Coraz więcej osób zastanawia się, od czego zacząć przygodę z informatyką – perspektywa pracy w branży IT jest niezwykle kusząca, m.in. ze względu na wysokie zarobki oraz wysoki popyt na usługi specjalistów. Z tego względu rośnie też popularność studiów informatycznych. Niektórzy mogą jednak obawiać się, że sobie na nich nie poradzą. Czy to uzasadnione obawy?
Humanistka a studia informatyczne – czy dam radę?
Od dawna panuje przekonanie, że studia informatyczne są dobrym wyborem wyłącznie dla osób uwielbiających przedmioty ścisłe i tych, które w szkole średniej uczyły się matematyki na poziomie rozszerzonym. To jednak nie do końca prawda – o ile faktycznie na studiach informatycznych konieczne jest zaliczenie kilku przedmiotów typowo matematycznych, o tyle reszta przedmiotów wymaga raczej analitycznego myślenia i umiejętności wyciągania wniosków. Osoby zastanawiające się, co trzeba umieć na studia informatyczne i czy informatyka jest odpowiednim kierunkiem dla osób, które w szkole średniej nie miały świetnych ocen z przedmiotów ścisłych nie powinny się zatem obawiać. Na studiach informatycznych będą miały szansę nadrobić ewentualne zaległości; sama nauka programowania, modelowania czy projektowania wymaga natomiast raczej pewnych predyspozycji (oraz samodyscypliny i regularnej nauki) niż konkretnej wiedzy ze szkoły średniej.
Informatyka Wrocław: na jakie studia informatyczne iść?
Osoby z Dolnego Śląska, rozważające studia informatyczne, powinny zainteresować się kierunkiem Informatyka na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW. Zapisując się na studia na tej uczelni, studenci zyskają możliwość m.in.: nauczenia się programowania w popularnych językach, zarządzania systemami i bazami danych czy projektowania aplikacji internetowych. Dodatkowo studenci Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW poznają metodyki zarządzania projektami informatycznymi czy metody gromadzenia i eksploracji danych; program studiów informatycznych na tej uczelni jest skonstruowany w taki sposób, by jego absolwenci nie mieli żadnych problemów ze znalezieniem i podjęciem pierwszej pracy w branży IT. Warto też podkreślić, że uczelnia stawia również na rozwój umiejętności miękkich swoich studentów – co również jest ogromną wartością dodaną, jeśli uświadomimy sobie, że pracodawcy (niezależnie od branży) wymagają od zatrudnionych osób właśnie umiejętności zarządzania, komunikatywności, pracy zespołowej czy rozwiązywania problemów. Oprócz tego, przy tworzeniu specjalności, Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu współpracował z lokalnymi przedsiębiorstwami, startupami i z IT Corner (czyli wrocławskim klastrem nowych technologii zrzeszającym ponad 60 firm). Dzięki temu studenci mają możliwość łączenia nauki i pracy w pierwszych latach studiów – oraz znalezienia stałego zatrudnienia u partnerów uczelni już podczas ostatniego roku nauki.
Ile trzeba się uczyć na informatyka?
Studia informatyczne najczęściej są studiami inżynierskimi – w takim wypadku studia I stopnia trwają 3,5 roku, a po ich ukończeniu można bez przeszkód rozpocząć pracę w zawodzie. Chętni mogą kontynuować edukację na studiach II stopnia – nie jest to jednak wymagane, by pracować w branży IT.
Reklama.