Dwie karty graficzne – wzrost wydajności?

Jeszcze kilkanaście lat temu, aby zwiększyć wydajność graficzną naszego komputera, konieczna była wymiana posiadanej karty graficznej. Obecnie producenci kart graficznych dali nam możliwość stosowania kart graficznych w technologiach SLI (Nvidia) czy CrossFireX (AMD), a tym samym zamontowania dwóch identycznych kart w jednym komputerze. Czy jest to jednak opłacalny zabieg wiążący się z rzeczywistym wzrostem wydajności graficznej naszego urządzenia? Czy warto dokupić drugą – identyczną – kartę graficzną zamiast innej, wydajniejszej?

Wymagania dla dwóch kart graficznych

Rozważania na temat zastosowania dwóch kart graficznych w jednym komputerze trzeba zacząć od tego, że muszą zostać wcześniej spełnione określone warunki, aby karty działały w trybie SLI lub CrossFireX. Podstawą jest zastosowanie dwóch identycznych kart graficznych wyposażonych w technologię umożliwiającą ich połączenie. Konieczne jest również posiadanie płyty głównej wyposażonej w dwa złącza typu PCI-Express, o co szczególnie trudno w budżetowych płytach głównych czy też płytach nieprzeznaczonych dla graczy. Decydując się na dwie karty graficzne konieczna może być również wymiana zasilacza na model znacznie wydajniejszy od obecnie posiadanego (i dający możliwość zasilenia obu kart graficznych), co wiąże się również z większymi wydatkami na prąd.

Czy zakup dwóch kart graficznych jest opłacalny?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie konieczne jest rozważenie dwóch osobnych sytuacji: zakupu nowego komputera oraz modernizacji już posiadanej jednostki. O ile w pierwszy przypadku zastosowanie dwóch kart graficznych jednocześnie jest uzasadnione jedynie wtedy, gdy decydujemy się na zakup najwydajniejszych kart na rynku i nie ograniczają nas fundusze, a wydajność komputera jest dla nas największym priorytetem, o tyle w przypadku modernizacji może okazać się, że zakup drugiej identycznej karty jest rozwiązaniem tańszym – wszystko należy rozpatrywać jednak na konkretnym przypadku i w aspekcie wydajności konkretnych kart graficznych.

Warto pamiętać jeszcze o jednym – montaż drugiej karty graficznej nie wiąże się ze 100-procentowy wzrostem wydajności, jak niestety wielu z nas błędnie sądzi…

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ