Mass Effect 3 to kontynuacja najbardziej popularnej gry RPG 2010 roku i ostatni rozdział trylogii o przygodach nieustraszonego komandora Sheparda. Gra jest przygotowywana przez studio BioWare i zostanie wydana przez Electronic Arts. Uwaga! Demo Mass Effect 3 jest dostępne do pobrania od 14 lutego 2012 roku.

Jak zawsze, Mass Effect łączy w sobie elementy akcji oraz RPG i przenosi nas w odległą przyszłość. Historia zaczyna się na Ziemi w czasie procesu komandora Sheparda (za czyny, których dopuścił się w Mass Effect 2: The Arrival). W czasie jednej z rozpraw Ziemię atakują Żniwiarze i w czasie panującego zamieszania Shepardowi udaje się wymknąć na statek Normandia i uciec. Od tej pory zadaniem protagonisty będzie gromadzenie sojuszników i walka z najeźdźcami zagrażającymi gatunkowi ludzkiemi.

Kampanię pojedynczego gracza mogą rozpocząć na dwa różne sposoby - albo utworzyć zupełnie nową postać albo skorzystać z danych zapisanych w trakcie rozgrywki w poprzednie części Mass Effect. W drugim wypadku, do nowej gry nie tylko przenosimy cechy samej postaci ale również cały "stan gry", tzn. nasze wsześniejsze wybory, sojusze, itp. Wszystkie te informacje wpłyną na przebieg nowej zabawy.

W trakcie kampanii odwiedzimy wiele planet i metropolii i przeprowadzimy interesujące dialogi z przedstawicielami różnych ras i gatunków. Oczywiście, nie zabraknie widowiskowych strać z przeciwnikami - Mass Effect 3 będzie miejscami dynamicznym shooterem trzeciej osoby. Zmagania odbywają się w czasie rzeczywistym i miejscami przypominają dobrą grę akcji. Za wygranie starcia nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, które możemy wydać na dalszy rozwój umiejętności oraz cech postaci. Co ciekawe, twórcy gry ze studia BioWare tak skonstruowali gameplay, że złe wybory dokonane przez grającego i błędy popełniane w trakcie rozgrywki, mogą doprowadzić do śmierci głównego bohatera i przegrania całej kampanii.

Uzbrojenie właściwie nie odbiega znacznie od tego z drugiej części cyklu. Jak i wtedy będziemy mogli modyfikować nasz arsenał poprzez dodawanie nowych celowników, luf  i innych gadżetów. Ważną rzeczą wpływającą na użycie i skuteczność broni jest również wybrana klasa postaci (np żołnierz jest w stanie przenosić pełne uzbrojenie równiecześnie, podczas gdy w przypadku innych specjalizacji pojawiają się ograniczenia ilościowe).

Prezentowany do pobrania plik to wersja demo Mass Effect 3 w języku angielskim. Kliknięcie w przycisk Download przenosi na oficjalną stronę gry skąd można ściągnąć plik - wymagane zalogowanie się do platformy Origin.

Uwaga! Jeżeli link przekierowujący nie działa, należy wejść na stronę http://www.masseffect.com, wybrać lokalizację Stany Zjednoczone (mała mapka w lewej górnej części strony) i wybrać PC. Pojawi się wtedy okienko logowania do platformy Origin.