Dobrze wiadomo, że strażacy narażają się na wiele zagrożeń, w tym toksyczne opary, niestabilne struktury i, oczywiście ekstremalne temperatury. Robią to nie ze względu na chwałę, ale ze względu na ich pragnienie ochrony ludzi.

Aby zminimalizować zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa, strażacy muszą nosić specjalistyczną odzież ochronną. Elementy, z których składa się ich strój to między innymi hełm strażacki, rękawice i odpowiednie obuwie.

A jak to wyglądało za dawnych czasów?

Strażacy pierwotnie nosili mundury składające się z grubych wełnianych spodni i czerwonych koszulek.

Wełna została wybrana, ponieważ była w stanie chronić strażaków przed ciepłem i zimnem, a także była odporna na wodę i płomienie. Mieli także gumowe marynarki, które zakładali na wełniany mundur.

Po II wojnie światowej Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej nałożyło normy dotyczące sprzętu i nakazało strażakom noszenie jednolitych strojów z kilkoma warstwami – odporne na płomień, odporne na wilgoć i inne elementy, które zapewniały izolację termiczną. W miarę udoskonalania technologii, również materiały poddawane były modyfikacją, aby jeszcze lepiej zapewniały bezpieczeństwo.

Pierwsze aparaty oddechowe dla strażaków używały powietrza pompowanego z miechów przez wąż i transportowały je do masek. Były one rzadko używane, ponieważ były nieporęczne i niewygodne.

Po I wojnie światowej zaczęto używać masek gazowych, ale nie zapewniały one ochrony przed tlenkiem węgla. Maski gazowe nie działały również w środowisku pozbawionym tlenu.

Dzisiejsze maski są samodzielne (w przeciwieństwie do filtrowania powietrza zewnętrznego, tak jak oryginalne maski) i zapobiegają wdychaniu toksycznego dymu i gazów. Zapewniają one również minimalną, 30 minutową ilość czystego powietrza.

Pierwsi strażacy musieli posiadać własne rękawiczki, zazwyczaj wykonane ze skóry. Pierwsze buty były wykonane ze skóry i sięgały kolan.

W końcu skórzane buty zostały zastąpione gumą i wydłużone do linii bioder. Rękawice są w dzisiejszych czasach wykonane ze specjalnej mieszanki wysokiej jakości włókien, które sprawiają, że rękawice są odporne na działanie ciepła i ognia. Buty wykonane są z kombinacji materiałów syntetycznych, skóry i gumy.

Dziś producenci butów koncentrują się nie tylko na funkcjonalności, ale także na wygodzie i trwałości.

Aby dowiedzieć się więcej o kwestiach związanych ze sprzętem strażackim, zapraszamy do lektury naszego artykułu o hełmach strażackich. Zapraszamy również na naszą stronę internetową https://strefa998.pl/, gdzie wyjaśniamy jak dokonać wyboru przy zakupie węży strażackich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ