Minecraft to jeden z największych fenomenów na rynku gier tego roku. Prosta i nieco zgrzebnie wyglądająca gierka, w której grający wznoszą różne budowle z pixelowych bloków przebojem zdobyła Polskę i cały świat. Twórcami gry jest ekipa ze szwedzkiego studia Mojang a jej głownym pomysłodawcą Markus "Notch" Persson. Tytuł nadal jest w fazie developementu ale już prowadzona jest sprzedaż stabilnej wersji Alpha 1.2. Jeżeli przede zakupem chcielibyście pobawić się w Minecraft za darmo to możecie pobrać Minecraft Beta lub kliknąć poniżej i ściągnąć Minecraft demo.

Jak wspomniano zabawa w Minecraft polega na wznoszeniu różnorodnych budowli. Świat gry zbudowany jest z wielu bloków materiału (gdzie różne kolory i wzory oznaczają różne jego rodzaje). Napotkamy więc drewno, kamień, węgiel, brud, metale, diament, wodę, rośliny, itp. Grając pozyskujemy dany materiał, przetwarzamy go, przenosimy go i układamy w większe całości powoli wznosząc budowle. Poza budowaniem gra nie ma obecnie żadnego celu, który gracz 'powinien' realizować.

Pełna, płatna wersja Minecraft Alpha zawiera dwa główne tryby gry: Creation (a więc tworzenie) oraz Survival (przetrwanie). Pierwszy właśnie opisałem, eksplorujemy świat gry, pozyskujemy materiał, przetwarzamy go i ... oczywiście budujemy. Gromadzenie materiałów jest bardzo proste, grający podchodzi do wybranej rzeczy i przytrzymuje lewy klawisz myszy. Główny bohater uderza kilkukrotnie narzędziem w przedmiot i po chwili trafia on do schowka. Rzeczami w schowku możemy manipulować (crafting) np. zmieniać je na mniejsze (np. kawałki drewna na deski a te z kolei na jeszcze mniejsze paliki (możemy zrobić z nich rękojeści do narzędzi).

To co stworzymy w grze zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, niektórzy gracze koncentrują się na kopiowaniu obiektów znanych z rzeczywistości (ostatnio widziałem nawet zamek w Malborku!) inni tworzą budynki i miejsca zupełnie nowe. Gra wbrew pozorom na naprawdę sporo różnorodnych funkcji np. żeby tworzyć budowle musimy przetwarzać materiały i dysponować odpowiednimi narzędziami. Skąd je weźmiemy? Oczywiście musimy je sami stworzyć.

Tryb survival polega na zbudowaniu bezpiecznego schronienia, które powstrzyma pojawiające się w nocy potwory  (potwory chcą nas... zjeść). Możemy albo wykopać coś na kształt jaskini (szybkie i doraźne rozwiązanie) albo wznieść większą budowlę. Grając w survival pamiętajmy, że dzień w Minecraft trwa około dziesięciu minut.

Prezentowana gra Minecfart do pobrania jest darmową wersję demo w języku angielskim. Demo umożliwia zabawę przez 90 minut po czym następuje zablokowanie możliwości edycji świata (można w ten sposób tworzyć wiele światów ale na każdy mamy jedynie 90 minut). Kliknięcie w przycisk Pobierz uruchamia automatyczny download gry.

Więcej informacji o tym tytule oraz dostęp do tutoriali i najświeższych wiadomości uzyskacie na oficjalnej stronie internetowej Minecraft: http://www.minecraft.net (język angielski). Świetne wideo tutoriale do gry odnajdziecie również tutaj: https://www.youtube.com/user/paulsoaresjr .

Wszystkich serdecznie zachęcam przynajmniej do zapoznania się z wersją demo Minecraft. Gra jest naprawdę wciągająca i z pewnością mile spędzicie czas.