Split paymentu nie trzeba się bać. Nowy mechanizm na vatowskich oszustów!

Wszyscy, którzy zamierzają lub też już prowadzą własną działalność gospodarczą koniecznie muszą już teraz poznać czym jest tak zwana płatność split payment. To pojęcie wkracza bowiem coraz śmielej w sektor gospodarczy i dotyczy każdego kto sprzedaje czy to towary czy też usługi. Chcąc zatem szybko wyjaśnić wszelkie pojawiające się wątpliwości stwierdzamy, iż jest to nic innego jak po prostu mechanizm podzielonej płatności.

Polega on na tym, iż podczas realizacji danej transakcji płatność, którą uiszcza kupujący jest dzielona i podąża jakby dwiema drogami. Pierwszym kanałem jest oczywiście droga na rachunek bankowy sprzedającego, czyli po prostu jego zysk. Drugą natomiast drogą jest wpływ na specjalne konto podatkowe. Warto tutaj jednak nadmienić, iż ten drugi przypadek dotyczy jedynie tej części zysku, którą i tak przedsiębiorca musiałby oddać do budżetu państwa. Dlaczego więc taki właśnie mechanizm prawodawca w Polsce zdecydował się wprowadzić?

Głównym celem takiego rozwiązania jest walka z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy przez swoje niewłaściwe praktyki podatkowe narażali skarb państwa na znaczne straty. Jak szacują eksperci w ostatnich latach z budżetu naszego kraju wyciekła w wyniku takich nielegalnych działań niemal równowartość rocznego finansowania programu 500 plus. Dawać to więc może realny obraz tego z jak poważnym problemem mamy do czynienia.

Warto w tym wszystkim jednak dodać, że dla uczciwych sprzedawców ta metoda ma wiele zalet. Powiedzmy więc co zyska przedsiębiorca stosujący split payment. Najważniejszą korzyścią może być znacznie przyspieszony czas, w którym następuje zwrot podatku VAT oraz brak zastosowania przepisów o solidarnej odpowiedzialności. Warto też dodać, iż dzięki tej metodzie przedsiębiorcy nie są narażeni na konsekwencje prawne grożące za niewłaściwe rozliczenie tegoż właśnie zobowiązania. Jak zatem widzimy na tym mechanizmie zyskuje nie tylko budżet państwa (czyli właściwie my wszyscy), lecz także szefowie zarówno małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ