Linux jest bezpłatnym i otwartym systemem operacyjnym, który udostępniany jest użytkownikom w oparciu o licencję GNU. Wśród jego zalet warto wymienić chociażby możliwość personalizacji czy też bezpieczeństwo oraz podatność na modyfikację. Nie bez znaczenia pozostaje także optymalizacja. Nic dziwnego, że jest tak bardzo popularny w zastosowaniu w profesjonalnych celach w tym m.in. centrach danych. Jakie są wymagania tego systemu i na jaką dystrybucję postawić? Podpowiadamy.
Linux i jego wymagania
Jakie są wymagania Linuxa? Odpowiedź brzmi: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Chodzi po prostu o to, że biorąc pod uwagę daną dystrybucję linuxową mamy do czynienia z nieco różniącymi się od siebie wymaganiami. W praktyce oznacza to, że na przykład biorąc pod uwagę LMDE w zupełności wystarczy nam jedynie 1 GB pamięci RAM w pakiecie nawet ze słabym procesorem. Do Ubuntu nie będziemy mogli podejść już po macoszemu. Tu wchodzi w grę dwurdzeniowy procesor 2GHz, który idzie w parze z 4GB RAM. Uwzględniając więc oba te czynniki należy po prostu podejść do tematu z nastawieniem pt. to zależy.
Linux – czy jest trudny?
Jeszcze jakiś czas temu można byłoby powiedzieć, że dla początkującego użytkownika Linuxa może być on dość skomplikowany. Obecnie z powodzeniem można powiedzieć, że jest sporo dystrybucji, które są intuicyjne w obsłudze nawet dla tych, którzy nie mieli z nim wcześniej styczności. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że łatwiej jest również zainstalować program, jak również zmienić ustawienia. Niemniej warto tego typu działania powierzyć profesjonalistom takim jak https://www.delkomtech.pl/, ale też zdać się na nich w kwestii doboru dystrybucji.
Dystrybucje Linuxa
Dystrybucje Linuxa to nic innego jak wersje tego systemu, które dopasowuje się zarówno do ich zastosowań, jak i do potrzeb określonych grup docelowych. Jest ich wiele. Wśród nich wymienia się między innymi uniwersalną, która sprawdza się zarówno w firmie, jak również na użytek komputera służącego zabawie – Ubuntu. Kolejna, to Linux Mint – bardzo dobra szczególnie dla użytkowników, który przechodzą na nią z Windowsa. Pełna innowacyjnych rozwiązań, to dystrybucja Fedora, natomiast wśród użytkowników szukających rozwiązań w celach zawodowych bardzo popularna jest openSuse. Jeśli cenimy rozwiązania stabilne, dedykowane zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym możemy postawić na Debian. Dla zaawansowanych użytkowników dedykowana jest natomiast Arch Linux. Jeśli natomiast szukamy dystrybucji na stary sprzęt, możemy wybrać LMDE. Oczywiście to tylko kilka z propozycji, jest ich o wiele więcej, stąd też szukając odpowiedniej dla nas, warto jest zasięgnąć porady specjalistów.