Obiektywy do lustrzanki – ważne parametry

0
1889

Jeśli masz już body aparatu, które daje niesamowite możliwości techniczne, wykorzystaj jego potencjał, decydując się na równie dobry obiektyw. To właśnie wysokiej jakości szkło ma kluczowe znaczenie podczas fotografowania, ponieważ obiektywy do lustrzanki pełne innowacji technicznych wpływają na doskonałość uzyskanego obrazu. Przeczytaj, na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając obiektyw.

Obiektywy do lustrzanki – ogniskowa

Firma Sigma proponuje obiektywy stało- i zmiennoogniskowe:

  • szerokokątne – już od 8 mm,
  • tele – nawet do 600 mm,
  • standardowe 18-35 mm, 50 mm,
  • uniwersalne 18-300 mm, czyli zakres, który daje spektrum możliwości od szerokiego kąta aż do tele,
  • makro Sigma 105 mm f/2.8 EX DG OS Macro HSM.

Amatorzy fotografii

Jak wybrać ten właściwy obiektyw do lustrzanki? Jeśli jesteś amatorem fotografii i nie do końca wiesz, jaka fotografia cię zafascynuje, wybierz obiektyw, który daje szerokie możliwości np. Sigma 24-105 mm F4 A DG OS HSM. Taka zmienna ogniskowa pozwoli Ci uwieczniać krajobrazy, robić portrety i zdjęcia makro, a także umożliwi uchwycenie kadrów znajdujących się w oddali. Jednak należy pamiętać, że w porównaniu ze stałoogniskowym obiektywem, jest to dość ciemne szkło. Zmiennoogniskowy obiektyw jest uniwersalny i doskonały do nauki fotografii. Sprawdzi się zwłaszcza u osób, które dopiero szukają swojej ulubionej dziedziny fotografii i nie wiedzą jeszcze, na jakiej długości ogniskowej najbardziej lubią robić zdjęcia.

Zawodowcy

Jeśli jesteś zawodowym fotografem, zapewne już wiesz, do jakiego rodzaju fotografii szukasz szkła. Wybór nie jest łatwy, ponieważ Sigma proponuje szkła serii:

  • Art 20 mm F1.4 DG HSM – pełnoklatkowy obiektyw szerokokątny o stałym świetle F1.4. Seria tych szkieł doskonała jest do fotografii artystycznej, ale nie tylko.
  • Sports 60-600 mm F4.5-6.3 S DG OS HSM – teleobiektyw o 10-krotnym zoomie i ogniskowej 600 mm. Seria do dynamicznej fotografii sportowej, przyrodniczej, reportażowej.
  • Contemporary 17-70 mm F2.8-4 C DC Macro OS HSM – jasne szkło gwarantujące doskonałą jakość i zakres ogniskowych dający duże możliwości.

Wszystkie te obiektywy do lustrzanek wykorzystują najnowszą technologię, dzięki czemu powstający obraz jest coraz doskonalszy. Zanim wybierzesz konkretny model, zastanów się czy stawiasz na wysoką jakość, jaką daje obiektyw stałoogniskowy, ale co za tym idzie, nie przeszkadzają Ci ograniczenia związane z szybką zmianą fotografowanego planu. Jeśli jednak twoja praca wymaga dynamizmu i szybkiej reakcji, rozważ propozycje zmiennoogniskowe, które dają obraz wysokiej jakości, jednak zdaniem wielu fotografów nie zawsze tak doskonały, jak ze stałki.

Autofocus – na co warto zwrócić uwagę?

Nieważne czy robisz zdjęcia zawodowo, czy to tylko twoje hobby. W obu przypadkach docenisz dobrze skonstruowany autofokus. Najważniejsze, by:

  • był cichy – to bardzo ważne np. gdy robisz zdjęcia w kościele na ślubie lub w innym cichym miejscu i nie chcesz zwracać na siebie uwagi,
  • był szybki, bo często ułamki sekund decydują o złapaniu dobrego ujęcia.

Sigma stosuje w swoich obiektywach do lustrzanek silnik HSM, który zapewnia ciche i szybkie ustawianie ostrości. Algorytm, na którym oparte jest działanie AF Sigmy, wpływa korzystnie na efektywność ustawienia ostrości w trybie ciągłego autofokusa.

Obiektywy do lustrzanki – odporne i lekkie?

Wybierając obiektywy do lustrzanki, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia pozwalające na fotografowanie w różnych warunkach pogodowych. Sigma stosuje uszczelnienia zapobiegające zalaniu szkła przez deszcz oraz dostawaniu się kurzu i pyłu. Dodatkowo w obiektywach z serii Sport producent umieszcza na przedniej soczewce powłokę wodoodporną i olejoodporną, dzięki czemu można z niej łatwo i szybko zetrzeć wodę oraz inne zabrudzenia.

Druga ważna cecha obiektywu to jego wytrzymałość. Powinien być odporny na uderzenia, a bagnet musi być wykonany w taki sposób, by nie zużywał się podczas wymiany szkieł – tu producent proponuje mosiężne mocowania bagnetu. Sigma do konstrukcji swoich obiektywów wykorzystuje materiał TSC, który ma cechy metalu i poliwęglanu – ma minimalną termokurczliwość i wysoką twardość.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, ile waży obiektyw do lustrzanki. Ma to ogromne znaczenie np. w fotografii ślubnej, gdy szkło jest w rękach fotografa przez wiele godzin albo w fotografii podróżniczej, gdzie każdy gram może mieć znaczenie podczas przygotowania bagażu na wyprawę. Waga szkła może również ograniczać, np. nie utrzymasz ciężkiego szkła, gdy fotografujesz na dłuższym czasie. Wtedy niezbędny jest statyw.

Oferta obiektywów do lustrzanek jest bardzo bogata, co sprawia, że ciężko się zdecydować. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się polskim oddziałem firmy Sigma: https://sigma-foto.pl/o-sigmie/sigma-procentrum/. Firma proponuje zarówno wsparcie techniczne, jak i usługi serwisowe sprzętu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ