"Greeting sir, your stronghold is waiting for you" - myślę, że każdy fan gier strategicznych wie skąd pochodzi ten cytat. A ci, którzy nigdy nie bawili się w Twierdzę (Stronghold), muszą niestety dalej żyć w niewiedzy, chyba że czym prędzej nadrobią zaległości. A na to może nie starczyć czasu, jeśli weźmiemy pod uwagę, że na rynku pojawiła się już trzecia część cyklu, pozwalająca nam na wcielenie się w średniowiecznego lorda.

Wśrod gier strategicznych jest masa produkcji, które wymagają od nas kontrolowania dosłownie wszystkiego jednocześnie. Podatki, armia, poziom zadowolenia obywateli, stan spichlerza i zbrojowni... cóż, tak samo jest w przypadku Stronghold 3. Jednak twórcom serii ze studia FireFly udało się umiejętnie wkomponowali wszystkie te strategiczno-ekonomiczne aspekty w interfejs gry, dzięki czemu zarządzanie zamkem jest nie tylko możliwe, ale i przyjemne.

Jak w każdej części, tak i w tej skupiamy się głównie na aspekcie ekonomicznym naszych włości. Musimy dbać o to, żeby drwale na czas ścinali drzewa (budujemy z nich farmy żywiące naszych podwładnych), wieśniacy zbierali plony, rusznikarze robili oręż, itp. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do naszej dyspozycji oddaje się nie tylko główny zamek ale dziesiątki innych budowli służących nie tylko do produkcji, lecz także do to z prostej strategii Stronghold 3 zmienia się w profesjonalny symulator średniowiecznego władcy.

W stosunku do poprzednich odsłon cyklu twórcy rozwinęli odrobinę wątek bitew, gdyż dodane zostały nowe rodzaje jednostek (inżynierowie, saperzy i jednostki szturmujące) oraz fortyfikacji. Tym razem oblężonym i skazanym na głód w zamku mogą przyjść z pomocą okoliczni wieśniacy, przedostając się sekretnymi wejściami i przynosząc żywność. Wątek fabularny pozostał w zasadzie niezmieniony - nadal naszym głownym zadaniem jest rozbudowa zamku, zdobywanie dominacji nad nowymi terenami oraz dbanie o rozwój ekonomiczny całej ziemi.

W trzeciej części Twierdzy odnajdziemy również niezwykle ważny i wzbogacający rozgrywkę tryb multiplayera. Możemy zagrać ze znajomymi zarówno "po LAN-ie" jak i korzystając z internetu. Oprawa graficzna gry stoi na przyzwoitym poziomie i została nieznacznie poprawiona w stosunku do wcześniejszych części serii.

Prezentowana do pobrania gra Twierdza 3 (Stronghold 3) jest pełną, płatną wersją w kilku językach (niestety nie ma pierwszego). Kliknięcie w przycisk Przycisk odsyła na oficjalną stronę gry gdzie dostępna jest lista sprzedawców tego tytułu.