Joystick – jaki wybrać?

Pomimo tego, że joystick kojarzy się większości z nas z grami na telewizorze czy tez komputerami stacjonarnymi, w których to kilkanaście lat temu był niemalże tak powszechnym akcesorium jak myszka czy klawiatura, to wciąż jest to urządzenie, które nie tylko znajdziemy na sklepowych półkach w odnowionej wersji, ale również urządzenie, które z powodzeniem może konkurować z innymi kontrolerami do gier. Co powinniśmy wiedzieć o joystickach i jak wybrać ten najlepszy? Jak wygląda obecna oferta joysticków na polskim rynku?

Wiele osób pewnie ze zdziwieniem podejdzie do tematu joysticka nie widząc jego zastosowania w większości tytułów. W pewnym sensie będzie to prawidłowe myślenie, gdyż joystick nie sprawdzi się we wszystkich tytułach, przede wszystkim nie w grach sportowych, przygodowych czy FPS’ach. Jest to jednak niezastąpiony kontroler przy tytułach związanych chociażby z samolotami – symulatorach, dając nam możliwość precyzyjnego, analogowego sterowania odpowiadającego delikatnym ruchom naszej ręki.
Na szczególną uwagę zasługują też joysticki wyglądające jak te ze starych automatów – docenią je przede wszystkim fani Tekkena czy Street Fighter.

Przykładowe modele

Obecny rynek joysticków jest niezwykle bogaty – znajdziemy tutaj zarówno modele kosztujące w okolicach 50-60 złotych, jak i modele, które zostały wycenione przez producenta na ponad 1000,-zł. Niezależnie jednak od wybranego modelu powinniśmy być zadowoleni mając do dyspozycji analogowe sterowanie, tak niezbędne w niektórych tytułach.

Logitech Extreme 3D Pro

Produkt Logitecha jest jednym z budżetowych joysticków, który jednak cieszy się spora popularnością – zapewnia nam on 12 programowalnych przycisków z jednoczesnym 8-pozycyjnym przełącznikiem. Cena? Od około 120,-zł do nawet 200,-zł w niektórych sklepach stacjonarnych.

Thrustmaster T-16000M

Niemal dwa razy droższym urządzeniem jest Thrustmaster T-16000M, który kosztuje w okolicach 250,-zł. Otrzymujemy za to urządzenie tak samo działające w rekach osoby prawo-, jak i leworęcznej, 12 programowalnych przycisków (jak u Logitecha), ale również wymienne elementy ułatwiające dopasowanie komfortu użytkowania. Dzięki technologi H.E.A.R.T. ma zapewniać także 256 większą precyzje pracy od innych urządzeń.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTani komputer do gier
Następny artykułDysk SCSI/SAS?

Gram już przeszło 15 i nigdy mi się to nie znudzi! Z początku zapalony PCtowiec, a teraz zadowolony posiadacz Xbox One :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ