20 lat w technologii - jak zmienił się komputer gamingowy?

Sprzęt komputerowy, w tym m.in. komputer gamingowy, mocno ewoluowały przez ostatnie 20 lat. Wystarczyły dwie dekady, aby zaszła prawdziwa rewolucja! Wiele gier AAA ma ogromne wymagania sprzętowe – potrzebny jest więc najwydajniejszy sprzęt gamingowy.

Pierwszy laptop gamingowy

Wiesz, że pierwszy laptop gamingowy wyprodukowano w 2005 roku? Patrząc dziś na jego możliwości, można zastanawiać się, dlaczego trzeba było zapłacić za niego małą fortunę, ale wtedy był marzeniem każdego gracza.

Jego obudowa była niezwykle gruba, a sam laptop ciężki, głośny i po prostu brzydki. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że średnio odpowiadał zapalonym graczom sprzed ponad dekady.

Dwie dekady – gamingowa rewolucja?

Dwie dekady to dużo czy mało? Zależy od branży – w technologicznej to niemal wieczność, co widać chociażby właśnie po sprzęcie do grania. Zapaleni fani gamingu i grania multiplayer doskonale wiedzą, że każdy rok przynosi zmiany, unowocześnienia i innowacyjne technologie, a także gry komputerowe z piękną grafiką. Dawniej podstawowy komputer gamingowy był sprzętem stacjonarnym, gdyż był znacznie tańszy niż laptop o odpowiednich do grania parametrach.

Nowe tysiąclecie nadal nie przyniosło odpowiedniego komputera mobilnego dla graczy, ale za to był to czas interesujących premier – to wtedy pojawiły się takie gry komputerowe, jak m.in. Need For Speed: Porsche 2000, Gothica czy kultowy dziś World of Warcraft (2004).

Co było dalej?

Około 2007 roku pojawiły się dwie istotne produkcje – Crysis i Call of Duty: Modern Warfare. Trudno jednak było znaleźć komputer, który obsługiwałby Crysisa w tak wysokiej liczbie klatek, jakiej wymagał. Z kolei laptopy dla graczy nadal pracowały ciężko i głośno, a zatem montowanie w nich nowoczesnych i wydajniejszych podzespołów mijało się z celem.

Przez cały czas rozwijał się świat gier i debiutowały ciekawe produkcje, które jednak były prawdziwym wyzwaniem dla modeli stacjonarnych i laptopów. Sprzęt nieustannie ulepszano, aby odpowiadały coraz większym wymaganiom. Wreszcie w 2012 roku zadebiutował laptop Lenovo IdeaPad Y580 z układem GTX660M – spisywał się całkiem nieźle, a także nie odstraszał ceną (ok. 2-3 tys. zł). W końcu grać mógł już każdy!

Komputer gamingowy  – idealny dla graczy

W 2014 roku zaprezentowano świetny laptop gamingowy – Lenovo Y50. Dedykowany graczom spełniał większość ich potrzeb. Wyposażono go m.in. w wydajną kartę graficzną GTX960, całkiem dobry ekran i praktyczną podświetlaną klawiaturę. Największym jego atutem była jednak atrakcyjna cena. Sprzedawał się bardzo dobrze i właśnie stosunek ceny do jakości sprawił, że był jednym z faworytów wśród laptopów do gier do 4000 złotych.

Karta graficzna o dwukrotnie większej wydajności

Przełom w świecie gamingowym nastąpił jednak w 2016 roku, kiedy NVIDIA zaprezentowała karty graficzne z serii Geforce GTX 1000. Od tej pory do smuklejszych laptopów mogły trafiać karty o niemal podwójnej wydajności.

Lenovo Legion Y520 z kartą Geforce GTX 1050 Ti stał się najczęstszym wyborem osób wybierających komputer gamingowy w atrakcyjnej cenie i pozostaje liderem do dziś. Można uruchomić na tym zestawie wiele gier AAA w średnich detalach, a także korzystać z trybu multiplayer. GTX 1060 i GTX 1070 zapewniają więcej możliwości ze względu na wyższą wydajność, ale zastosowano je w droższych modelach – Legion Y720 i Y920.

Postęp technologiczny trwa nadal

Postęp w świecie nowych technologii trwa nieustannie. Aby zagrać w gry komputerowe AAA, które wykorzystują technologie NVIDIA RTX – i to w tych najwyższych detalach – muszą zainwestować co najmniej w układ graficzny ze średniej półki cenowej. Dobrym zestawem będzie np. notebook Lenovo Legion Y740 wyposażony w kartę graficzną Geforce RTX 2060 – jeszcze lepszy efekt można uzyskać, korzystając z zewnętrznego monitora o wysokiej rozdzielczości. Warto też dokupić słuchawki, jeśli lubisz gry multiplayer.

Laptopy z układami NVIDIA Geforce RTX są obecnie rewolucją w gamingowym świecie, ale mogą być wykorzystywane też do zastosowań profesjonalnych – np. przez grafików. Mają nie tylko mocne podzespoły i interesujący design, ale też są lekkie, wszechstronne i zapewniają szerokie możliwości oraz wysoką kulturę pracy.

Tworzone obecnie laptopy dla graczy – m.in. modele z serii Lenovo Legion – poradzą sobie z najbardziej wymagającymi grami. Są wciąż doskonalone i rozwijane, aby na bieżąco odpowiadać na potrzeby gier komputerowych oraz ich miłośników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ