Dla osób, które nigdy nie interesowały się tematyką ogrzewania, pojęcie płaszcza wodnego może być bardzo tajemnicze. Stosuje się je nierozerwalnie ze słowem kominki. Czym są kominki z płaszczem wodnym? Kiedy warto je montować?
2w1
Kominek z płaszczem wodnym służy nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też do podgrzewania wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania. Kominki z płaszczem wodnym różnią się od zwykłych kominków zamontowanym wymiennikiem ciepła. Dostępnym rozwiązaniom można przyjrzeć się na https://manufaktura-kominkow.pl. W ofercie tej firmy znajdują się też piece wolnostojące, które mogą być doskonałą alternatywą dla kominków. Warto wiedzieć, że jeśli instalację wzbogaci się o zbiornik to podgrzewaną wodę można wykorzystywać w celach użytkowych. Takie rozwiązanie generuje dalsze oszczędności.
Względy ekonomiczne
Montaż kominka z płaszczem wodnym jest szczególnie opłacalny w domach opalanych drogimi paliwami, np. gazem lub olejem opałowym. W przeliczeniu na ich wydajność cieplną, są to paliwa dużo droższe niż drewno. Warto też pamiętać, że kominek rozpalany dla przyjemności będzie przynosił realne oszczędności. Jeśli jednak zamierzamy palić w nim tylko okazjonalnie, to koszty związane z instalacją płaszcza wodnego będą zwracać się bardzo długo. To propozycja raczej dla tych, którzy planują używać kominka jako głównego źródła ogrzewania, które będzie jedynie wspierane przez tradycyjny kocioł.
Duża bezwładność układu
Instalacje centralnego ogrzewania mają dość dużą bezwładność. Oznacza to, że na ich ogrzanie potrzeba więcej czasu niż w wypadku, gdy chcemy ogrzewać pomieszczenie jedynie przy pomocy gorącego powietrza. Należy jednak pamiętać, że po uruchomieniu pieca gazowego też nie robi się w domu ciepło natychmiast. Na efekt należy poczekać.
Przepisy
Według przepisów kominek z płaszczem wodnym nie może być stosowany jako jedyne źródło ciepła w budynku. Instalacja centralnego ogrzewania musi mieć drugie źródło zasilania, więc nie obędzie się bez instalacji pieca.