Dysk SCSI/SAS?

Na rynku obok najpopularniejszych dysków twardych typu HDD i SSD występują również dyski SCSI/SAS. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z ich istnienia i nawet nie rozważa ich zakupu przy składaniu nowego komputera. Do czego one służą, jaka jest różnica pomiędzy nimi, a popularnymi HDD i SSD i co powinniśmy o nich wiedzieć?

Już na samym początku rozważań na temat dysków SCSI/SAS trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie są to dyski dedykowane użytkownikom domowym i tym też można tłumaczyć nikłą znajomość tematu nawet wśród osób zajmujących się domowym sprzętem komputerowym. Dyski SCSI/SAS dedykowane są przede wszystkim rozwiązaniom przemysłowym i z tego też względu ich podstawowym zastosowaniem są wszelkiego rodzaju serwery danych.

SCSI/SAS? Co to jest?

Najogólniej ujmując, SCSI to magistrala przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. SAS jest niejako rozwinięciem i unowocześnieniem standardu, jednak w potocznym użyciu wciąż pozostaje nazwa SCSI/SAS, niemalże na wzór PATA/SATA.

Kompatybilność z SATA

Na marginesie należy wspomnieć, że SAS jest jednostronnie kompatybilny z dyskami SATA co oznacza ni mniej, ni więcej, że dysk SATA można z łatwością podłączyć do kontrolera SATA i wykorzystać go w danej stacji roboczej czy na serwerze.

Kupujemy dysk SCSI/SAS

Decydując się na zakup dysku SCSI/SAS należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego niezawodność określaną parametrem MTBF (z angielskiego Mean Time Between Failures, co oznacza średni, bezawaryjne czas pracy). Im powyższy parametr będzie większy, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się bezawaryjną pracą naszego serwera. Powszechnie przyjmuje się, że w przypadku urządzeń SCSI/SAS parametr MTBF powinien oscylować w okolicach 1,5 mln godzin, jednak jednocześnie niemal całkowicie pomija się cykl roboczy przewidziany przez producenta. Często jest to np. 50% oznaczające, że dane urządzenie wytrzyma daną liczbę godzin, ale jedynie przy używaniu dysku przez 12h dziennie.

Dyski SCSI/SAS powinny charakteryzować się również jak najkrótszym czasem dostępu, co ma największe znacznie przy kopiowaniu dużej liczby niewielkich plików. Jest to zarazem parametr powiązany z prędkością obrotową talerzy w dysku, która w przypadku SCSI/SAS powinna wynosić minimum 10 tysięcy obrotów na minutę!

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJoystick – jaki wybrać?
Następny artykułPodkładka pod myszkę do 200,-zł?

Gram już przeszło 15 i nigdy mi się to nie znudzi! Z początku zapalony PCtowiec, a teraz zadowolony posiadacz Xbox One :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ