sobota, Październik 16, 2021

Historia telefonów w pigułce – czy znasz te fakty?

0
Historia telefonów w pigułce

Obecnie telefony można spotkać nawet w najodleglejszych zakątkach świata, w których rozwój technologiczny niekoniecznie stoi na wysokim poziomie. Niekiedy aż trudno uwierzyć, że jeszcze niecałe 200 lat temu ludzie żyli nie tylko bez komórek, ale także bez telefonów stacjonarnych. Sprawdź, jak wygląda historia urządzenia, które raz na zawsze zmieniło dzieje ludzkości.

Wynalezienie pierwszego telefonu – nie tylko Alexander Graham Bell

Choć to Alexander Graham Bell jest oficjalnym wynalazcą telefonu, to w rzeczywistości wcale nie on pierwszy wpadł na pomysł stworzenia takiego urządzenia. Działający prototyp telefonu stworzył w 1857 roku włoski wynalazca Antoni Meucci, nie miał jednak środków na opatentowanie swojego wynalazku. Przez następne blisko 20 lat pojawiło się jeszcze wiele urządzeń, jednak dopiero Bellowi udało się w 1876 roku opatentować swój model telefonu.

Co ciekawe, dokładnie tego samego dnia do biura patentowego zgłosił się ze swoim telefonem Elisha Grey. Zrobił to jednak dwie godziny później niż Bell i choć później panowie walczyli ze sobą o prawa do wynalazku jeszcze przez wiele lat, to ostatecznie Bell zapisał się na kartach historii jako wynalazca urządzenia. Co ciekawe, swój wkład miał również Thomas Edison, który w 1877 roku opatentował mikrofon węglowy, znacząco poprawiając jakość połączeń.

Od telefonów stacjonarnych do telefonów komórkowych

Wynalezienie telefonu było prawdopodobnie jeszcze większą rewolucją niż pojawienie się telegrafu, który przekazywał informacje tekstowe. Początkowo rozmowy nie odbywały się na duże odległości i kable telefoniczne kładziono np. między sklepem i domem właściciela. Ponadto jedno urządzenie mogło obsługiwać tylko jedną linię, czyli połączenie do kilku miejsc wymagało kilku różnych telefonów. Sytuacja nieco zmieniła się po wprowadzeniu centrali telefonicznej.

Na przestrzeni XX wieku telefony stacjonarne zaczęły się upowszechniać i możliwe stało się rozmawianie nawet z osobami oddalony o tysiące kilometrów. Jednocześnie już w latach 40. XX wieku zaczęto pracować nad telefonami bezprzewodowymi. Pierwszy telefon komórkowy opatentowała w 1956 roku firma Ericsson, a urządzenie przypominało walizkę ze słuchawką. Prawdziwa przenośna wersja została natomiast wprowadzona w 1973 roku przez firmę Motorola.

Rozkwit telefonii komórkowej nastąpił jednak w USA i Europie dopiero w latach 90. XX wieku, co miało związek z intensywnym rozwojem technologii w tej dziedzinie. Z kolei na przestrzeni ostatnich 20 lat telefony komórkowe przestały służyć jedynie do komunikacji. Obecne smartfony z dotykowymi ekranami łączą się z Internetem, mogą być narzędziem pracy czy też zapewnić rozrywkę.

Krótka historia telefonów w Polsce

Pierwsze telefony pojawiły się w Polsce już kilka lat po opatentowaniu wynalazku Bella. W historii telefonii zapisało się również wielu Polaków, którzy udoskonalali istniejące technologie i wprowadzali własne rozwiązania np. Henryk Machalski i Julian Ochorowicz. W XX wieku Polska została nieco w tyle pod względem rozwoju telefonii. Jednak od lat. 90. ubiegłego stulecia, gdy wprowadzono telefonię komórkową, Polacy szybko nadrobili zaległości.

Obiektywy do kamer Samyang – czy warto?

0
Obiektywy do kamer Samyang

Samyang to firma produkująca najwyższej jakości obiektywy do aparatów i kamer działająca na rynku już ponad 40 lat, a konkretniej od 1972 roku. Wtedy właśnie firma została oficjalnie zarejestrowania jeszcze pod nazwą Korea WAKO w Korei Południowej.

Produkty firmy

Obecnie Samyang tworzy jedne z najlepszych obiektywów na świecie, które zyskują uznanie u najlepszych fotografów. Zajmują się oni produkcją zarówno obiektywów manualnych, jak i autofocus dla zdjęć i obiektywów Cine. Dzięki takim obiektywom konsumenci mają możliwość szczegółowego dokumentowania każdej możliwej chwili z największymi detalami. Obiektywy Shanyang to profesjonalizm i kreatywność w jednym. Dzięki dużemu doświadczeniu na rynku przedsiębiorstwo ma dostęp do najnowszych technologii, które pozwalają na tworzenie najbardziej zaawansowanego sprzętu. Firma otwarta jest na innowacyjne rozwiązania i metody marketingu, dzięki czemu zyskała uznanie dosłownie na każdym kontynencie.

Jaki obiektyw wybrać?

W tym przypadku potencjalni klienci do wyboru mają naprawdę szeroki asortyment produktów. Aktualnie na rynku znajduje się co najmniej kilkadziesiąt różnych modeli obiektywów firmy Samyang. Większości z nich towarzyszy minimalistyczny, a zarazem nowoczesny design, które czynią je niezwykle pożądanymi. Do najnowszych produktów zalicza się między innymi takie obiektywy, jak Samyang:

 • AF 45 mm F 1.8 FE,
 • AF 35 mm F 1.8 FE,
 • VDLSR MK2 (24 mm, 35mm, 50mm, 85mm),
 • AF 75 mm F 1.8 FE,
 • XEEN CF (16mm, 35mm).

Przełomowymi odkryciami były również wysokiej jakości obiektywy z ręcznym ustawieniem ostrości XP 35 mm F 1.2, których premiera przypadła na 2018 rok oraz bezlusterkowe obiektywy fotograficzne AF 35 mm F 1.4 FE wyprodukowane rok wcześniej.

Wyróżnienia dla firmy

Firma Samyang pochwalić się może również wieloma ciekawymi nagrodami i osiągnięciami, jakie zdążyła osiągnąć na przestrzeni kilkunastu lat. Jest to między innymi:

 • Nagroda Prezydencka zdobyta w 1993 roku,
 • Certyfikat ISO 9001 – 2002 rok,
 • Certyfikat ISO 14001 zdobyty 3 lata później w 2005 roku,
 • Nagroda Gear of the Year Best Budget Lens – 2010 rok,
 • Nagrody VIP (Very Important Product) ASIA 2014,
 • Nagroda DOBRY WZÓR (XEEN) w 2015 roku,
 • Nagroda DOBRY DESIGN (XP) – 2016 rok,
 • Nagroda iF Design Award dla obiektywu z automatycznym ustawianiem ostrości – 2017 rok,
 • Nagroda TIPA 2018,
 • Nagroda Red Dot Design Award (AF, XP, XEEN) – 2018 rok,
 • Nagroda iF Design Award (XEEN CF) – 2020 rok.

Jak więc widać firma jest często nagradzana na arenie międzynarodowej, przez co z pewnością jest wartym polecenia producentem obiektywów.

Komputer poleasingowy do gier – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

0
Komputer poleasingowy

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń dedykowanych graczom, co jest związane z prężnym rozwojem gamingu – zarówno w postaci rozrywki dla mas, jak i sposobu na życie dla osób uczestniczących w zawodowych turniejach. Granie w gry wideo, a zwłaszcza w te o wysokich wymaganiach sprzętowych, generuje konieczność zakupu wydajnego komputera. Te przeznaczone dla graczy zazwyczaj wyróżniają się wysoką ceną, jednak jest na to sposób. Komputer poleasingowy do gier to świetne rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem. Pozostaje jednak pytanie, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Podpowiadamy.

Komputer poleasingowy – czym różni się od używanego?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić różnicę między terminem „poleasingowym” a „używanym”. Choć dla wielu użytkowników oznaczają to samo, to w rzeczywistości tak nie jest. Komputerami  poleasingowymi nazywamy sprzęty, które zostały wcześniej zakupione przez firmy w ramach oferty leasingowej i po pewnym czasie użytkowania chcą je sprzedać – najczęściej z powodu chęci wymiany urządzeń na nowsze. „Stare” PC często są w bardzo dobrym stanie technicznym, a ich ceny prezentują się znacznie bardziej atrakcyjnie w porównaniu do modeli fabrycznie nowych. Komputerami używanymi natomiast nazywamy sprzęty, które są sprzedawane przez osoby prywatne lub lombardy. Co ciekawe, komputery poleasingowe możemy nabyć zarówno bezpośrednio od przedsiębiorstw lub w salonach, które zajmują się dystrybucją urządzeń poleasingowych, takich jak https://komputerprojekt.pl/.

Komputer poleasingowy do gier

Komputery poleasingowe to urządzenia przystosowane przede wszystkim do pracy biurowej, dlatego wielu graczy woli wydać nieco więcej pieniędzy i kupić sprzęt stworzony z myślą o gamingu. Co istotne, „pecety” odkupowane od firm często jednak spełniają wymagania sprzętowe wielu najpopularniejszych gier wideo na rynku – wystarczy bliżej przyjrzeć się ich specyfikacji. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Komputer poleasingowy do gamingu – karta graficzna

Jeden z najważniejszych podzespołów w sprzęcie dla gracza, od którego zależy wydajność całego urządzenia jest karta graficzna – najlepiej, aby nie była ona zintegrowana z procesorem. Podobne modele sprawdzają się podczas przeglądania internetu czy oglądania filmów i seriali, jednak w kontekście gamingu mogą nie zdać egzaminu. Warto również, aby karta graficzna była wyposażona we własną pamięć podręczną.

Komputer poleasingowy do grania – CPU i dysk twardy

Moc procesora powinna wspomagać działanie karty graficznej, dzięki czemu sprzęt będzie spełniał nasze wymagania co do wydajności i płynności w przetwarzaniu oraz przesyłaniu danych. Nie można też zapomnieć o tak ważnej części jak dysk twardy – warto szukać superszybkich dysków SSD o stosunkowo dużej pojemności.

Jaką dystrybucję Linuxa wybrać?

0
Jaką dystrybucję Linuxa wybrać

Linux jest bezpłatnym i otwartym systemem operacyjnym, który udostępniany jest użytkownikom w oparciu o licencję GNU. Wśród jego zalet warto wymienić chociażby możliwość personalizacji czy też bezpieczeństwo oraz podatność na modyfikację. Nie bez znaczenia pozostaje także optymalizacja. Nic dziwnego, że jest tak bardzo popularny w zastosowaniu w profesjonalnych celach w tym m.in. centrach danych. Jakie są wymagania tego systemu i na jaką dystrybucję postawić? Podpowiadamy.

Linux i jego wymagania

Jakie są wymagania Linuxa? Odpowiedź brzmi: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Chodzi po prostu o to, że biorąc pod uwagę daną dystrybucję linuxową mamy do czynienia z nieco różniącymi się od siebie wymaganiami. W praktyce oznacza to, że na przykład biorąc pod uwagę LMDE w zupełności wystarczy nam jedynie 1 GB pamięci RAM w pakiecie nawet ze słabym procesorem. Do Ubuntu nie będziemy mogli podejść już po macoszemu. Tu wchodzi w grę dwurdzeniowy procesor 2GHz, który idzie w parze z 4GB RAM. Uwzględniając więc oba te czynniki należy po prostu podejść do tematu z nastawieniem pt. to zależy.

Linux – czy jest trudny?

Jeszcze jakiś czas temu można byłoby powiedzieć, że dla początkującego użytkownika Linuxa może być on dość skomplikowany. Obecnie z powodzeniem można powiedzieć, że jest sporo dystrybucji, które są intuicyjne w obsłudze nawet dla tych, którzy nie mieli z nim wcześniej styczności. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że łatwiej jest również zainstalować program, jak również zmienić ustawienia. Niemniej warto tego typu działania powierzyć profesjonalistom takim jak https://www.delkomtech.pl/, ale też zdać się na nich w kwestii doboru dystrybucji.

Dystrybucje Linuxa

Dystrybucje Linuxa to nic innego jak wersje tego systemu, które dopasowuje się zarówno do ich zastosowań, jak i do potrzeb określonych grup docelowych. Jest ich wiele. Wśród nich wymienia się między innymi uniwersalną, która sprawdza się zarówno w firmie, jak również na użytek komputera służącego zabawie – Ubuntu. Kolejna, to Linux Mint – bardzo dobra szczególnie dla użytkowników, który przechodzą na nią z Windowsa. Pełna innowacyjnych rozwiązań, to dystrybucja Fedora, natomiast wśród użytkowników szukających rozwiązań w celach zawodowych bardzo popularna jest openSuse. Jeśli cenimy rozwiązania stabilne, dedykowane zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym możemy postawić na Debian. Dla zaawansowanych użytkowników dedykowana jest natomiast Arch Linux. Jeśli natomiast szukamy dystrybucji na stary sprzęt, możemy wybrać LMDE. Oczywiście to tylko kilka z propozycji, jest ich o wiele więcej, stąd też szukając odpowiedniej dla nas, warto jest zasięgnąć porady specjalistów.

Odzież i obuwie dla młodego biegacza – na co zwrócić uwagę?

0
Odzież i obuwie dla młodego biegacza

Wiele osób w naszym kraju lubi biegać. Nie ma co ukrywać, to doskonały sposób na zrelaksowanie się, zapomnieniu o wszystkich problemach oraz co najistotniejsze zadbaniu o własne ciało. Dzięki bieganiu można pozbyć się dodatkowych kilogramów, które w przyszłości mogą wpłynąć na nasze lepsze samopoczucie. Pomimo tego, że jest to przyjemna forma aktywności, to sporo osób, również młodych popełnia karygodne błędy w kwestii doboru sprzętu. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać? Aby się tego przekonać zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Jakość odzieży

Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość biegania jest odzież. Sporo osób bagatelizuje ten czynnik zakładając w ciemno, że liczy się odpowiednia technika biegu, motywacja oraz pozostałe cechy motoryczne i wolicjonalne. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i w pierwszej kolejności warto zadbać o to, żeby odzież była odpowiednio dobrana do kształtu ciała. Równie istotnym czynnikiem jest jakość materiału, z którego zostały stworzone ubrania do biegania. Na pewno nie polecamy biegania w grubych, bawełnianych koszulkach, tylko zdecydowanie rekomendujemy odzież termoaktywną, która sprawdzi się na każdą porę roku. Strój do biegania dla dzieci powinien być zatem skrojony pod potrzeby młodego biegacza. Latem daje poczucie swobody, wręcz czujemy, że nasza skóra „oddycha” co sprawia, że koszulka i spodenki nie są przyklejone do ciała z powodu przepocenia, ale dają wiele komfortu i wpływają na osiąganie lepszych rezultatów. Jeżeli chodzi o zimę, to jest to wyjątkowy okres dla młodego biegacza, ponieważ jest on bardziej narażony na złapanie infekcji i choroby, co może wyeliminować go na jakiś czas z jego codziennych obowiązków. Ciało jest narażone na wychłodzenie, więc odzież termoaktywna doskonale chroni organizm przed przeziębieniem.

Wyprofilowane obuwie

Częstym błędem popełnianym szczególnie przez młodych biegaczy jest źle dobrane obuwie. Młodzi adepci biegania wychodzą z założenia, że nieważne w czym pobiegną, to osiągną dobre rezultaty. Jest to teza chybiona z dwóch powodów – bezpieczeństwa, które jest mocno ograniczone w przypadku źle dobranego obuwia, wystarczy chwila nieuwagi, wystający kamień czy inna ostra rzecz, by przebiła ona podeszwę i w efekcie może dojść do poważnego urazu, który się zakończy w gabinecie lekarskim. Drugim powodem jest brak komfortu. Dobrze dobrane obuwie jest wyposażone w odpowiednią podeszwę zabezpieczającą biegacza przed urazami, stabilizuje jego stopę oraz powoduje, że każdy postawiony krok nie znajdzie swojego odbicia na zdrowiu.

Źle dobrane obuwie być może nie odbije się na młodym biegaczu w krótkim czasie, jednak na dłuższą metę może mieć przykre konsekwencje. Chcąc zakupić odpowiedni strój do biegania dla dzieci oraz obuwie, warto udać do sklepu Decathlon, gdzie można znaleźć wiele wysokowartościowych produktów, które będą służyć przez wiele sezonów.

Jesteśmy przekonani, że nasze rady będą dla was wartościowe oraz zarówno wy, jako rodzice nie pozwolicie swoim pociechom na bieganie w nieodpowiednim obuwiu, jak również wy, młodzi adepci zadbacie o swoje zdrowie i wykorzystacie powyższe wskazówki w trosce o wasz rozwój oraz bezpieczeństwo decydując się na sprzęt zakupiony w sklepach sieci Decathlon.

Rodzaje słuchawek – wybierz model dla siebie

0
Rodzaje słuchawek

Jakie słuchawki wybrać? Nauszne, wokółuszne, dokanałowe True Wireless? Znajdź model dopasowany do Twoich potrzeb oraz budżetu. Niewielki gadżet stał się tak popularny, że ciężko wyobrazić sobie bez niego życie. Dobre słuchawki przydają się na co dzień, w podróży, w pracy. Podpowiadamy, jaki model wybrać.

Słuchawki służą przede wszystkim do słuchania, ale też audiobooków i coraz popularniejszych podcastów. Wiele osób ogląda w nich filmy i seriale, inni oddają się graniu, jest też spora grupa osób, które korzystają ze słuchawek podczas pracy zdalnej. Poznaj różne rodzaje słuchawek – m.in. słuchawki nauszne bezprzewodowe, wokółuszne, w technologii bezprzewodowej True Wireless czy też słuchawki dokanałowe przewodowe. Poniżej prezentujemy wybrane typy i modele – wybierz model odpowiadający na Twoje potrzeby.

Słuchawki nauszne – wokółuszne

Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Słuchawki nauszne bezprzewodowe, a może wokółuszne? Jedną z naszych propozycji jest model Skullcandy Hesh Evo – idealne dla osób, którym zależy na jakości dźwięku i prostych rozwiązaniach. Dzięki 40-milimetrowym sterownikom i parametrom akustycznym, Hesh Evo nowa edycja modelu została zdecydowanie ulepszona. Czysty i pełny dźwięk to największe zalety prezentowanych słuchawek.

Zapewniają aż do 36 godzin pracy na jednym ładowaniu, poza tym można je doładować w 10 minut, zyskując 3 godziny grania, a wbudowany lokalizator Tile™ pozwoli je namierzyć w razie potrzeby. Są ergonomiczne, lekkie i wygodne w użytkowaniu, dzięki składanej konstrukcji. Budzą zainteresowanie także designem, głównie model w kolorze niebieskim.

Słuchawki True Wireless bezprzewodowe

Kilka lat temu popularnością cieszyły się słuchawki dokanałowe przewodowe, idealne do biegania czy w podróży. Dzisiaj są wypierane przez nowoczesne modele w technologii bezprzewodowej True Wireless – jak model Skullcandy Indy Anc. Niezwykle wygodny, designerski, idealny na co dzień, do biegania, na siłownię, na rower czy w podróż. Doskonale sprawdzą się też jako słuchawki do telefonu.

Słuchawki True Wireless od Skullcandy zapewniają spersonalizowany dźwięk Personal Sound przez aplikację Skullcandy App, oferują aktywną redukcję szumu i hałasu, pracują do 32 godzin pracy na jednym naładowaniu. W zestawie jest też estetyczne etui ładowane bezprzewodowo, a dzięki aplikacji Tile™ znajdziesz je w razie zgubienia którejś ze słuchawek. Indy ANC mają baterię, która starcza na długo, ale zawsze możesz skorzystać z etui, by je szybko doładować.

Wspaniały prezent dla nastolatka

0
Wspaniały prezent dla nastolatka

Zakup prezentu dla nastolatka to spore wyzwanie dla jego najbliższych. Obecnie dominują upominki, które można określić mianem gadżetów. Również produkty, uwzględniające najnowsze rozwiązania technologiczne z pewnością przypadną do gustu młodym osobom. Hulajnoga elektryczna, aparat fotograficzny, czy powerbank? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę w czasie poszukiwania upominku dla nastolatka! Tutaj znajdziesz wiele ciekawych propozycji!

 1. Prezent dla nastolatka, czyli na co zwrócić uwagę!

 2. Nietuzinkowy prezent dla nastolatka

Prezent dla nastolatka, czyli na co zwrócić uwagę!

Poszukując prezent dla nastolatka, warto zapoznać się z aktualną ofertą produktów na rynku w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Ciekawym wsparciem mogą okazać się również informacje zamieszczone na stronie internetowej, jak https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-prezent-dla-16-latka.bhtml. Wśród tych propozycji można znaleźć między innymi: hulajnogę elektryczną, kamerę sportową, zegarek sportowy czy słuchawki nauszne. Produkty te z pewnością przypadną do gustu młodzieży, która lubi w aktywny sposób spędzać czas wolny. Miłośnicy muzyki, nowoczesnego designu oraz innowacyjnych rozwiązań również będą zadowoleni z tych propozycji.

Wymienione upominki dla nastolatka to wyjątkowe propozycje, które sprawdzą się w przypadku niejednej okazji. Dzień dziecka, urodziny, święta czy zakończenie roku szkolnego to dobry moment, aby podarować nowoczesny i sprawdzony prezent. Wspomniane produkt z pewnością spełnią oczekiwania niejednego nastolatka, który zwraca uwagę na nowinki technologiczne i gadżety. Jednocześnie mogą mu zapewnić odrobinę cennej adrenaliny, która pozwoli rozładować napięcie.

Nietuzinkowy prezent dla nastolatka

Prędkość i nowinki technologiczne to ostatnie must have dla każdego nastolatka. Kilka najciekawszych produktów można znaleźć na stronie internetowej https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-prezent-dla-17-latka.bhtml. Poradnik ten proponuje między dysk przenośny, który pomieści sporo danych ze zdjęć czy innych plików. Atrakcyjny i designerski prezent dla nastolatka to także powerbank, który umożliwi w dowolnym miejscu naładowanie tabletu, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego i wielu innych urządzeń. Dzięki niemu nie trzeba się już martwić, że potrzebne urządzenie „siądzie” w nieoczekiwanym momencie. Pośród kolejnych propozycji w kwestii upominku dla nastolatka można znaleźć również: golarkę męską, deskorolkę elektryczną czy aparat fotograficzny. To z pewnością, jedne z lepszych produktów, które powinny spełnić oczekiwania niejednego nastolatka.

Najlepszy prezent na dzień dziecka – czyli jak oderwać dziecko od komputera?

0
Najlepszy prezent na dzień dziecka

Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku jako manifest i wsparcie dla rozpowszechniania idei i wiedzy na temat praw dziecka. Z biegiem lat to święto wszystkich dzieci stało się okazją do wręczania prezentów dzieciom przez ich rodziny. Co roku rodzice stają przed rozterką jakie będą najlepsze prezenty na Dzień Dziecka.

Przede wszystkim warto znać zainteresowania swojego dziecka lub wiedzieć co lubi robić najbardziej. Jeśli tego nie wiemy, prezent z okazji Dnia Dziecka może stać się momentem, w którym możemy wybadać teren i sprawdzić co tak naprawdę wiemy. Najprostszy wybór padający na gry komputerowe nie jest zły, ale warto prezentami kierunkować dzieci tak, by nie spędzały całego czasu przed ekranem komputera czy smartfona. Na rynku zabawek jest wiele gier i zabawek, które rozbudzają kreatywność, poszerzają horyzonty i mogą rozwinąć zainteresowania.

Idealna sytuacja to taka, w której prezent jest dopasowany do wieku. Inne będą zabawki dla 10 latka, a inne dla 15 latka. Inne będą gry dla 13 latka, a znowu inne dla 7 latka i tak dalej. Gry i zabawki w sklepach mają specjalne oznaczenia, które definiują wiek dziecka, dla którego zostały zaprojektowane. Wynika to z możliwości poznawczych i manualnych. Warto zwrócić uwagę na oznaczenie wiekowe, żeby młodsze dziecko nie dostało zabawki dla wyższego wieku, ponieważ może sobie z nią nie poradzić, a przecież chodzi o to, żeby zabawka czy gra była dla niego radością. Podobnie rzecz się ma ze starszymi dziećmi. Chodzi o to, żeby nie dostały prezentu przeznaczonego dla młodszych dzieci, gdyż może to być przez nie negatywnie odebrane.

Najlepsze prezenty z okazji Dnia Dziecka

Bez względu na zainteresowania dziecka na rynku gier i zabawek niemal na pewno jest zabawka, która będzie mu lub jej pasować. Nawet fani gier komputerowych mogą znaleźć dla siebie doskonały prezent. Na rynku dostępne są figurki z popularnymi motywami, klocki oraz gry osadzone w konkretnych uniwersach. Tak jest np. w przypadku miłośników Gwiezdnych Wojen, gry Fortnite czy święcącego triumfy od kilku lat Minecrafta. Podobnie fajni bohaterów z uniwersum Marvela mogą korzystać z szerokiego dostępu do zabawek do niego nawiązujących.

Sklepy internetowe i portale dziecięce robią wiele, żeby pomóc zdezorientowanym rodzicom wybrać ten właściwy produkt. Przede wszystkim najczęściej oznaczone są bestsellery, które są po prostu produktami najlepiej sprzedającymi się w danym sklepie. To pierwsza i prosta wskazówka dla rodziców mówiąca o tym, co jest najbardziej popularne wśród dzieci. Nic tak nie cieszy dzieci jak prezent, który jest dla nich atrakcyjny oraz taki, którym mogą pochwalić się przed kolegami i koleżankami oraz się z nimi bawić.

Jeśli brak nam inspiracji w poszukiwaniu najlepszego prezentu z okazji Dnia Dziecka, warto poszukać inspiracji w internecie: w sklepach internetowych, na blogach, gdzie jest pełno porad od osób znających trendy na rynku, a w końcu wsłuchać się w potrzeby dziecka. To w końcu jego święto, a nic nie cieszy bardziej niż prezent, o którym się marzyło od dłuższego czasu.

Jaki prezent dla gracza? Przegląd gier i akcesoriów na Nintendo Switch, PlayStation, Xbox

0
Jaki prezent dla gracza

Wybór odpowiedniego prezentu często nie jest łatwy. Nawet jeśli wiesz, czym interesuje się obdarowywana osoba, podjęcie decyzji może być kłopotliwe. W przypadku graczy sprawa wydaje się ułatwiona ze względu na mnogość gier oraz akcesoriów gamingowych. Jednak podejmując decyzję, może okazać się, że wybór tytułu, czy gadżetu nie jest tak oczywisty. Z naszego poradnika dowiesz się, jaki prezent dla gracza wybrać, by sprawić mu najwięcej radości!

Co kupić graczowi: nowa gra czy akcesoria gamingowe?

Nie ulega wątpliwości, że najlepszym pomysłem na prezent dla gracza są gry komputerowe lub akcesoria gamingowe. Jednak przed wybraniem konkretnego produktu warto przede wszystkim zadbać, by upominek był trafiony i dowiedzieć się, na jakiej konsoli gra obdarowywany. To ważna kwestia, która pozwoli ci zakupić tytuł, czy gadżet do odpowiedniego sprzętu.

lego
Foto: materiały partnera

Dużym ułatwieniem jest też znajomość preferencji obdarowywanego, czyli rodzaju gier, w jaki gra najczęściej. Jeśli wiesz, że adresat przede wszystkim gra w gry strategiczne, wyścigowe, czy strzelanki, będziesz mógł kupić tytuł, który z pewnością mu się spodoba. Jeśli zaś od miesięcy wspomina, że musi w końcu kupić nowego pada, to warto pomyśleć nad wybraniem odpowiedniego, kompatybilnego urządzenia.

TOP 3 gier na Nintendo Switch

Gracz, dla którego szukasz prezentu, nie rozstaje się ze swoim Nintendo Switch? Jedna z poniższych gier na tę konsolę wciągnie go na całe godziny!

 • Lego City Undercover – Tajny Agent

Pozycja idealna zarówno dla młodszych graczy (7+), jak i starszych miłośników gier przygodowych z serii LEGO. Gracz wciela się w policjanta, którego zadaniem jest schwytanie przywódcy grupy przestępczej. Fabuła rozgrywki osadzona jest w przypominającym Nowy Jork i San Francisco mieście, po którym gracz porusza się samochodami, łodziami bądź helikopterami. Oprócz szybkich pojazdów, w grze nie brakuje także kosmitów, zagubionych prosiąt i oczywiście humoru rodem z filmów z serii „LEGO Przygoda”.

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon

Kultowa już, dostępna na Nintendo Switch gra, dedykowana dorosłym miłośnikom konsoli (+18). O sławie przygód Geralta z Rivii świadczy m.in. fakt, że sama 3 część zdobyła ponad 250 nagród Gry Roku! „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, to tytuł, którego wciągająca fabuła, spodoba się nie tylko fanom książek, czy serialu, ale także miłośnikom gier RPG. Dzięki możliwości podejmowania wyborów, które mają wpływ na rozwój wydarzeń oraz zakończenie, rozgrywka jest jeszcze bardziej wciągająca i atrakcyjna. Ponadto wersja gry na Nintendo Switch zawiera wszystkie dodatki, dzięki czemu gracz może pozostać w świecie fantasy jeszcze dłużej. Bez względu na to, czy szukasz prezentu dla dorosłego rodzeństwa, rodzica, przyjaciela czy partnera, tym tytułem bez wątpienia sprawisz mu lub jej radość!

wiedźmin
Foto: materiały partnera
 • Mortal Kombat 11

Prawdziwy klasyk wśród tytułów dla dorosłych graczy (+18) – seria Mortal Kombat od ponad 25 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników gatunku. „Mortal Kombat 11” to najnowsza część serii z 2019 roku. Każdy fan nie tylko tego uniwersum, ale i bijatyk, z pewnością ucieszy się z takiego prezentu.

TOP 3 gier na konsolę

Osoba, dla której szukasz prezentu, gra przede wszystkim na PlayStation 4 albo Xbox One? Z pewnością ucieszy się z jednej z tych gier!

 • Crash Bandicoot 4: Najwyższy Czas

Sympatyczny, ulepszony genetycznie przedstawiciel jamrajowatych – Crash Bandicoot, zdobył rzeszę fanów już w 1996 roku za sprawą pierwszej gry z serii. W 2020 roku powrócił w odświeżonej, ulepszonej wersji, którą pokochają osoby w każdym wieku (7+)! Młodsi gracze szybko wciągną się w alternatywne wymiary, a starsi z przyjemnością powrócą do bohaterów gier z dzieciństwa.

 • Assassin’s Creed: Valhalla

Nie lada gratka zarówno dla fanów serii Assassin’s Creed, jak i gier z otwartym światem, a także pasjonatów mitologii nordyckiej i Wikingów (+18). Akcja „Assassin’s Creed: Valhalla” (2020 rok) osadzona jest IX wieku i skupia się zarówno wokół przygód głównego bohatera Eivora, jak i prowadzonych przez wikingów podbojów. Zadaniem gracza jest m.in. zawieranie sojuszy, najeżdżanie wrogów, rozwijanie osady oraz nieustanne podejmowanie decyzji, które mają wpływ na rozwój akcji. W „Assassin’s Creed: Valhalla” nie brakuje również nawiązań do wierzeń i obyczajów nordyckich. Z tytułu tego ucieszy się nie tylko każdy fan serii, ale również każdy gracz, który lubi eksplorować świat gry we własnym tempie.

assasins
Foto: materiały partnera
 • The Sims 4

Czwarta część słynnego symulatora życia odpowiednia zarówno dla starszych, jak i młodszych odbiorców (12+). Rozgrywka dostarcza nie tylko masę rozrywki, ale rozwija także kreatywność dzięki możliwości budowania i urządzania budynków. Gra przypomina zabawę domkiem dla lalek, ponieważ oprócz projektowania domów, gracze mogą tworzyć Simów i kontrolować ich życie. To dobry pomysł na prezent zarówno dla posiadaczy PlayStation, jak i Xboxa, ponieważ „The Sims 4” dostępne jest w wersji na każde z tych urządzeń.

Prezent świąteczny dla gracza: najlepsze akcesoria do konsoli

Bez względu na to, czy fan gier, dla którego przygotowujesz prezent gra w gry wideo na Xboxie, Nintendo, czy PlayStation, bez wątpienia znajdziesz dla niego także ciekawe gadżety, które znacznie uprzyjemnią mu rozgrywkę. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Kierownica – odpowiedni produkt dla wszystkich miłośników gier wyścigowych. Znacznie zwiększa imersję oraz przyjemność czerpaną z gry.
kierownica
Foto: materiały partnera
 • Zestaw części do padów – wśród akcesoriów do Xboxa i PlayStation można wyróżnić zestawy do kontrolerów, np. marki Frahs. To odpowiedni prezent dla osób, których pady są już nieco zużyte i niewątpliwie przydałaby im się lekka renowacja. Za pomocą poszczególnych elementów znajdujących się w etui, gracz może samodzielnie wymienić uszkodzone czy zdarte części swojego kontrolera.
 • Słuchawki – umożliwiają satysfakcjonującą grę nawet nocą, bez zakłócania spokoju innych domowników. Ponadto słuchawki z mikrofonem ułatwiają i uprzyjemniają rozgrywkę ze znajomymi w trybie wieloosobowym.

Czy zdecydujesz się na wybór nowej gry, czy przydatnego gadżetu, pamiętaj o tym, by dobrać je do posiadanej przez obdarowywanego konsoli – przykładowo, produkty dedykowane PlayStation mogą nie być kompatybilne z Xboxem. Ponadto dowiedz się, jaki rodzaj gier lubi bliska ci osoba i obdaruj ją prezentem, z którego z pewnością będzie zadowolona.

Artykuł sponsorowany.

Co potrafią współczesne smartfony?

0
Co potrafią współczesne smartfony

Funkcje i możliwości smartfonów zaskakują – nieustannie producenci urządzeń wprowadzają nowości, które kuszą użytkowników. Aparat, kamera, odtwarzacz muzyki, GPS, komunikatory, NFC – zna je chyba każdy. Mając taki smartfon Samsung, Huawei czy Apple, warto z niego korzystać w pełni.

Mnogość funkcji współczesnych smartfonów

Współczesny smartfon jest fundamentem codziennej komunikacji, ale już dawno przestał być tylko telefonem – możesz nim płacić, zamawiać zakupy z poziomu telefonu, korzystać z aplikacji bankowych, telewizji internetowej, z latarki czy poziomicy, słuchać radia albo muzyki, robić doskonałej jakości zdjęcia, odczytać mejl czy zajrzeć do mediów społecznościowych, nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości czy korzystać z niego jak z nawigacji. Smartfon Samsung, Apple, Xiaomi czy Huawei – to przenośne narzędzie multimedialne, które może spełniać różne funkcje. Poznajmy wybrane z nich.

Nagrywanie w rozdzielczości 4K

Wiele smartfonów oferuje możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K – jak m.in. telefon Huawei P40 5G. Wybrane modele kręcą filmy nawet w rozdzielczości… 8K – jak na przykład smartfon Samsung Galaxy S20. Często można ręcznie ustawić nagrywanie w wyższej rozdzielczości lub zmienić liczbę klatek i cieszyć się z nagrania jak najlepszej jakości.

Częstotliwość odświeżania ekranu

Ten parametr ma znaczenie nie tylko w monitorach dla graczy! W smartfonach standardem jest 60 MHz, wiele ekranów ma jednak 90 Mhz lub 120 Hz. Wyższa częstotliwość to płynne ruchy na ekranie, co docenią miłośnicy gier, ale także filmów czy osoby lubiące szybko przewijać poszczególne elementy w menu. Telefon Huawei, Samsung czy Xiaomi może mieć też funkcję, by ręcznie ustawić ten parametr i docenić lepszą jakość obrazu.

DeX – pulpit na dużym ekranie

To rozwiązanie posiada niejeden smartfon Samsung – jest wyjątkowo praktyczne w trakcie ważnych spotkań, konferencji czy prezentacji, czyli sprawdza się m.in. w biznesie. Samsung DeX (Desktop Experience) po podłączeniu smartfona do telewizora lub monitora umożliwia wyświetlanie treści (dokumentów, zdjęć itd.) na dużym ekranie i zapewnia dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Smartfon zmienia się w komputer z monitorem.

Odbiornik GPS

Czujnik GPS to w nowoczesnych urządzeniach standard – daje ogromne możliwości. Możliwość odczytu danych geolokacyjnych pozwala mu pełnić funkcje nawigacyjne. Telefon często służy zatem jako nawigacja w samochodzie, ale też pomaga podczas biegania, jazdy na rowerze czy spacerów po nieznanym terenie.