Kupujemy dysk SSD

Dyski HDD powoli odchodzą do lamusa – zastępowane są przez znacznie wydajniejsze dyski SSD. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując tego typu dysk? Czy w każdej sytuacji taki dysk się sprawdzi? Z jakim wydatkiem musimy się liczyć?

Fenomen dysków SSD

Żeby możliwe było zrozumienie fenomenu dysków SSD konieczne je rozpoczęcie od teorii – tego typu dyski zbudowane są nie w oparciu o wirujące talerze, jak miało to miejsce w przypadku dysków HDD, ale w oparciu o pamięć flash. Tym samym pozbawione są one wszystkich części mechanicznych, które występowały w dyskach HDD – zmniejszeniu uległa awaryjność dysków oraz skrócony został czas dostępu do wszystkich danych zapisanych na nośniku. Brak konieczności każdorazowego parkowania głowicy spowodował również zwiększenie prędkości zapisu i odczytu danych, co możemy zauważyć nie tylko przy kopiowaniu plików z i na dysk SSD, ale przede wszystkim w sytuacji, gdy to właśnie na takim dysku zainstalowany jest system operacyjny.

Zyski energetyczne?

Największe zastosowanie dysków SSD widać przede wszystkim w komputerach przenośnych – laptopach – ze względu na ich niewielkie zapotrzebowanie na energię, co pozwala na uzyskanie dłuższych czasów pracowania na zasilaniu bateryjnym. Są one również znacznie bardziej odporne na wstrząsy, co również ma znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych.

Liczy się nie tylko pojemność!

Decydując się na zakup dysku SSD warto zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność (tym większa, im więcej danych zamierzamy na nim przechowywać), ale również na zastosowany w danym dysku kontroler. Na wszelkiego rodzaju forach poświęconych tematyce dysków SSD poleca się urządzenia marki Samsung, Intel, SandForce i Marvell, które zawierają wydajne kontrolery. Warto zwrócić uwagę również na interfejs danego dysku – może to być zarówno Serial ATA, Serial ATA III, Serial ATA II i mSATA (należy wybrać interfejs, który będzie obsługiwany przez nasz komputer).

Podsumowując, decydując się na zakup dysku SSD nie warto kupować przypadkowego produktu, gdyż może okazać się, że nie skorzystamy przez to z pełnej wydajności oferowanej przez tego typu podzespoły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ