Tusz do drukarki – o czym należy wiedzieć przed zakupem?

Zakup tuszu do drukarki to zadanie, przed którym – prędzej czy później – staje każdy właściciel tego urządzenia. Wśród dostępnych na rynku produktów, znajdziemy wiele różnych tuszów przeznaczonych do stosowania w drukarkach, które różnią się rozmaitymi parametrami. W jaki sposób wybrać ten odpowiedni tusz, pasujący akurat do używanej przez nas drukarki? Czy wybrać tusz oryginalny, czy może warto skusić się na tańszy zamiennik? Czy wybrany rodzaj tuszu ma wpływ na jakość wydruku? Zapraszamy do lektury, w trakcie której postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, najczęściej zadawane przez posiadaczy drukarek.

Kilka słów o samych drukarkach

Drukarki to coraz częściej i chętniej stosowane urządzenia. Stanowią element standardowego wyposażenia nie tylko w biurach, placówkach oświaty, punktach administracji publicznej, prywatnych firmach, ale także w znacznej części gospodarstw domowych. Wśród stosowanych, znajdziemy przede wszystkim dwa typy drukarek – drukarki atramentowe oraz laserowe. W przypadku tej pierwszej, jej nieodłączną częścią jest odpowiedni tusz, bez którego nie będą w stanie pełnić swoich podstawowych funkcji. Tusze, niestety, bywają dość drogie, zwłaszcza w przypadku produktów pochodzących od oryginalnych dostawców, przeznaczonych do stosowania w określonych modelach urządzeń. Z tych powodów, wiele osób stających przed zadaniem zakupu tuszu szuka możliwie najkorzystniejszej ekonomicznie oferty. Sytuacja ta dotyczy szczególnie małych przedsiębiorców, dla których wybór odpowiednich tuszy może być świetnym sposobem na ograniczenie ilości wydatków.

Podstawowym problemem, przed którym stają osoby pragnące dokonać zakupu tuszy jest dylemat: wybrać tusz oryginalny, dedykowany przez dystrybutora danego urządzenia, czy też może zdecydować się na tańszy zamiennik?

Co wybrać – tusz oryginalny czy jego zamiennik?

Stosowanie tuszy oryginalnych pociąga za sobą szereg korzyści, o których warto wiedzieć przed dokonaniem decyzji w sprawie zakupu. Przede wszystkim, oryginalne tusze do drukarek są produkowane przez tych samych producentów, z których urządzenia korzystamy. Zazwyczaj, są po prostu wprowadzane na rynek wraz z danym urządzeniem, jako jego produkt komplementarny. Stosując tusz oryginalny, mamy pewność, że wszystkie jego parametry będą idealnie pasowały do naszego urządzenia, a jakość wydruku będzie optymalna.

Warto przy tym zauważyć, że niektóre z dostępnych na rynku drukarek wyposażone są w specjalne wkłady, przeznaczone do regularnego uzupełniania. Wkłady takie podlegają zwrotom, czyszczeniu oraz ponownemu napełnieniu. W przypadku awarii są one dodatkowo pozbawiane wadliwych części, wymienianych na nowe.

Zamienniki tuszy do drukarek są natomiast produkowane przez wytwórców, którzy nie zajmują się tworzeniem drukarek lub innych urządzeń służących drukujących. Mimo to, wśród dostępnych zamienników znaleźć możemy tusze idealnie pasujące do naszych urządzeń, pracujące w sposób równie niezawodny, co ich oryginalne odpowiedniki. Jeśli zamiennik został dobrze dobrany – to znaczy, jego skład jest zbliżony lub niemal identyczny ze składem tuszu oryginalnego – wówczas jakość wykonywanego wydruku może odpowiadać wydrukowi wykonanemu przy użyciu oryginalnego wkładu. Może to dotyczyć zarówno poziomu nasycenia drukowanych barw, jak i precyzji wykonania poszczególnych elementów.

Jaki wkład wybrać w przypadku częstego używania drukarki?

Drukarki obecne w gospodarstwach domowych stosujemy z różną częstotliwością. Większej ilości wydruków dokonuje się za pomocą drukarek zlokalizowanych w miejscach pracy, biurach i innych placówkach. Właścicielom takich miejsc polecamy wybór tuszy oryginalnych, które nadają się do dłuższego stosowania niż tusze zamienne. W składzie tuszów oryginalnych znajdują się dodatkowe substancje, które uniemożliwiają wysychanie atramentu, a także przeciwdziałają negatywnym tego konsekwencjom, jak np. blokowanie pracy głowic. Z tego powodu, stosowanie tuszy oryginalnych sprzyja także samej „żywotności” danego urządzenia, wydłuża czas jego przydatności do użycia oraz zapobiega powstawaniu potencjalnych usterek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ