Złącza DVI, HDMI i DisplayPort

Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym, a właściwie jedynym sposobem podłączania źródeł obrazu było analogowe złącze Cinch. Co prawda odrobinę później mieliśmy do czynienia ze złączem VGA, które występuje obecnie w najtańszych komputerach i dalej daje nam możliwość eksportu obrazu do rzutnika czy chociażby do zewnętrznego monitora, to w powszechnym użyciu są inne standardy złącz dające nam możliwość przesyłania obrazu w znacznie lepszej jakości i rozdzielczości. Mowa tutaj oczywiście o złączach DVI, HDMI i DisplayPort. Co powinniśmy o nich wiedzieć i które z nich jest najlepsze?

Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku telewizorów niemalże powszechnym standardem jest złącze HDMI, które znajdziemy również w laptopach i coraz częściej w netbookach. W przypadku jednak komputerów stacjonarnych możemy mieć do czynienia ze wspomnianymi trzema typami złącz, tj. DVI, HDMI i DisplayPort, które nie są ze sobą w żaden sposób kompatybilne – trzeba pamiętać o tym, że nasza karta graficzna musi zapewniać to samo złącze, w które wyposażony jest nasz monitor. Co prawda na rynku istnieją określone przejściówki, to jednak dość często powodują one problemy z przesyłaniem obrazu.

Złącze DVI

Złącze DVI daje nam możliwość przesyłania obrazu zarówno w postaci sygnału analogowego, jak i cyfrowego – daje nam to co prawda możliwość podłączenia starych monitorów typu CRT, jednak w większości przypadków decydując się na zakup nowego komputera decydujemy się jednocześnie na zakup nowoczesnego, płaskiego i energooszczędnego monitora wyposażonego już w złącza sygnału cyfrowego.

Warto wyraźnie zaznaczyć, że złącze DVI umożliwia nam przesyłanie obrazu w rozdzielczości do 1920×1200 pikseli (sygnał analogowy), jak i nawet do 3840×2400 pikseli (sygnał cyfrowy).

Złącze HDMI

HDMI jest obecnie najpowszechniejszym standardem przesyłania obrazu w formie sygnałów cyfrowych. Coraz powszechniej stosowany jest również standard HDMI 2.0, który w znaczący sposób zwiększa oferowane możliwość, jak chociażby podniesienie dotychczasowej maksymalnej rozdzielczości wynoszącej 1920×1080 pikseli. Obecnie złącze HDMI znajdziemy na większości urządzeń związanych z wyświetlaniem, przesyłaniem, obróbką i nagrywaniem obrazu.

Złącze DisplayPort

Złącze DisplayPort jest najnowszym standardem, który powstał właśnie z myślą podłączenia komputera z telewizorem – typowo pod sygnał cyfrowy. Podstawą jest tutaj wersja DisplayPort 1.2, która daje nam możliwość przesyłania rozdzielczości obrazu na poziomie 4K. Czy zdobędzie jednak taką popularność jak HDMI? Czas pokaże.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ