Jaki procesor do gier wybrać

Rynek gier wideo to bodaj najlepiej rozwijający się segment rozrywki na świecie. Miliony ludzi uwielbia spędzać czas w ten sposób. Do tego jednak potrzebny jest konkretny sprzęt. Procesory mają szereg specyfikacji i funkcji, które mogą wpływać na jakość twoich doznań. Niniejszy artykuł pozwoli ci lepiej spojrzeć na to zagadnienie, dzięki czemu łatwiej ci będzie podjąć decyzję, jaki procesor do gier wybrać. Gotowy? No to rozsiądź się wygodnie i do dzieła!

Porządny procesor ma znaczenie

Aby w pełni wykorzystać możliwości komputera stacjonarnego lub laptopa, wydajny procesor to podstawa. Wielu początkujących graczy stawia na olbrzymie parametry karty graficznej czy ilość kości pamięci RAM, kupując przy tym bardzo tani procesor, żeby co nieco odciążyć swój budżet. Owszem, można i tak, jednakże bez odpowiedniego procesora super grafika i mega pamięć operacyjna na niewiele się zdadzą.

Poza tym naprawdę dobre procesory do gier muszą być trwałe i dzielnie służyć przez lata, mimo że technologia komputerów stale się rozwija. To, co jest wysokim standardem dzisiaj, za dwa lata może być już przeżytkiem. Procesory Intela są produkowane z myślą o takiej sytuacji, więc kupując nowy, dobrze dopasowany model dostajesz poniekąd gwarancję, że za jakiś czas nie będziesz musiał robić tego zakupu ponownie. Twój Intel Core, o ile zadbany, dostarczy ci satysfakcji na wiele lat do przodu.

Fundamentalne pytanie

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny procesor, zastanów się, gdzie chcesz używać swojego komputera. Szukasz rozwiązań mobilnych, czy wolisz korzystać z komputera stacjonarnego? Pamiętaj, że laptopy mają zazwyczaj zintegrowany układ graficzny, co w sposób znaczący wpłynie na twoją decyzję. Wydajność procesora powinna iść w parze z grafiką, jeśli oba układy mają stanowić udane partnerstwo. W laptopach ważne jest również to, czy istnieje możliwość wymiany CPU na coś z wyższej półki. Takiej informacji zwykle nie ma w specyfikacji technicznej i trzeba zapytać o to fachowca ze sklepu. To może sprawić, że za stosunkowo niewielkie pieniądze kupisz sobie laptopa, do którego samodzielnie dołączysz najlepszy procesor do współpracy ze zintegrowaną kartą graficzną w laptopie.

Liczba rdzeni (wątków)

Nowoczesne układy do gier, jak na przykład procesor intel core i7 12700k, mają do dyspozycji wiele rdzeni. Każdy z tych rdzeni działa jak dodatkowy mini-procesor, co pozwala przetwarzać wiele instrukcji jednocześnie. Wspomniany wyżej model Intel ma takich rdzeni aż 12, czyli o 4 więcej niż w przypadku standardowych procesorów. Jednak dla zaawansowanych graczy dodatkowe rdzenie są na wagę złota, ponieważ gwarantują bezproblemowy przepływ danych, co skutkuje płynnością gry w najbardziej newralgicznych momentach – dużo akcji, dużo ruchomych obiektów, grafika top of the top.

Poza tym należy się spodziewać, że w nieodległej przyszłości głośne tytuły zepchną na bok ośmiordzeniówki, których wydajność nie będzie w stanie nadążyć za wymaganiami gry. Przy zakupie procesora naprawdę warto rozważyć dwunastkę. To samo można powiedzieć, gdy ma się w planach coś więcej niż tylko gry. Zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, takie jak projektowanie 3D lub używanie złożonych programów do obróbki filmów w rozdzielczości 4K, potrzebują rdzeni, które mogą obsłużyć obciążenia. To z kolei przyczyni się do poprawy działania innych podzespołów. Dopiero wtedy naprawdę wydajny komputer spełni swoje użytkowe oczekiwania. Do tego nie będzie się przegrzewał, a i wentylatory nie zaczną huczeć jak silniki odrzutowe.

Częstotliwość taktowania

Szybkość zegara procesora (zwana również częstotliwością traktowania) to liczba cykli, które procesor może wykonać w ciągu sekundy. Jest to bardzo ważna kwestia przy wyborze procesora. Nowoczesne procesory wykonują miliardy cykli na sekundę, więc szybkość zegara jest mierzona w gigahercach (GHz). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa częstotliwość taktowania na rdzeń, tym lepiej. Wybierając nowy procesor, szukaj najwyższych parametrów częstotliwości, na jakie pozawala ci budżet, a jednocześnie upewnij się, że masz liczbę rdzeni (wątków), która będzie do tych wartości pasować.

Odblokowany mnożnik również jest ważny. To narzędzie umożliwiające podkręcenie mocy obliczeniowej procesora poprzez przemnożenie częstotliwości magistrali. Jednak wiele dostępnych dzisiaj CPU nie pozwala na tę funkcję, ponieważ może ona poskutkować uszkodzeniem sprzętu. Niemniej przy rozsądnym użytkowaniu i kalkulacji ustawień z głową, żaden gracz nie powinien z tego powodu ucierpieć. Dlatego procesor intel core i9 12900k ma mnożnik odblokowany, co sprawia, że jest to opcja mocno konkurencyjna w stosunku do innych układów o zbliżonych parametrach.

Procesory Intel Core: synonim doskonałości

Abstrahując od tego wszystkiego, co przedstawiliśmy powyżej, śmiało można powiedzieć, że firma Intel produkuje dzisiaj najlepsze procesory do gier. Działają poprawnie na niemal wszystkich płytach głównych, wykazują niski pobór mocy. Współgra z nimi praktycznie każda karta graficzna dostępna dzisiaj na rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ