsny z oceną 86. Do pozostałych polskich piłkarzy, których umiejętności w pewien sposób doceniono, należy Arkadiusz Milik, Łukasz Piszczek, Piotr Zieliński, Kamil Glik oraz Krzysztof Piątek. Zaskoczenie? Niekoniecznie.

W grze znalazły się zespoły PKO Bank Polski Ekstraklasy, a w rodzimej lidze najwyżej oceniony został piłkarz Wisły Kraków, Jakub Błaszczykowski.

W najnowszej wersji ps4 fifa 20, tak jak dotychczas nie zawodzi odwzorowanie ligi angielskiej i hiszpańskiej oraz Bundesligi.

Warto pamiętać, że wszystkie opinie, również głosy krytyczne, to jedynie indywidualne odczucia graczy. Fani poprzednich wersji, nawet jeśli rozczarowani niektórymi aspektami, wciąż chętnie sięgają po nowe wydania, co mimo wszystko świadczy o niesłabnącej sile gry fifa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ