Zapewne każdy gracz komputerowy wie, jak istotna jest płynność rozgrywki podczas meczów online lub trybu kooperacji. Wystarczy półsekundowe opóźnienie, chwila spowolnienia transferu lub tzw. „zawiecha” i losy gry multiplayer mogą odwrócić się na naszą niekorzyść. Aby uniknąć niespodzianek, warto sprawdzić swój średni ping i sprawdzić, czy jest on maksymalnie dla nas korzystny.
Czym jest ping i jak się go określa?
Przyjęło się, że ping to akronim utworzony od słów „Packet InterNet Groper”, czyli pakiet internetu poruszający się z prawdopodobieństwem zgubienia danych. O ile „pakiet internetu” nie budzi większego zdziwienia, o tyle „prawdopodobieństwo zgubienia danych” może wprawić w konsternacje. Mowa tu bowiem o danych, które zostały utracone w wyniku próby nawiązania połączenia, czyli „skomunikowania się” między serwerem a klientem. Ping podaje się zwyczajowo w milisekundach (ms) i oznacza on czas, jaki potrzebny jest do poprawnego nawiązania połączenia (poprawnego, czyli bez utraty danych podczas wysyłania zapytania).
Im szybciej dostajemy odpowiedź zwrotną, tym lepiej dla nas – niższy ping oznaczy większą płynność rozgrywki oraz mniejsze prawdopodobieństwo klatkowania gry (wspomniana wcześniej „zawiecha”). Świetny ping kształtuje się na poziomie poniżej 50 ms, dobry od 50 do 100 ms, średniej jakości ping to rząd 100 do 250 ms, niskiej jakości ping przekracza 250 ms, zaś przekroczenie 500 ms zwyczajowo oznacza wykluczenie z rozgrywki. Ping 999 ms to znak, że nie jesteśmy połączeni z internetem lub że wydajność wysyłanych przez nas zapytań jest bliska zeru.
Od czego zależy ping?
Na ping wpływa cały szereg zmiennych – od warunków atmosferycznych przez jakość łącza internetowego, aż po sprzęt, na którym gramy. Powszechnie uważa się, że ping zależy wyłącznie od internetu i komputera, jednak czynników wpływających na ping jest zdecydowanie więcej. Jak możemy przeczytać serwisie DobryVPN.pl, problemy mogą zaczynać się nawet na poziomie dostawcy internetu.
Najważniejszą kwestią jest fizyczna odległość klienta od serwera. Oczywiście – im bliżej miejsca wysłania danych, tym lepiej. Gra hostowana przez serwery położone w Japonii czy Australii zdecydowanie wolniej odpowiedzą na zapytanie niż te, które znajdują się w promieniu 150 km. Ważna jest również aura, jaka panuje za oknami – im mniej sprzyjające warunki atmosferyczne, tym dłuższy czas oczekiwania na odpowiedź, a co za tym idzie: większy ping. Jakość połączenia szczególnie obniżana jest przez porywisty wiatr i burze z wysoką częstotliwością wyładowań.
Następnym ważnym aspektem jest ruch generowany przez nasz komputer. Jeżeli generujemy dużą ilość zapytań (czyli np. więcej aplikacji pracuje w tle lub więcej kart w przeglądarce mamy otwartych), tym dłużej musimy poczekać, aż pakiety ICPM powiązane z grą „przepchną się” na początek „kolejki” wysyłania danych. Równie ważny jest ruch i ilość przyjmowanych zapytań po stronie serwera – im więcej klientów próbuje się z nim połączyć, tym wolniej będzie on odpowiadać na każde kolejne zapytanie.
Trzecią co do istotności zmienną jest „kabel”, czyli nośnik danych. Tutaj wpływ ma zarówno to, w jaki sposób dostarczany jest pakiet internetowy do naszego domu, oraz w jaki sposób nasz sprzęt odbiera dane z pakietu otrzymanego przez dostawcę Internetu. Najszybsze będą kable stosujące technologię światłowodową, a najwolniejsze – kable miedziane, skąd wiązka dociera do routera Wi-Fi. Nie bez znaczenia jest również stan techniczny kabli – im nowsze, mniej zużyte i lepiej zakonserwowane, tym lepsza jakość naszego połączenia internetowego.
Sprzęt techniczny typu karta sieciowa, komputer czy router ma znikome znaczenie. Wyjątkiem jest nadzwyczajnie zużyty lub przeciążony sprzęt, który wskutek swojego tragicznego stanu może zauważalnie obniżyć ping. Oczywiście, specjalistyczne laptopy gamingowe będą miały naturalnie niższy ping niż komputery z lat 2000-2005, na pewno jednak sprzęt nie wpływa na ping w tak ogromnym stopniu, jaki powszechnie jest mu przypisywany.
Jak obniżyć swój ping?
Wiedząc, co tak naprawdę wpływa na średni ping w grach komputerowych, możemy zorganizować „plan naprawczy” dla zbyt wysokiego pingu i go obniżyć. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które zauważalnie redukują czas oczekiwania na odpowiedź, a tym samym zdecydowanie poprawiają jakość rozgrywki:
- Upewnij się, że aplikacje korzystające z internetu w tle są wyłączone. Jeśli korzystasz z routera Wi-Fi, możesz odłączyć urządzenia pobierające internet z tego samego modemu, na którym masz zamiar grać.
- Wybierz serwer, który znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Większość „poczekalni” dobiera graczy o podobnym pingu, więc wszyscy gracze mają jednakowo płynną (lub jednakowo zacinającą się) możliwość grania.
- Unikaj korzystania z gier w trakcie niesprzyjającej aury. W przypadku silnego wiatru oraz burzy Twój ping może wzrosnąć nawet kilkukrotnie, co zauważalnie wpływa na sposób grania!
- Jeśli masz możliwość, korzystaj z gry w niepopularnych porach użytkowania. Serwery pomiędzy godziną 10:00 a 14:00 oraz 2:00 a 5:00 będą zdecydowanie mniej przeciążone niż w godzinach szczytu przypadających na godziny 16:00 – 22:00.
- Regularnie skanuj swój komputer dobrej jakości programami antywirusowymi. Szczególnie uważaj na oprogramowania malware oraz browser hijackery, które złośliwie wysyłają zapytania, tym samym zawyżając Twój ping.