Jaki wybrać monitor gamingowy?

0
2865

Wiele osób używa komputera głównie w celach rozrywkowych. Część korzysta z portali internetowych, inni wręcz nałogowo oglądają filmy bądź seriale. Dużą część internautów stanowią natomiast gracze komputerowi, wśród których jest także sporo dzieci i młodzieży. Jak dostosować komputer do potrzeb pociechy i czy warto inwestować w specjalny monitor?

Jakie ma właściwości monitor gamingowy?

Jedną z kluczowych właściwości monitora gamingowego jest matryca. Na rynku dostępne są monitory z różnymi rodzajami matryc. To one determinują kolejno parametry wyświetlacza, co jest niezwykle ważne w dostosowywaniu ekranu do potrzeb gracza. Z reguły klient ma wybór spośród matrycy typu TN, IPS czy VA. Każdą z nich cechują nieco innego właściwości. Różnią się szybkością reakcji, częstotliwością odświeżania, stopniem odwzorowania kolorów, kątem widzenia, kontrastem barw, a także naturalnie ceną. Typ matrycy warto dostosować do preferencji gracza. Charakter gier, których używa dana osoba, ma wpływ na rodzaj matrycy, której potrzebujemy. Inny monitor sprawdzi się w grach strategicznych, a inny na przykład w dynamicznych czy zręcznościowych.

Drugi istotny element w wyborze monitora dla gracza to rozdzielczość ekranu. Wpływa ona na szerokość obrazu i możliwość dokładniejszego dostrzegania detali. Przy grach jest to szczególnie ważne. Im wyższe parametry i bardziej zaawansowana technologia tym lepszy efekt podczas gry.

Warto ponadto pamiętać, że ważne jest prawidłowe ustawienie monitora gamingowego. Zapewnia to komfort rozrywki i lepszą jakość wyświetlanego obrazu, a także częstotliwość odświeżania czy odwzorowanie barw i ich intensywność. Posiadając dobry monitor, wystarczy kilka drobnych ruchów, by uzyskać idealny obraz.

Jaki monitor dla dziecka?

Jeśli dziecko dość dużo czasu spędza na grach komputerowych, warto zapewnić mu profesjonalny monitor gamingowy. Dlaczego? Jest on po prostu dostosowany pod różnymi względami – w tym grafika, rozdzielczość – do potrzeb gracza, jego wzroku i efektu wyświetlanego obrazu. Dzięki temu można korzystniej spędzać wolny czas przed monitorem, oddając się grom na komputerze, a przy tym mniej męczyć wzrok i lepiej dostrzegać drobne bądź szybko zmieniające się elementy. Komfort grania w gry na monitorze gamingowym i standardowym jest nie do porównania. Z tego względu zakup ekranu, który odpowiada potrzebom gracza, jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla rodzica jak i dla dziecka.

Oczywiście warto pamiętać, że najważniejsze jest bycie odpowiedzialnym rodzicem. Dziecko nie powinno zbyt dużo czasu spędzać przed ekranem, ponieważ jest to niezdrowe i działa uzależniająco. Jeśli jednak umożliwiamy dzieciom korzystanie z gier komputerowych, dobrze jest także odpowiednio je wyposażyć i udostępnić sprzęt, którego jakość będzie jak najwyższa. To zapewniają między innymi monitory gamingowe.

Gdzie najlepiej kupić monitor?

Obecnie jest wiele możliwości zakupu sprzętów elektronicznych bardzo wysokiej jakości przeznaczonych dla graczy komputerowych. W zależności od tego, gdzie mieszkamy i jak łatwy mamy dostęp do dobrych sklepów, można zdecydować się na zakup monitora zarówno w sklepie stacjonarnym jak i internetowym. Zamówienie online jest oczywiście dużo wygodniejsze. Nie wymaga wychodzenia z domu, sprzęt jest dokładnie opisany w internecie, kurier podjeżdża pod wskazany adres w wyznaczonym terminie z fakturą bądź paragonem, w zależności na co zdecyduje się klient.

Na jakich stronach wobec tego szukać monitorów gamingowych? Z pewnością na takich, które specjalizują się w sprzedaży produktów z branży AGD, RTV, komputerowej, gamingowej czy po prostu elektronicznej. Tacy dystrybutorzy mają często wysokiej jakości sprzęt, który posiada ponadto gwarancję od producenta. Przykładem takiego sprzedawcy jest m.in. www.eltkom.pl, który w kategoriach produktowych ma specjalnie wydzieloną strefę gracza. Tego typu sklepy internetowe – specjalizujące się w gamingu – z pewnością posiadają w asortymencie monitory gamingowe. Kupując sprzęt, należy dokładnie zapoznać się z właściwościami monitora, pamiętając o szczególnym zwróceniu uwagi na rodzaj matrycy oraz rozdzielczość ekranu. Zakupiony monitor  z pewnością sprawi, że gra naszego dziecka stanie się jeszcze ciekawsza, a profesjonalny sprzęt umożliwi mu wejście śmiałym krokiem w wirtualny świat, który dostarczy mu dużo przyjemnej rozrywki.

Podsumowując, odpowiadamy twierdząco na pytanie zawarte w tytule artykułu – czy warto kupić dziecku taki monitor. Należy jednak stale mieć na uwadze dobro swojej pociechy. Dlatego należy kontrolować czas, jaki dziecko każdego dnia spędza przed komputerem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ