Historia telefonów w pigułce

Obecnie telefony można spotkać nawet w najodleglejszych zakątkach świata, w których rozwój technologiczny niekoniecznie stoi na wysokim poziomie. Niekiedy aż trudno uwierzyć, że jeszcze niecałe 200 lat temu ludzie żyli nie tylko bez komórek, ale także bez telefonów stacjonarnych. Sprawdź, jak wygląda historia urządzenia, które raz na zawsze zmieniło dzieje ludzkości.

Wynalezienie pierwszego telefonu – nie tylko Alexander Graham Bell

Choć to Alexander Graham Bell jest oficjalnym wynalazcą telefonu, to w rzeczywistości wcale nie on pierwszy wpadł na pomysł stworzenia takiego urządzenia. Działający prototyp telefonu stworzył w 1857 roku włoski wynalazca Antoni Meucci, nie miał jednak środków na opatentowanie swojego wynalazku. Przez następne blisko 20 lat pojawiło się jeszcze wiele urządzeń, jednak dopiero Bellowi udało się w 1876 roku opatentować swój model telefonu.

Co ciekawe, dokładnie tego samego dnia do biura patentowego zgłosił się ze swoim telefonem Elisha Grey. Zrobił to jednak dwie godziny później niż Bell i choć później panowie walczyli ze sobą o prawa do wynalazku jeszcze przez wiele lat, to ostatecznie Bell zapisał się na kartach historii jako wynalazca urządzenia. Co ciekawe, swój wkład miał również Thomas Edison, który w 1877 roku opatentował mikrofon węglowy, znacząco poprawiając jakość połączeń.

Od telefonów stacjonarnych do telefonów komórkowych

Wynalezienie telefonu było prawdopodobnie jeszcze większą rewolucją niż pojawienie się telegrafu, który przekazywał informacje tekstowe. Początkowo rozmowy nie odbywały się na duże odległości i kable telefoniczne kładziono np. między sklepem i domem właściciela. Ponadto jedno urządzenie mogło obsługiwać tylko jedną linię, czyli połączenie do kilku miejsc wymagało kilku różnych telefonów. Sytuacja nieco zmieniła się po wprowadzeniu centrali telefonicznej.

Na przestrzeni XX wieku telefony stacjonarne zaczęły się upowszechniać i możliwe stało się rozmawianie nawet z osobami oddalony o tysiące kilometrów. Jednocześnie już w latach 40. XX wieku zaczęto pracować nad telefonami bezprzewodowymi. Pierwszy telefon komórkowy opatentowała w 1956 roku firma Ericsson, a urządzenie przypominało walizkę ze słuchawką. Prawdziwa przenośna wersja została natomiast wprowadzona w 1973 roku przez firmę Motorola.

Rozkwit telefonii komórkowej nastąpił jednak w USA i Europie dopiero w latach 90. XX wieku, co miało związek z intensywnym rozwojem technologii w tej dziedzinie. Z kolei na przestrzeni ostatnich 20 lat telefony komórkowe przestały służyć jedynie do komunikacji. Obecne smartfony z dotykowymi ekranami łączą się z Internetem, mogą być narzędziem pracy czy też zapewnić rozrywkę.

Krótka historia telefonów w Polsce

Pierwsze telefony pojawiły się w Polsce już kilka lat po opatentowaniu wynalazku Bella. W historii telefonii zapisało się również wielu Polaków, którzy udoskonalali istniejące technologie i wprowadzali własne rozwiązania np. Henryk Machalski i Julian Ochorowicz. W XX wieku Polska została nieco w tyle pod względem rozwoju telefonii. Jednak od lat. 90. ubiegłego stulecia, gdy wprowadzono telefonię komórkową, Polacy szybko nadrobili zaległości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ