Marynarzu nie zapomnij się rozliczyć!

Każda osoba, posiadająca miejsce zamieszkania w Polsce, powinna złożyć do 30 kwietnia 2019 r. zeznanie podatkowe. Obowiązek rozliczenia się z osiągniętych w ubiegłym roku przychodów nie omija osób pracujących na morzu. Bez względu na to, czy pensję otrzymywały one od polskiego pracodawcy, czy od zagranicznej korporacji, jeżeli są obywatelami Polski, to muszą rozliczyć się z fiskusem.

Trudno rozliczyć podatek za pracę marynarzy

Każdy kogo zainteresowało rozliczanie podatków marynarzy po pewnym czasie stwierdzi, że jest to kwestia bardzo zawiła i niejednoznaczna. Trudne pod względem prawnym bywa również rozliczanie podatkowe rodzin marynarzy. Na Portalu Podatkowym jest już dostępne rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Teoretycznie powinno ono obejmować cały przychód danej osoby za zeszły rok. W praktyce jednak KAS nie posiada danych o wynagrodzeniu otrzymywanym przez nią za granicą. W takim przypadku osoba ta będzie musiała samodzielnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Wiąże się to z wieloma wątpliwościami dotyczącymi interpretacji krajowych przepisów.

Gdzie szukać pomocy w razie problemów?

Podatki marynarskie i ich rozliczanie dostarczają wielu problemów natury prawnej. Osoby pracujące na zagranicznych statkach morskich, należących do firm mających siedzibę w państwach, które podpisały z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, rozliczają się inaczej, niż osoby pracujące na statkach pływających pod banderą państw, które takiej umowy nie posiadają. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Nie ma bowiem jasnych i jednoznacznych przepisów jak traktować podatki dla marynarzy. W celu przygotowania poprawnego zeznania podatkowego warto zasięgnąć porady prawnej. Na stronie internetowej: radcaprawny-trojmiasto.pl widnieją informacje z jakimi problemami mogą spotkać się marynarze przy składaniu deklaracji podatkowej. Doświadczony radca prawny pomoże szybko się z nimi uporać. Jeżeli osoby pracujące na morzu poszukują rozwiązania, które sprawi, że skutecznie uregulują swoje kwestie podatkowe, to kancelaria radcowska jest zdecydowanie odpowiednim dla nich miejscem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ