Co najłatwiej zepsuć w smartfonie? Sprawdź, jak uniknąć awarii z własnej winy

Smartfony towarzyszą nam w niemalże każdej chwili od rana do wieczora. Zabieramy je do restauracji, na spacer, wakacje, a nawet do łazienki. Jeśli należysz do osób, które właściwie nie rozstają się ze swoim telefonem, to na pewno nie raz zdarzyła Ci się awaria, której nie uwzględnia gwarancja i która mogła Cię słono kosztować. Sprawdź, co łatwo zepsuć w smartfonie i jak zminimalizować ryzyko zniszczenia sprzętu oraz koszty ewentualnej naprawy.

Telefon lubi spadać ekranem do podłoża

To prawie jak słynna zasada kanapki, która niemalże zawsze spada na podłogę od posmarowanej strony. Podobnie bywa ze smartfonami, które na dodatek tym chętniej spadają ekranem do dołu, im twardsze i niebezpieczne jest podłoże. Jeśli tylko zarysujesz ekran i panel dotykowy nie zostanie uszkodzony, to prawdopodobnie unikniesz jakichkolwiek kosztów.

Nieco gorzej sytuacja może wyglądać, jeśli zbijesz ekran i telefon przestanie reagować na dotyk lub zupełnie nie będzie działał. W takiej sytuacji musisz liczyć się z kosztami naprawy w serwisie – wyświetlacze Samsung Galaxy J5 2017 to wydatek rzędu 300-400 złotych. Jak uniknąć tego typu awarii? Warto zaopatrzyć się w szkło hartowane, które ochroni ekran w razie upadku na ziemię, oraz etui zabezpieczające telefon przed wyślizgnięciem się z ręki.

Gniazdo ładowania po przejściach

Większość problemów z ładowaniem wynika z uszkodzenia ładowarki, jednak czasami w serwisach stwierdza się również awarię gniazda ładowania. Korzystanie z telefonu podczas ładowania zwiększa ryzyko uszkodzenia gniazdka ze względu na nieustanny ruch, szarpanie kablem czy też upadek telefonu i związane z tym gwałtowne odłączenie kabla ładowarki.

Ile kosztuje naprawa gniazda ładowania? Zazwyczaj zapłacisz znacznie mniej niż za wyświetlacze Samsung Galaxy J7 2017, ponieważ samo gniazdo nie jest zbyt drogie i naprawa może zamknąć się nawet w kwocie 100 złotych. Jeśli jednak gniazdo jest zintegrowane z płytą główną smartfona, to koszt usługi może wzrosnąć kilkukrotnie. Awarii gniazda ładowania unikniesz, jeśli będziesz używać oryginalnej ładowarki i zrezygnujesz z korzystania z telefonu podczas ładowania.

Bateria nie jest nieśmiertelna

Problemy z ładowaniem oraz szybkim rozładowywaniem się telefonu mogą wynikać także z awarii baterii. O ile w przypadku tańszych modeli baterię można wymienić samemu, o tyle w przypadku większości dobrych smartfonów bateria jest umieszczona w jednolitej obudowie, której lepiej nie próbować otwierać samemu. Sama wymiana baterii to koszt od kilkudziesięciu do około 200 złotych. W przypadku konieczności wizyty w serwisie cena naprawy będzie oczywiście wyższa.

Czy awarii baterii można uniknąć? Jak najbardziej! Problemy z akumulatorem telefonu przeważnie wynikają z niewłaściwego użytkowania. Nie zaleca się rozładowywania telefonu, a optymalnym stanem dla baterii jest poziom naładowania wynoszący więcej niż 50%. Negatywny wpływ na żywotność baterii ma także całonocne ładowanie oraz przegrzewanie telefonu.

[Głosów:13    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ