Jak przygotować się do badania tomograficznego?

Wiele osób obawia się badań tomograficznych. Powszechnie kojarzone są z niebezpiecznym promieniowaniem, które może szkodzić zdrowiu pacjenta. Jak można przygotować się do badania? Czy jego wykonywanie szkodzi?

Przygotowanie do badania

Tomografia komputerowa głowy – stomatologiczna i laryngologiczna, nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Ważne jest jednak, by kobiety, które są w ciąży lub przypuszczają, że mogą w niej być poinformowały o tym fakcie lekarza przeprowadzającego badania. Wprawdzie tomografia głowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla płodu, ale dla zapewnienia mu maksymalnego bezpieczeństwa brzuch należy przykryć specjalnym fartuchem. Jest on wzmocniony ołowiem i stanowi nieprzepuszczalną barierę dla promieniowania. W związku z tym w wystarczający sposób zabezpiecza przyszłą mamę i dziecko. Wyłącznie badania tomograficzne z kontrastem wymagają wcześniejszego przygotowania czyli właśnie zażycia kontrastu. Ten typ badań nie jest jednak wykorzystywany w obrębie tomografii laryngologicznej i stomatologicznej.

Specjalistyczne gabinety

Badania tomograficzne głowy wykonuje się wyłącznie w wysoko wyspecjalizowanych gabinetach radiologicznych. Gabinety te można znaleźć także w Łodzi. Ofertę jednego z nich można poznać na https://tomo3d.pl/.

Bezpieczeństwo

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Obawy o spowodowanie raka są nieuzasadnione. Dawka promieniowania emitowana przez tomograf jest stosunkowo niewielka. Ponadto, dzięki nowoczesnym technologiom i rozwiązaniom, urządzenia wysyłają tylko jedną stożkową wiązkę promieniowania. Pozwala to na wykonanie całego badania w kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Całość zrobiona jest w czasie jednego obrotu głowicy. Minimalizuje to czas a jakim organizm wystawiony jest na ekspozycję. Przeprowadzając badania stosuje się zasadę ALAR. Polega ona na tym, że nigdy nie używa się do badania większej dawki niż jest absolutnie konieczna dla uzyskania dobrego i wyraźnego obrazu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ