Czym jest Arduino i Raspberry Pi?

0
2910

Mimo, iż wielu z nas mogłoby się wydawać, że mikrokomputery i akcesoria są światem zupełnie nie z ich bajki, to okazuje się, że istnieją obecnie rozwiązania, które z pewnością zaskoczą i pomogą w codziennym życiu niejednemu z nas. Poza tym system ich działania nie jest wcale tak skomplikowany, jak moglibyśmy się tego spodziewać.

Jednym z takich rozwiązań jest system Arduino (dostępny na przykład tutaj https://allegro.pl/kategoria/mikrokomputery-arduino-254500). Choć dla wielu osób jest to nazwa zupełnie nie znana, już niedługo może stać się projektem, bez którego nie można funkcjonować w codziennym świecie.

Jednak od początku: Arduino – czym jest i jak zacząć? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy kto dotarł do tego momentu tekstu. Otóż Arduino to nic innego jak prosty system komputerowy służący do sterowania określonymi czynnościami w naszym domu. Oznacza to tyle, że za pomocą Arduino możemy samodzielnie, w zaciszu domowego ogniska dokonać sterowania roletami w pomieszczeniu, automatycznie włączać i wyłączać światło czy też regulować temperaturą klimatyzacji. A to wszystko przy pomocy prostego komputera. Wystarczy napisać program bazujący na nieskomplikowanych znakach, by cieszyć się nutką nowoczesności i technologii we własnym domu. Jeżeli jednak nie mamy żadnego pojęcia na temat informatyki, w internecie można znaleźć obecnie bardzo dużo przykładów lub gotowych sekwencji możliwych do wykorzystania we własnym domu.

Jeśli nadal przeraża nas hasło Arduino – czym jest i jak zacząć, rozpocznijmy poznawanie świata informatyki od prostszego od niego rozwiązania jakim jest popularna „malinka”. Raspberry Pi – czym jest i jak zacząć? Oto pytanie, które nasuwa się użytkownikom, którzy nigdy o niej nie słyszeli.

Mianowicie Raspberry (dostępny na https://allegro.pl/kategoria/mikrokomputery-raspberry-pi-254499) to nic inne jak prosty, niewielki „komputer” przypominający wielkością kartę kredytową. Nie mniej jednak Raspberry Pi posiada gotowe i dość dobre oprogramowanie umożliwiające dostęp do internetu, podłączenie urządzeń działających na bazie USB czy bluetooth. Platforma Raspberry została utworzona z myślą o początkujących informatykach lub osobach, dla których mikrokomputery i akcesoria były dotąd zupełnie odległym tematem. Jednak dzięki stosowaniu Raspberry Pi mogą oswoić się z informatyką, poznać jej tajniki i spróbować własnych sił w programowaniu.

Znając już odpowiedź na pytanie Raspberry Pi – czym jest i jak zacząć a także wiedząc ma czym polega działanie systemu Arduino możemy bez problemu spróbować swoich sił w tak rozległym temacie, jakim jest informatyka. Dzięki stosowaniu powyższych rozwiązań jesteśmy w stanie samodzielnie stworzyć rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ