Baterie we współczesnych smartfonach różnią się zasadniczo od ogniw, które były montowane jeszcze kilkanaście lat temu. Niestety pewne przyzwyczajenia, które utrwaliliśmy sobie w dobie pierwszych telefonów komórkowych, pozostały do dzisiaj. Dlatego warto odświeżyć swoją wiedzę na temat poprawnego ładowania smartfona. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wysoką wydajnością baterii przez długi czas.
Czym jest efekt pamięci ogniwa?
Efekt pamięci dotyczy starszych modeli telefonów. Polega on na tym, że ładując baterię tuż przed całkowitym rozładowaniem, jej rzeczywista wydajność ulegała zmniejszeniu. Najlepiej zrozumieć to na konkretnym przykładzie. Jeżeli wielokrotnie zaczynamy ładować telefon, kiedy stan baterii spada np. do 10%, to po pewnym czasie jej rzeczywista pojemność zmniejszy się o 10%. W obecnie produkowanych bateriach ten problem już jednak nie występuje.
Dlaczego nie można rozładowywać telefonu?
Aby zachować wydajność baterii na wysokim poziomie przez dłuższy czas, nie można doprowadzać do jej całkowitego rozładowywania. Obecnie produkowane akumulatory dużo lepiej znoszą częste, ale krótsze ładowanie. Jeżeli za każdym razem będziemy rozładowywać baterię telefonu do zera, to po pewnym czasie wydajność baterii znacząco spadnie.
Dlaczego zbyt długie ładowanie szkodzi?
Dużym błędem jest także podłączanie telefonu na noc i odłączanie go dopiero rano. W ten sposób możemy wywołać tzw. stres baterii. Faktem jest, że po osiągnięciu pełnego poziomu naładowania system odcina zasilanie z gniazdka. Po chwili jednak, gdy bateria rozładuje się w niewielkim stopniu, zasilanie jest ponownie włączane. Nie wywoła to jej przeładowania, ale spowoduje rozgrzewanie baterii, co w dłuższej perspektywie jest szkodliwe dla ogniwa.
Czy należy ładować baterię do pełna?
Baterii w smartfonie nie należy za każdym razem ładować “do pełna”. Optymalny zakres to 30-90%. Raz na jakiś czas dobrze jest naładować baterię do poziomu 100%. Nie powinniśmy też przesadzać z opcją szybkiego ładowania. Ta funkcja jest oczywiście wygodna, ale powoduje rozgrzewanie się baterii. A to ma już negatywny wpływ na trwałość ogniwa. Ze względu na ryzyko przegrzania dobrze jest unikać wystawiania telefonu na działanie promieni słonecznych. Smartfony nie lubią także siarczystych mrozów. Skrajne temperatury obniżają żywotność baterii.
Jakiej ładowarki używać do ładowania?
Jednym z większych błędów użytkowników smartfonów jest ładowanie urządzenia za pomocą niefabrycznej ładowarki. Tylko markowe ładowarki są w pełni kompatybilne z określonymi modelami smartfonów. Tanie zamienniki nie muszą być wcale gorszej jakości. Nie są jednak odpowiednio „zestrojone” z baterią, co ma na nią bardzo negatywny wpływ i może powodować uszkodzenie ogniwa.
Bateria to element smartfona, który z czasem ulega eksploatacji. Prawidłowe użytkowanie telefonu sprawi, że ogniwo zachowa swoją wydajność przez długi czas. Wymieniając baterię na nową, warto skorzystać z oferty, jaką przygotowała Hurtownia GSM w Warszawie GSMOK.eu. Dzięki temu można bez trudu dobrać baterię idealnie dopasowaną do konkretnego smartfona.