poniedziałek, Styczeń 30, 2023

Czy tworzenie stron jest trudne?

0
Czy tworzenie stron jest trudne

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ogromna część naszego społeczeństwa uczestniczyła już na zajęcia informatyki w szkole i potrafi jako tako poruszać się w internetowym świecie. Aby jednak strona internetowa – np. jakiejś firmy – zachęcała odbiorców do skorzystania z danej oferty (a nie ich odstraszała), musi spełnić kilka warunków. Jak wygląda tworzenie stron? Czy opłaca się robić to samemu, czy może lepiej zatrudnić do tego specjalistę? Ile to kosztuje?

Tworzenie stron – na co zwrócić uwagę?

Tworzenie strony to wieloetapowy proces, na który składa się mnóstwo różnych czynników. Zacznij od projektu: jak chciałbyś, żeby ta strona wyglądała? Klasyczna z podstronami? Czy może jednostronicowa? Jaka kolorystyka ma dominować? Projekt graficzny ma opierać się na gotowym szablonie czy wolisz, aby był unikalny? To zaledwie ułamek tego, nad czym musisz się zastanowić! Planujesz wykonanie galerii zdjęć (np. sprzedawanych produktów lub efektów po wykonaniu usługi)? Obecność takiego wirtualnego albumu zawsze uatrakcyjnia wygląd strony i niesie ze sobą bardzo ważny przekaz: to, co oferuje Twoja firma, wygląda dobrze. Tworzenie strony obejmuje także stworzenie przejrzystego layoutu, dzięki któremu strona internetowa jest intuicyjna w obsłudze i każdy internauta bez problemu znajdzie na niej to, czego aktualnie szuka. Dane kontaktowe i adresowe powinny być dobrze widoczne – przecież ta strona www to Twoja wizytówka! Oczywistą kwestią, którą muszę tu również poruszyć, jest stosowanie się do zasad ortografii: jakiekolwiek błędy nie wchodzą w grę! Mogłyby zostać uznane za brak kompetencji i profesjonalizmu.

Czy utworzenie strony www jest konieczne?

To pytanie ma tylko jedną prawidłową odpowiedź: tak! Jest konieczne! Każda szanująca się firma musi posiadać w dzisiejszych czasach swoją stronę internetową! Dlaczego? Dlatego, że:

  • posiadanie strony internetowej podnosi wiarygodność danej marki. Przedsiębiorstwo nie będzie cieszyć się zaufaniem potencjalnej klienteli bez posiadanej strony;
  • tworzenie strony to proces podobny do tworzenia wizytówki, tylko takiej…szczegółowej i rozbudowanej – przedstawiasz w niej nazwę firmy, dane kontaktowe i ofertę. Szczególnie ważnym jest zaprezentowanie oferty w atrakcyjny i zapadający w pamięć sposób;
  • brak strony internetowej to ograniczenie sobie w znaczący sposób potężnej bazy potencjalnych klientów! Internet to potężne narzędzie, z którego miliony ludzi korzystają przez co najmniej kilka godzin dziennie: pozwól im poznać ofertę swojej firmy! I przekonaj ich, że to właśnie Ciebie potrzebują;

 

 • tworzenie strony wcale nie jest trudne ani skomplikowane! Ale…aby uniknąć wpadek, błędów i innych nieprzyjemności, warto tworzenie stron zlecić profesjonalistom. Ile to kosztuje? Cóż…znam jedną firmę, która oferuje tworzenie stron już za kilkaset złotych. Przecież to mniej niż miesięczna składka w ZUSie! A korzyści płynące z takiego rozwiązania są wprost nieocenione.

 

Tworzenie stron to nie wszystko

Aby Twoja strona spełniała w 100% swoje zadanie, ważnym jest pełnienie nad nią pewnej kontroli. Jakiej? Np. ulepszanie jej, poprawianie ewentualnych błędów, dbanie o jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce Google. To całkiem sporo czynności, na które niekoniecznie musisz mieć czas i niekoniecznie musisz się na nich znać…Dlatego zarówno tworzenie stron, jak i sprawowanie pieczy nad powstałą witryną, radzę powierzyć profesjonalistom. Zajrzyj na stronę https://seomamut.pl/ – jest to zaufana Agencja Marketingu Internetowego świadcząca usługi na najwyższym możliwym poziomie i za naprawdę nieduże pieniądze. Gorąca polecam.

Tanie laptopy poleasingowe – rozwiązanie do pracy, nauki i rozrywki

0
Tanie laptopy poleasingowe

Obecna sytuacja na rynku elektroniki nie tylko winduje ceny, ale sprawia też, że wiele urządzeń nie jest dostępnych od ręki. Bardzo popularnym rozwiązaniem staje się zakup używanego sprzętu, szczególnie od firm, które specjalizują się w sprzedaży elektroniki z drugiej ręki. Dzięki temu dostajemy sprzęt sprawdzony, wyczyszczony wraz z dowodem zakupu. Szczególnie ciekawą grupą są tanie laptopy poleasingowe.

Klasa używanej elektroniki

Bardzo ważnym parametrem opisującym to, co tak właściwie kupujemy jest klasa. Mówi nam ona o tym, w jakim stanie wizualnym oraz technicznym jest laptop. W przypadku klasy A, mamy do czynienia z elektroniką której stan wizualny jest bardzo dobry, sprzęt wygląda niemalże jak nowy. Może posiadać drobne zarysowania czy przetarcia, ale takie, które widoczne są dopiero po dokładniejszych oględzinach. Zarówno w klasie A jak i B, techniczny stan sprzętu jest bez zarzutu. Wszystkie podzespoły są sprawne i sprawdzone. Jedyną różnicą będzie aspekt wizualny. Klasa B to laptopy które noszą wyraźne znaki użytkowania, bez negatywnego wpływu na działanie sprzętu. Przykładem mogą być notebooki z przetarciami w miejscach gdzie często są kładzione nadgarstki czy ogólne, większe rysy na obudowie. W przypadku klasy C, mowa o sprzęcie który ma wyraźne wady, również techniczne. Przykładem mogą być niedziałający touchpad czy głośniki. Są to najtańsze laptopy w ofercie, ale jednocześnie wymagają one pewnych kompromisów.

Co znajduje się w zestawie

Kupując tanie laptopy poleasingowe, prawie zawsze otrzymujemy tylko i wyłącznie sprzęt, bez dodatkowych akcesoriów. Mogą zdarzyć się oferty, które poza notebookiem zawierać będą również inne elementy, takie jak myszka, klawiatura, zestaw kabli i przejściówek czy stacja dokująca. W przypadku kiedy elementy te nie znajdują się w zestawie można zaopatrzyć się w nie w tym samym sklepie, w którym kupujemy sprzęt poleasingowy. Znajdziemy w nim zarówno używane akcesoria, jak i te całkowicie nowe, ale sprzedawane w systemie OEM (bez dedykowanego opakowania). W przypadku ładowarek do laptopów które wycofane są już z produkcji, nabyć możemy używane ładowarki, ale także zamienniki od sprawdzonych producentów. Warto zauważyć, że laptopy takie prawie zawsze mają zainstalowany system operacyjny.

Ważne parametry

Aktualnie sklepy mogą zaoferować nam liczne, tanie laptopy poleasingowe. Różnić się będą one wieloma parametrami. Do najważniejszych z nich należeć będą oczywiście stan oraz cena, warto jednak zwrócić uwagę na parametry typowo techniczne. Przede wszystkim znaczenie będzie mieć rozmiar, mniejsze laptopy są lżejsze, ale też mają większe problemy ze skutecznym chłodzeniem. Jeżeli szukamy komputera do pracy i mobilność nie jest najważniejszą cechą, warto wybrać sprzęt który będzie mniej narażony na przegrzewanie. Ważnym parametrem jest również rozdzielczość. Im jest ona większa, tym czytelniejszy będzie ekran, ale wyższa będzie też cena oraz zużycie energii. istotnym elementem będzie również dysk, w przypadku SSD musimy spodziewać się niższej pojemności niż w przypadku HDD w tej samej cenie, jednak znacznie większa prędkość pracy oraz niższa awaryjność zapewnia znacznie sprawniejsze i bezproblemowe działanie.

więcej informacji dostępnych tutaj: https://www.otokomputery.pl/pl/c/Cena-laptopa/26

Jaki dysk SSD będzie najbardziej odpowiedni?

0
dysk SSD

Jaki dysk SSD będzie najbardziej odpowiedni? Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba osób, zarówno tych, którzy szukają solidnego dysku między innymi do pracy, jak i też chcą mieć szybki oraz wytrzymały dysk przeznaczony na przykład do komputerów gamingowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie każdy zapewne wie, czym tak naprawdę charakteryzują się dyski SSD. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom oraz sprawdzić, czym charakteryzują się dyski SSD.

Jak określić jaki dysk SSD będzie dla nas odpowiedni?

Pytanie to wbrew pozorom nie jest takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Dlaczego? W tej kwestii wszystko tak naprawdę zależy od tego, do czego będzie on przeznaczony, oraz jego parametrów takich jak między innymi:

-wymiary- na rynku dostępne są dyski 2,5 cala oraz 3,5- te pierwsze mogą być z powodzeniem montowane zarówno w okmputerach stacjonarnych, jak i w laptopach. Natomiast te drugie są montowane w komputerach stacjonarnych oraz bardziej specjalistycznych maszynach, takich jak, chociażby serwery danych,

-pojemność- większe dyski są przeznaczone do przechowywania plików zajmujących stosunkowo dużo miejsca, takich jak chociażby gry czy też filmy w rozdzielczości HD, mniejsze natomiast mogą być powodzeniem stosowane na przykład do przechowywania dokumentów,

-prędkość zapisu oraz odczytu danych- jest to stosunkowo ważny parametr, gdyż od niego zależy między innymi komfort pracy na naszym komputerze- im są one wyższe, tym lepiej, co szczególnie przydatne jest w przypadku gdy mamy do czynienia z dużą ilością danych,

-zużycie prądu- ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku komputerów typu laptop, gdyż wpływa on długość pracy na samej baterii, w przypadku,

Jako ciekawostkę należy tutaj wymienić to, że w przypadku dysków SSD właściwie nie musimy przejmować się hałasem, ponieważ generują one bardzo mało dźwięków- jest to spowodowane w dużej mierze ich budową- do ich działania nie są potrzebne specjalne silniczki, które są wykorzystywane w dyskach HDD. Ponadto dyski SSD cechują się znacznie mniejszą awaryjnością, w przeciwieństwie do dysków HDD. Dopiero biorąc pod uwagę te parametry, jesteśmy w stanie określić jaki dysk SSD będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Jaka marka dysków SSD jest godna polecenia?

W tym momencie zastanawiacie się zapewne, jaka marka dysków SSD jest szczególnie godna polecenia. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż nie ma co się oszukiwać- jedne marki robią je lepiej inne gorzej, a jeszcze inne najlepiej w ogóle omijać. W końcu od jakości wykonania zależy bezpieczeństwo przechowywanych na naszym dysku danych. Bardzo dobrym przykładem wysokiej jakości dysków SSD może być tutaj polska firma GOODRAM, która produkuje również inne wysokiej jakości pamięci do komputerów (jak, chociażby karty pamięci SD, czy też kości pamięci RAM). Wielu z was zapewne w tym momencie zastanawia się jak to możliwe. Otóż odpowiedzią na to pytanie jest po pierwsze stosowanie wysokiej jakości komponentów, po drugie stosowanie najnowszych technologii montażu, oraz bardzo rygorystyczna kontrola jakości- marka ta nie pozwala sobie na najmniejsze uchybienia w tej kwestii. Co równie ważne, nawet jeśli dojdzie do jakiegoś rodzaju awarii naszego dysku, w ramach naprawy gwarancyjnej szybko i sprawnie usunie usterkę, a jeżeli będzie to niemożliwe, to wymieni nam nasz dysk na nowy. Doskonałym wręcz przykładem wysokiej jakości wykonania są dyski SSD IRDM PRO M.2 SSD, które osiągając prędkości zapisu oraz odczytu danych na poziomie 7000 MB/s, oraz 6850 MB/s, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu niezwykle wydajnego interfejsu PCIe gen 4 x4 wykorzystującego wsparcie NVMe 1.4. Dyski te są dostępne w następujących pojemnościach:

-1000 GB,

-2000 GB,

-4000 GB,

Każdy z tych dysków posiada 5-letnią gwarancję techniczną, w ramach której jest również bezpłatne wsparcie techniczne użytkownika. Jeżeli więc szukacie solidnego dysku SSD, to niewątpliwie warto rozważyć zakup dysku naszej rodzimej marki GOODRAM.

Podsumowanie

Zakup odpowiedniego dysku SSD może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeżeli zależy nam na po pierwsze wysokim komforcie korzystania z niego, po drugie, jeśli zależy nam, aby nasze dane były bezpieczne. Pamiętajmy jednak przy tym, aby kupować dyski renomowanej marki, jaką niewątpliwie jest firma GOODRAM, w przeciwnym razie po pierwsze może się okazać, że bezpowrotnie utracimy nasze dane, po drugie będziemy zmuszeni kupić kolejny dysk SSD, co wiąże się z wydatkami, których można uniknąć.

Żywica do drukarki 3D

0
Żywica do drukarki 3D

Drukowanie w technologii 3D pozwala na uzyskiwanie dowolnych przedmiotów o wybranych kształtach. Wystarczy odpowiedni projekt i materiał, z którego ma zostać wykonany obiekt, aby możliwe było jego wydrukowanie. Materiał ten może mieć postać filamentu albo światłoutwardzalnej żywicy. Przyjrzyjmy się temu drugiemu rodzajowi materiału.

Dlaczego warto zdecydować się na drukarkę drukującą z żywicy?

Istnieje kilka technologii druku 3D, a jedną z nich jest utwardzanie materiału za pomocą wiązki światła. Jest to technika odznaczająca się bardzo wysoką precyzją i powtarzalnością, która pozwala na uzyskanie idealnych modeli. Jej dodatkową zaletą jest wysoka jednorodność powierzchni drukowanego przedmiotu, wyższa niż w przypadku druku za pomocą filamentu.

Oprócz tych powodów, na druk z żywicy światłoutwardzalnej warto zdecydować się również przez wzgląd na to, jakie parametry oferuje ten materiał. Bez problemu znajdziesz żywicę, która posiada wszystkie wymagane przez ciebie atuty, na przykład żywicę półprzezroczystą albo elastyczną.

Żywica elastyczna

Jednym z przykładów często wybieranej żywicy jest elastyczna, która pomaga tworzyć przedmioty odporne na zginanie i wiele innych uszkodzeń mechanicznych. Jest ona atrakcyjną propozycją dla każdego, kto chce, aby jego przedmioty były też użyteczne w innych branżach (albo w jego własnej), gdzie mogą być narażone na różnego rodzaju naprężenia.

Żywica transparentna

Kolejnym przykładem ciekawej żywicy może być przezroczysta żywica, która pozwala na uzyskiwanie transparentnych przedmiotów. Dzięki temu mogą się one przydać we wszystkich tych sytuacjach, w których zależy nam na możliwości szybkiego przekonania się, co jest w środku. Przykładem takiego zastosowania jest drukowanie specjalistycznych naczynek do elektrochemii, które pozwalają jednocześnie na badania spektrofotometryczne próbek.

Żywica jubilerska

Trzeci przykład ciekawe żywicy to tak zwana żywica jubilerska, którą można wypalać. Służy ona do produkcji biżuterii lub innych ozdób. Jest wykorzystywana między innymi do tworzenia ozdób metodą wosku traconego. Gwarantuje uzyskiwanie najbardziej oryginalnych i niezwykłych ozdób, ponieważ każdy z nich można uzyskać, po prostu projektując go w odpowiednim programie typu CAD.

Żywice twarde 

Ostatnim ciekawym przykładem materiału stosowanego w drukarkach 3D może być twarda żywica – sklep Aemca może zaproponować jej dwa rodzaje: Nobel i Super Though. Każda z nich cechuje się przede wszystkim bardzo wysoką odpornością mechaniczną na różnego rodzaju uszkodzenia. Dzięki temu może być wykorzystywana nawet w branżach, w których przedmioty są narażone na częste uszkodzenia. Cokolwiek nie zostanie z niej zrobione, twarda żywica sprawi, że wydruk będzie w stanie znieść nawet największe wyzwania.

Fifa 23 – najważniejsze informacje

0
Fifa 23

Seria FIFA każdego roku dostarcza fanom wirtualnej rozrywki wielu emocji. Tegoroczna FIFA 23 wprowadzi do serii szereg usprawnień i nowości. Warto dodać, że w tym roku czeka nas koniec pewnej ery, ponieważ EA Sports potwierdziło, że kończy swoją trzydziestoletnią współpracę z organizacją FIFA!

 1. EA Sports FIFA 23 – podstawowe informacje
 2. Co nowego w serii?
 3. Funkcja cross-play

Twórcy z EA Sports wiele obiecują przed premierą swojej najnowszej produkcji, co sprawia, że FIFA 23 musi sprostać dużym oczekiwaniom graczy.

EA Sports FIFA 23 – podstawowe informacje

Najnowsza odsłona popularnej serii to ostatni oficjalny licencjonowany produkt FIFA, który wyjdzie pod taką nazwą. Dlaczego? Ponieważ Electronic Arts oraz FIFA zakończyły współpracę. Skutkiem tej decyzji będzie zmiana nazwy popularnej serii gier FIFA. Od przyszłego roku nazwa FIFA będzie zastąpiona nazwą EA Sports FC.

W grze ma znaleźć się ponad 19 000 zawodników, ponad 700 drużyn, 100 stadionów i ponad 30 lig, więc każdy gracz będzie miał w czym wybierać. Warto też dodać, że Mistrzostwa Świata FIFA 2022 w Katarze i Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet 2023 w Australii i Nowej Zelandii trafią do gry jako aktualizacje zawartości po premierze bez dodatkowych kosztów.

FIFA 23 zadebiutuje 30 września 2022 roku na konsolach PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X|S, Xbox One, Nintendo Switch, Google Stadia oraz na komputerach osobistych. Warto wspomnieć, że już trzeci rok z rzędu Kylian Mbappe będzie gwiazdą standardowej edycji gry FIFA 23.

Co nowego w serii?

W grze FIFA 23 zostaną wprowadzone ulepszenia wrażeń z dnia meczu. Dla osób korzystających z konsol najnowszej generacji i komputerów PC przygotowano bardziej realistyczne boiska, sceny przedmeczowe, powtórki w rzeczywistości rozszerzonej, poprawione tekstury siatek i wiele więcej.

EA promuje również technologię Hyper Motion 2 w wersjach na PS5 (będzie korzystać z dobrodziejstw kontrolerów platform PlayStation), Xbox Series X/S, PC i Google Stadia. Bazując na pierwszej wersji tej technologii, EA obiecuje, że na podstawie ponad dwukrotnie większej liczby danych meczowych, ich gra będzie mogła pochwalić się liczbą ponad 6000 wiernych animacji piłkarskich.

Twórcy obiecują, że w najnowszej odsłonie pojawią się nowe ruchy, umiejętności, nowe możliwości wykonywania rzutów wolnych i kilka ulepszeń w obronie. Jednak dla tych, którzy grają na najnowszych konsolach i PC, technologia Hyper Motion 2 w grze umożliwia jeszcze lepsze wrażenia. Dotyczy to m.in. dryblingów i dośrodkowań, które będą bardziej realistyczne. Wirtualni piłkarze mają lepiej reagować na boiskowe wydarzenia, a gracze wykorzystywać tempo rozgrywki na różne sposoby, w zależności od wzrostu, zwinności i siły zawodników. Bramkarze natomiast będą zachowywać się bardziej realistycznie niż kiedykolwiek wcześniej.

Funkcja cross-play

Tegoroczna odsłona FIFY wprowadzi do znanej formuły kilka istotnych zmian i dodatków. Najważniejsza z nich, to funkcja cross-play. Po tym jak funkcja ta została wprowadzona do testów w FIFA 22, EA potwierdziło, że będzie ona dostępna w FIFA 23 w momencie premiery.

W FIFA 22 cross-play był testowany w Online Friendlies i Online Seasons, ale EA potwierdziła, że będzie rozszerzać dostępność cross-play na więcej trybów gry w FIFA 23. W grze z funkcji cross-play mogą korzystać gracze korzystający z platform tej samej generacji. Wersje FIFA 23 na PlayStation 5, Xbox Series X|S, Stadia oraz Fifa 23 na PC będą kompatybilne ze sobą w trybie cross-play. Drugą kompatybilną grupą będą Fifa 23 na PS4 oraz Fifa 23 na Xbox One.

Funkcja będzie dostępna w momencie premiery w FUT Division Rivals, FUT Champions, FIFA Ultimate Team Online Draft i FUT Online Friendlies. Bez względu na to, czy preferujesz gry na PS4, gry na PC, czy gry na Xbox One, funkcja cross-play pozwoli na wspólną zabawę z posiadaczami innych urządzeń.

Podkładki pod mysz dla graczy

0
podkładki pod mysz

Podkładki pod mysz dla graczy są niezbędnym wyposażeniem każdego miejsca do grania. Akcesoria, których użytkowanie trwa czasami wiele godzin powinny być dobre jakościowo, ale także zapewniać pewnego rodzaju komfort. Gracze tworzą swoją przestrzeń w taki sposób, aby uzyskać idealny wygląd miejsca do grania.

Jaki komputer kupić do firmy – laptop, PC czy stację roboczą?

0
Jaki komputer kupić do firmy

Przy wyposażaniu stanowiska pracy w firmie czy podczas zakupu komputera dla przedsiębiorcy musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii. Jednak w pierwszej kolejności podejmij decyzję, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w Twoim zakładzie pracy – laptop, PC, a może stacja robocza?

Komputer do firmy – wybór spośród trzech rozwiązań

Na rynku istnieją trzy rodzaje sprzętu komputerowego pozwalającego na wyposażenie stanowiska pracy czy na pracę dla przedsiębiorcy. Możesz zdecydować się na laptop, inaczej notebook, który ma tę przewagę nad komputerem klasy PC w tym, że pozwala na mobilne zastosowanie. Trzecim możliwym wyborem są stacje robocze, które mogą mieć formę komputera zarówno przenośnego, jak i stacjonarnego. Producenci komputerów przeznaczonych dla użytkowników biznesowych mają do zaoferowania szerokie możliwości konfiguracji sprzętowej. Zatem jaki komputer kupić do firmy – laptop, PC czy stację roboczą?

Kiedy liczy się mobilność – wybierz laptop do firmy

Szeroki wybór notebooków do zastosowań w świecie biznesu sprawia, że możesz wybrać odpowiedni sprzęt do swojej firmy. Może być to alternatywnie mobilna stacja robocza. W obu przypadkach nie ma problemu z wykonywaniem zadań z wykorzystaniem komputera w biurze, w domu, w podróży czy z dowolnego innego miejsca.

Jaki laptop do małej firmy – Dell Vostro 3510

Dobrą propozycją na wyposażenie pracownika czy przedsiębiorcy w wysokiej jakości sprzęt jest wybór komputera Dell Vostro 3510. To wydajny laptop, który został zaprojektowany jako narzędzie codziennego użytku dla firm. Już na pierwszy rzut oka imponuje swoim nietuzinkowym wyglądem. Jego sercem jest wydajny procesor Intel Core Ice Lake 10. generacji lub Intel Core Tiger Lake 11. generacji. Dell Vostro 3510 spełni oczekiwania m.in. małych, rozwijających się firm.

Laptop idealny do małej i średniej firmy – Dell Vostro 5515

Jeśli zależy Ci na tym, by mieć laptop do pracy zapewniający maksimum bezpieczeństwa danych, który będzie solidnym i wytrzymałym sprzętem, wybierz Dell Vostro 5515. Ma mocną obudowę wykonaną z aluminium, które jest odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne. To laptop do firmy wyposażony w energooszczędne i wydajne procesory z rodziny AMD Ryzen. Ma wiele portów umożliwiających podłączenie do niego urządzeń towarzyszących. Dell Vostro 5515 spełni oczekiwania ludzi aktywnych, wymagających niezawodności od swojego komputera.

Komputery PC i stacje robocze z możliwością rozbudowy

Potrzeby Twoich pracowników i firmy jako takiej mogą ulegać zmianie. Jeśli więc wiesz, że w przyszłości będziesz chciał zmieniać konfigurację sprzętową, wybierz komputer PC lub stację roboczą. Są to urządzenia cechujące się najczęściej dużą mocą obliczeniową, które wykorzystują najnowocześniejsze podzespoły. Będą się sprawdzać w przypadku komputerów dla grafików czy pracowników zajmujących się obróbką obiektów 3D. Profesjonalne stacje robocze mogą być jedno- lub dwuprocesorowe, a różnią się od siebie właśnie liczbą zainstalowanych czy możliwych do obsługi procesorów.

Jaką obudowę do komputera wybrać?

0
Jaką obudowę do komputera wybrać

Składasz swój pierwszy komputer? Masz już wszystkie podzespoły, ale potrzebujesz odpowiedniej konstrukcji, która je wszystkie pomieści? Jaką obudowę do komputera wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

 1. Jaką obudowę do komputera wybrać?
 2. Konstrukcja obudowy – najważniejsze parametry
 3. Jaki rozmiar ma obudowa komputerowa?

Jaką obudowę do komputera wybrać? Na jakie parametry obudów komputerowych należy zwrócić uwagę, szukając tej odpowiedniej? W jakich rozmiarach produkuje się obudowy komputerowe? Kiedy sprawdzi się najmniejsza, a w jakich przypadkach warto decydować się na najmniejszą obudowę?

Jaką obudowę do komputera wybrać?

Standardowe obudowy do komputera to niezbędne elementy, które trzeba kupić, składając swój komputer. Taka obudowa nie tylko zabezpiecza podzespoły, ale i gwarantuje odpowiednią ich funkcjonalność oraz zapewnia optymalne możliwości, jeśli chodzi o wentylację. Aktualnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju obudowy komputerowe, różniące się nie tylko konstrukcją, ale i dodatkowymi efektami wizualnymi. W pierwszej kolejności jednak zwróć uwagę na budowę oraz funkcjonalność, a następnie zastanów się nad designem.

Co właściwie mieści się w obudowie komputera? Przede wszystkim zasilacz, wentylator, procesor, płyta główna, chłodzenie wodne, karta graficzna, pamięć RAM oraz dysk HDD czy SSD. To elementy, które dobiera się indywidualnie do własnych potrzeb – oczywiście dotyczy to takich sytuacji, gdy samodzielnie składamy komputer. Na obudowie natomiast powinny znaleźć  się podstawowe porty i złącza – przede wszystkim USB i audio.

Kiedy już określisz swoje potrzeby i znajdziesz najbardziej pasujące Ci obudowy komputerowe, koniecznie sprawdź opinie innych użytkowników. Ważne są nie tylko zalety, ale i wady. Dopiero po zapoznaniu się z ocenami i ewentualnymi wadami, podejmij ostateczną decyzję o zakupie.

Konstrukcja obudowy – najważniejsze parametry

Do najważniejszych parametrów zalicza się między innymi złącza i porty. Zwróć szczególną uwagę na porty, które są dostępne w interesującej Cię obudowie. Ważne, aby obudowa komputera miała przynajmniej te podstawowe, a mianowicie wyjście słuchawkowe, mikrofonowe czy USB. Jeśli używasz karty SD, warto zadbać również i o taki port.

W przypadku wnętrza obudowy najważniejsza będzie funkcjonalność. Zastanów się nad miejscem zasilacza oraz kieszeni twardych dysków. Ważne, aby tę funkcjonalność dopasować do swoich potrzeb. Natomiast aby zabezpieczyć wnętrze przed kurzem, należy decydować się na takie obudowy komputerowe, które mają odpowiednią ilość dobrej jakości filtrów. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że kurz osiadający na radiatorach czy wentylatorach, z reguły zmniejsza ich efektywność, co natomiast prowadzi do spadków wydajności karty graficznej oraz procesora. Najczęściej w obudowach stosuje się filtry z siatki mesh oraz rozwiązania siateczkowe.

Przeszklony panel boczny czy podświetlane wentylatory to dodatkowe opcje, które dobiera się według własnych preferencji. To elementy, które nie są obowiązkowe i mają jedynie funkcję dekoracyjną. Takie podświetlane wentylatory mają między innymi obudowy Krux – na przykład modele Krux Mirror. Ogólnie obudowy tej firmy cieszą się sporą popularnością ze względu na niską cenę. Pamiętaj jednak, że kwota nie może być głównym czynnikiem, a Twoje potrzeby oraz kompatybilność z interesującymi Cię podzespołami – lub tymi, które już kupiłeś. Niestety z reguły tania obudowa komputerowa wiąże się z pewnymi problemami. Najczęściej chodzi o to, że podzespoły bardziej się grzeją – nawet jeśli konstrukcja ma kilka wentylatorów. Dlatego polecamy przed zamówieniem interesującej nas obudowy dokładnie przeczytać wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Ciekawą opcją są obudowy do komputera RGB, dzięki którym można stworzyć w pomieszczeniu świetny klimat. To rozwiązania, które emitują przez cały czas jeden kolor. Jeśli zależy Ci na możliwości kontrolowania pojedynczych diod, koniecznie sprawdź obudowy ARGB.

Jaki rozmiar ma obudowa komputerowa?

Na rynku aktualnie można znaleźć obudowy komputerowe w różnych rozmiarach. Wyróżnia się przede wszystkim produkty Mini Tower, Midi Tower oraz Big Tower. Mini Tower jest obudową PC, której wysokość wynosi od 35 do 40 centymetrów. Midi Tower to średnie rozwiązanie o wysokości 45-50 centymetrów. Zainteresowani najchętniej wybierają właśnie ten wariant, gdyż jest on opcją wystarczającą. Z kolei Big Tower to dużo większa obudowa komputerowa, której wysokość wynosi od 55 do 60 centymetrów. Przyda się szczególnie tym osobom, które potrzebują większej ilości kart graficznych czy dysków – na przykład graczom czy profesjonalistom (fotograf, montażysta).

W obudowie komputerowej typu Mini Tower z reguły zmieszczą się dwa napędy 5,25’ oraz płyta główna w formacie micro-ATX. Jeśli nie potrzebujesz komputera do wymagających działań, obudowa tego rodzaju spełni Twoje oczekiwania. W Midi Tower zmieścisz 3-4 napędy i standardową płytę główną ATX. To doskonała opcja dla tych osób, które składają uniwersalny komputer z podzespołami o średniej wydajności. Będzie także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy planujesz w przyszłości nieco rozbudować swój sprzęt. Więcej niż 5 napędów, płytę główną ATX czy EATX, dodatkową pamięć RAM, kilka kart graficznych – tego rodzaju podzespoły zmieszczą się w obudowie typu Big Tower. Jeśli planujesz kupić – lub już kupiłeś – podzespoły najwyższej jakości oraz równie wydajne chłodzenie, koniecznie wybierz obudowę do komputera właśnie tego typu. Zanim kupisz nową obudowę, przemyśl czy podświetlenie led jest ci potrzebne. Niektóre polecane obudowy komputerowe mają je wbudowane, przez co z boku stosowana jest szyba z hartowanego szkła. Chociaż w razie potrzeby można oświetlenie łatwo wyłączyć przyciskiem z przodu obudowy, to jeżeli wiesz, że nie będziesz z niego korzystał, taka obudowa PC będzie niepotrzebnym wydatkiem. Jaka obudowa do komputera jest zatem najlepsza? Taka, która na górze obudowy ma rączkę do przenoszenia sprzętu i wydajny fabryczny system chłodzenia składający się z radiatorów chłodzenia wodnego.

Wybieramy zasilacz do komputera

0
zasilacze do komputera

Zasilacze do komputera to urządzenia, które zamieniają energię elektryczną na napięcie i prąd wymagane przez komputer. Zasilacz zazwyczaj składa się z transformatora, prostownika, kondensatora filtrującego, kondensatorów wyjściowych i płytki drukowanej zasilacza impulsowego. Obwód zasilacza impulsowego przekształca prąd zmienny z gniazdka ściennego na prąd stały, aby zapewnić zasilanie komponentom w środku.

Jaki procesor do gier wybrać?

0
Jaki procesor do gier wybrać

Rynek gier wideo to bodaj najlepiej rozwijający się segment rozrywki na świecie. Miliony ludzi uwielbia spędzać czas w ten sposób. Do tego jednak potrzebny jest konkretny sprzęt. Procesory mają szereg specyfikacji i funkcji, które mogą wpływać na jakość twoich doznań. Niniejszy artykuł pozwoli ci lepiej spojrzeć na to zagadnienie, dzięki czemu łatwiej ci będzie podjąć decyzję, jaki procesor do gier wybrać. Gotowy? No to rozsiądź się wygodnie i do dzieła!

Porządny procesor ma znaczenie

Aby w pełni wykorzystać możliwości komputera stacjonarnego lub laptopa, wydajny procesor to podstawa. Wielu początkujących graczy stawia na olbrzymie parametry karty graficznej czy ilość kości pamięci RAM, kupując przy tym bardzo tani procesor, żeby co nieco odciążyć swój budżet. Owszem, można i tak, jednakże bez odpowiedniego procesora super grafika i mega pamięć operacyjna na niewiele się zdadzą.

Poza tym naprawdę dobre procesory do gier muszą być trwałe i dzielnie służyć przez lata, mimo że technologia komputerów stale się rozwija. To, co jest wysokim standardem dzisiaj, za dwa lata może być już przeżytkiem. Procesory Intela są produkowane z myślą o takiej sytuacji, więc kupując nowy, dobrze dopasowany model dostajesz poniekąd gwarancję, że za jakiś czas nie będziesz musiał robić tego zakupu ponownie. Twój Intel Core, o ile zadbany, dostarczy ci satysfakcji na wiele lat do przodu.

Fundamentalne pytanie

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny procesor, zastanów się, gdzie chcesz używać swojego komputera. Szukasz rozwiązań mobilnych, czy wolisz korzystać z komputera stacjonarnego? Pamiętaj, że laptopy mają zazwyczaj zintegrowany układ graficzny, co w sposób znaczący wpłynie na twoją decyzję. Wydajność procesora powinna iść w parze z grafiką, jeśli oba układy mają stanowić udane partnerstwo. W laptopach ważne jest również to, czy istnieje możliwość wymiany CPU na coś z wyższej półki. Takiej informacji zwykle nie ma w specyfikacji technicznej i trzeba zapytać o to fachowca ze sklepu. To może sprawić, że za stosunkowo niewielkie pieniądze kupisz sobie laptopa, do którego samodzielnie dołączysz najlepszy procesor do współpracy ze zintegrowaną kartą graficzną w laptopie.

Liczba rdzeni (wątków)

Nowoczesne układy do gier, jak na przykład procesor intel core i7 12700k, mają do dyspozycji wiele rdzeni. Każdy z tych rdzeni działa jak dodatkowy mini-procesor, co pozwala przetwarzać wiele instrukcji jednocześnie. Wspomniany wyżej model Intel ma takich rdzeni aż 12, czyli o 4 więcej niż w przypadku standardowych procesorów. Jednak dla zaawansowanych graczy dodatkowe rdzenie są na wagę złota, ponieważ gwarantują bezproblemowy przepływ danych, co skutkuje płynnością gry w najbardziej newralgicznych momentach – dużo akcji, dużo ruchomych obiektów, grafika top of the top.

Poza tym należy się spodziewać, że w nieodległej przyszłości głośne tytuły zepchną na bok ośmiordzeniówki, których wydajność nie będzie w stanie nadążyć za wymaganiami gry. Przy zakupie procesora naprawdę warto rozważyć dwunastkę. To samo można powiedzieć, gdy ma się w planach coś więcej niż tylko gry. Zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, takie jak projektowanie 3D lub używanie złożonych programów do obróbki filmów w rozdzielczości 4K, potrzebują rdzeni, które mogą obsłużyć obciążenia. To z kolei przyczyni się do poprawy działania innych podzespołów. Dopiero wtedy naprawdę wydajny komputer spełni swoje użytkowe oczekiwania. Do tego nie będzie się przegrzewał, a i wentylatory nie zaczną huczeć jak silniki odrzutowe.

Częstotliwość taktowania

Szybkość zegara procesora (zwana również częstotliwością traktowania) to liczba cykli, które procesor może wykonać w ciągu sekundy. Jest to bardzo ważna kwestia przy wyborze procesora. Nowoczesne procesory wykonują miliardy cykli na sekundę, więc szybkość zegara jest mierzona w gigahercach (GHz). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa częstotliwość taktowania na rdzeń, tym lepiej. Wybierając nowy procesor, szukaj najwyższych parametrów częstotliwości, na jakie pozawala ci budżet, a jednocześnie upewnij się, że masz liczbę rdzeni (wątków), która będzie do tych wartości pasować.

Odblokowany mnożnik również jest ważny. To narzędzie umożliwiające podkręcenie mocy obliczeniowej procesora poprzez przemnożenie częstotliwości magistrali. Jednak wiele dostępnych dzisiaj CPU nie pozwala na tę funkcję, ponieważ może ona poskutkować uszkodzeniem sprzętu. Niemniej przy rozsądnym użytkowaniu i kalkulacji ustawień z głową, żaden gracz nie powinien z tego powodu ucierpieć. Dlatego procesor intel core i9 12900k ma mnożnik odblokowany, co sprawia, że jest to opcja mocno konkurencyjna w stosunku do innych układów o zbliżonych parametrach.

Procesory Intel Core: synonim doskonałości

Abstrahując od tego wszystkiego, co przedstawiliśmy powyżej, śmiało można powiedzieć, że firma Intel produkuje dzisiaj najlepsze procesory do gier. Działają poprawnie na niemal wszystkich płytach głównych, wykazują niski pobór mocy. Współgra z nimi praktycznie każda karta graficzna dostępna dzisiaj na rynku.