Dysk twardy do komputera – co powinniśmy wiedzieć?

Pomimo tego, że komputery stają się coraz nowocześniejsze i producenci urządzeń nawet w najtańszych laptopach montują dyski mające po 1TB pojemności, to sama pojemność dysku nie jest wyłącznym parametrem opisującym dysk twardy. Co powinniśmy wiedzieć na temat dysków twardy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i na co uważać?

Tak jak zostało to wspomniane na wstępie, należy zwracać uwagę nie tylko na pojemność dysku, ale również na inne jego parametry. Co prawda to właśnie pojemność dysku wyrażana w „GB” odpowiada za ilość miejsca na przechowywane dane i warto wybrać dobrać ją do własnych potrzeb. Jeżeli mamy zamiar przechowywać na dysku znaczne ilości plików wideo lub zdjęć, to warto postawić na większy dysk – przynajmniej 500GB. Jeżeli jednak komputer będziemy wykorzystywali do pracy biurowej to nawet mniejsze pojemności będą wystarczające.

Prędkość dysku

Kolejnym ważnym parametrem każdego dysku jest jego prędkość obrotowa. W przypadku standardowych dysków twardych HDD w rozmiarze 3,5 cala wynosi ona przeważnie 7200 obrotów na minutę – nie warto brać wolniejszych dysków, gdyż co prawda będą one cichsze, to jednak prędkość zapisu i odczytu danych będzie wyraźnie mniejsza.

Dysk SSD

Alternatywą dla dysków HDD są dyski SSD bazujące na kościach pamięci flash, a tym samym pozbawione całkowicie części mechanicznych mogących ule uszkodzeniu. Są one również znacznie cichsze, mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, jak również oferują znacznie większą prędkość zapisu, odczytu i dostępu do danych. Wadą tego typu dysków jest wciąż znacznie wyższa cena w porównaniu do dysków HDD.

Podsumowując, warto zwrócić uwagę również na interfejs dysków – jeżeli będzie on nieodpowiedni to konieczne może być zastosowanie odpowiedniej przejściówki bądź w wielu przypadkach dysk nie będzie po prostu działał lub oferował pełnej prędkości zapisu i odczytu danych. Najlepszym wyborem są dyski SATA (najnowszy standard interfejsu), jednak na rynku znajdziemy również specjalistyczne dyski SCSI oraz ATA/PATA.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ