Quadrocoptery stały się niezwykle popularnym rodzajem gadżetu, z którego chętnie korzystają zarówno młodsi, jak i nieco starsi użytkownicy. Oczywiście w zależności od typu drony mogą być postrzegane jako kolejny rodzaj nowoczesnej zabawki lub jako rodzaj profesjonalnego sprzętu do wykonywania zdjęć, lub do nagrywania filmów wideo z wysokości kilkunastu, a czasami nawet kilkuset metrów. W tym drugim przypadku do obsługi drona potrzebne są jednak specjalne uprawnienia, dlatego w tym miejscu skupimy się jedynie na akcesoriach dla dronów do zastosowań amatorskich – niekomercyjnych. Jakie to akcesoria? Czy każdy sklep je posiada? Co warto kupić, inwestując w niewielki quadrocoptery, aby zapewnić sobie większą frajdę?

Dodatkowa bateria

Drony zasilane są przez baterie litowo-jonowe o określonej, zwykle niezbyt dużej pojemności. Jest to taki sam rodzaj baterii, jakie stosowane są do zasilania laptopów lub nowoczesnych telefonów komórkowych. Ładowanie takich baterii jest dość czasochłonne, a czas lotu na jednym ładowaniu dość krótki – zwykle jest to maksymalnie kilkanaście minut lotu. Dlatego kupując drona, od razu warto dokupić do niego dodatkową baterię. Sklep sprzedający drony powinien mieć w swojej ofercie również pojedyncze baterie, przewody USB do ładowania tych baterii, a także dedykowane dla nich ładowarki.

Antena

Większość niewielkich dronów przeznaczonych do zabawy, latających na niskich wysokościach i dość krótkich dystansach, może korzystać ze standardu łączności Wi-Fi. Jeśli chcemy poprawić zasięg i jednocześnie utrzymać wysoką jakość połączenia pomiędzy quadrocopterem i kontrolerem lotu, powinniśmy zainwestować w specjalną antenę, dzięki której poprawi się jakość sygnału. Dzięki dodatkowej antenie sygnał będzie mocniejszy i rzadziej będzie się rwał – nie stracimy kontroli nad dronem, który oddali się od nas na większy dystans.

Śmigła

To najbardziej podatny na uszkodzenia element techniczny każdego drona. Wiele małych dronów posiada specjalne osłony na śmigła, jednak te z czasem i tak ulegają uszkodzeniu lub naturalnemu zużyciu. Na szczęście odwiedzając sklep z dronami, zwykle możemy zaopatrzyć się w dodatkowe śmigła pasujące do konkretnego modelu quadrocoptera – uszkodzonych śmigieł nie sklejamy, ponieważ zaburzymy ich wagę i dron stanie się mniej sterowny. Poza tym większość dostępnych w sprzedaży dronów już fabrycznie wyposażonych jest w dodatkową parę śmigieł na wymianę.

W zależności od wielkości i parametrów technicznych drona dodatkowym sprzętem, jaki możemy do niego dokupić, będzie kamera i gimbal, czyli profesjonalne urządzenie do stabilizowania ruchu kamery w czasie lotu dronem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ