Jaką obudowę do komputera wybrać

Składasz swój pierwszy komputer? Masz już wszystkie podzespoły, ale potrzebujesz odpowiedniej konstrukcji, która je wszystkie pomieści? Jaką obudowę do komputera wybrać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Jaką obudowę do komputera wybrać?
  2. Konstrukcja obudowy – najważniejsze parametry
  3. Jaki rozmiar ma obudowa komputerowa?

Jaką obudowę do komputera wybrać? Na jakie parametry obudów komputerowych należy zwrócić uwagę, szukając tej odpowiedniej? W jakich rozmiarach produkuje się obudowy komputerowe? Kiedy sprawdzi się najmniejsza, a w jakich przypadkach warto decydować się na najmniejszą obudowę?

Jaką obudowę do komputera wybrać?

Standardowe obudowy do komputera to niezbędne elementy, które trzeba kupić, składając swój komputer. Taka obudowa nie tylko zabezpiecza podzespoły, ale i gwarantuje odpowiednią ich funkcjonalność oraz zapewnia optymalne możliwości, jeśli chodzi o wentylację. Aktualnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju obudowy komputerowe, różniące się nie tylko konstrukcją, ale i dodatkowymi efektami wizualnymi. W pierwszej kolejności jednak zwróć uwagę na budowę oraz funkcjonalność, a następnie zastanów się nad designem.

Co właściwie mieści się w obudowie komputera? Przede wszystkim zasilacz, wentylator, procesor, płyta główna, chłodzenie wodne, karta graficzna, pamięć RAM oraz dysk HDD czy SSD. To elementy, które dobiera się indywidualnie do własnych potrzeb – oczywiście dotyczy to takich sytuacji, gdy samodzielnie składamy komputer. Na obudowie natomiast powinny znaleźć  się podstawowe porty i złącza – przede wszystkim USB i audio.

Kiedy już określisz swoje potrzeby i znajdziesz najbardziej pasujące Ci obudowy komputerowe, koniecznie sprawdź opinie innych użytkowników. Ważne są nie tylko zalety, ale i wady. Dopiero po zapoznaniu się z ocenami i ewentualnymi wadami, podejmij ostateczną decyzję o zakupie.

Konstrukcja obudowy – najważniejsze parametry

Do najważniejszych parametrów zalicza się między innymi złącza i porty. Zwróć szczególną uwagę na porty, które są dostępne w interesującej Cię obudowie. Ważne, aby obudowa komputera miała przynajmniej te podstawowe, a mianowicie wyjście słuchawkowe, mikrofonowe czy USB. Jeśli używasz karty SD, warto zadbać również i o taki port.

W przypadku wnętrza obudowy najważniejsza będzie funkcjonalność. Zastanów się nad miejscem zasilacza oraz kieszeni twardych dysków. Ważne, aby tę funkcjonalność dopasować do swoich potrzeb. Natomiast aby zabezpieczyć wnętrze przed kurzem, należy decydować się na takie obudowy komputerowe, które mają odpowiednią ilość dobrej jakości filtrów. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że kurz osiadający na radiatorach czy wentylatorach, z reguły zmniejsza ich efektywność, co natomiast prowadzi do spadków wydajności karty graficznej oraz procesora. Najczęściej w obudowach stosuje się filtry z siatki mesh oraz rozwiązania siateczkowe.

Przeszklony panel boczny czy podświetlane wentylatory to dodatkowe opcje, które dobiera się według własnych preferencji. To elementy, które nie są obowiązkowe i mają jedynie funkcję dekoracyjną. Takie podświetlane wentylatory mają między innymi obudowy Krux – na przykład modele Krux Mirror. Ogólnie obudowy tej firmy cieszą się sporą popularnością ze względu na niską cenę. Pamiętaj jednak, że kwota nie może być głównym czynnikiem, a Twoje potrzeby oraz kompatybilność z interesującymi Cię podzespołami – lub tymi, które już kupiłeś. Niestety z reguły tania obudowa komputerowa wiąże się z pewnymi problemami. Najczęściej chodzi o to, że podzespoły bardziej się grzeją – nawet jeśli konstrukcja ma kilka wentylatorów. Dlatego polecamy przed zamówieniem interesującej nas obudowy dokładnie przeczytać wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Ciekawą opcją są obudowy do komputera RGB, dzięki którym można stworzyć w pomieszczeniu świetny klimat. To rozwiązania, które emitują przez cały czas jeden kolor. Jeśli zależy Ci na możliwości kontrolowania pojedynczych diod, koniecznie sprawdź obudowy ARGB.

Jaki rozmiar ma obudowa komputerowa?

Na rynku aktualnie można znaleźć obudowy komputerowe w różnych rozmiarach. Wyróżnia się przede wszystkim produkty Mini Tower, Midi Tower oraz Big Tower. Mini Tower jest obudową PC, której wysokość wynosi od 35 do 40 centymetrów. Midi Tower to średnie rozwiązanie o wysokości 45-50 centymetrów. Zainteresowani najchętniej wybierają właśnie ten wariant, gdyż jest on opcją wystarczającą. Z kolei Big Tower to dużo większa obudowa komputerowa, której wysokość wynosi od 55 do 60 centymetrów. Przyda się szczególnie tym osobom, które potrzebują większej ilości kart graficznych czy dysków – na przykład graczom czy profesjonalistom (fotograf, montażysta).

W obudowie komputerowej typu Mini Tower z reguły zmieszczą się dwa napędy 5,25’ oraz płyta główna w formacie micro-ATX. Jeśli nie potrzebujesz komputera do wymagających działań, obudowa tego rodzaju spełni Twoje oczekiwania. W Midi Tower zmieścisz 3-4 napędy i standardową płytę główną ATX. To doskonała opcja dla tych osób, które składają uniwersalny komputer z podzespołami o średniej wydajności. Będzie także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy planujesz w przyszłości nieco rozbudować swój sprzęt. Więcej niż 5 napędów, płytę główną ATX czy EATX, dodatkową pamięć RAM, kilka kart graficznych – tego rodzaju podzespoły zmieszczą się w obudowie typu Big Tower. Jeśli planujesz kupić – lub już kupiłeś – podzespoły najwyższej jakości oraz równie wydajne chłodzenie, koniecznie wybierz obudowę do komputera właśnie tego typu. Zanim kupisz nową obudowę, przemyśl czy podświetlenie led jest ci potrzebne. Niektóre polecane obudowy komputerowe mają je wbudowane, przez co z boku stosowana jest szyba z hartowanego szkła. Chociaż w razie potrzeby można oświetlenie łatwo wyłączyć przyciskiem z przodu obudowy, to jeżeli wiesz, że nie będziesz z niego korzystał, taka obudowa PC będzie niepotrzebnym wydatkiem. Jaka obudowa do komputera jest zatem najlepsza? Taka, która na górze obudowy ma rączkę do przenoszenia sprzętu i wydajny fabryczny system chłodzenia składający się z radiatorów chłodzenia wodnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ