Potrzebujesz utalentowanych i kompetentnych programistów? Chcesz zbudować doskonale działający dział rozwoju oprogramowania? Nie chcesz brać udziału w rynkowej „wojnie o talenty”? Może warto podejść do sprawy w sposób kreatywny?

Stopa bezrobocia w Polsce jest bardzo niska. Styczniowe statystyki GUS pokazują, że bez pracy pozostaje zaledwie 6,8 procent aktywnych zawodowo Polaków. W przypadku programistów o bezrobociu mówić nie można w ogóle. Za to zauważalny jest popyt na ich pracę, co skutkuje problemami w rekrutacjach i wzrastającymi kosztami wynagrodzeń. Jest to zatem najlepszy czas, by pomyśleć o alternatywnych, kreatywnych rozwiązaniach, które pozwolą przynajmniej częściowo wyeliminować problem braku kandydatów.

Szkolenie „nie-programistów”

Firmy, które cierpią na niedobór programistów mogą skupić się na poszukiwaniu kandydatów w gronie pracowników innych działów. Niejednokrotnie okazuje się, że zarówno w dużych jak i niewielkich softwarehouse pracują ludzie:

  • Niezadowoleni z obecnie wykonywanej pracy.
  • Zainteresowani zmianą obowiązków.

Bardzo często są to pracownicy o odpowiednim poziomie talentu, mający za sobą pierwsze szkolenia z obszaru szeroko rozumianego programowania.

Inwestycja w ich szkolenie pozwala na szybkie pozyskanie kandydatów na programistów, którzy w przyszłości staną się pełnoprawnymi członkami zespołu IT.

Strategia ta ma jeszcze dwie inne zalety. Po pierwsze udowadnia, że firma jest zainteresowana rozwojem pracowników i wspiera aktywności mające na celu pozyskiwanie nowych kompetencji. Po drugie – pozyskani w ten sposób kandydaci na programistów zazwyczaj wykazują dużo większą lojalność wobec pracodawców i nie są zainteresowani szybką zmianą pracy.

Czy jest to strategia skuteczna? Na razie trudno to jednoznacznie określić. Jednak pierwsze doświadczenia firm, które zdecydowały się na jej wdrożenie są pozytywne. A duża ilość naśladowców pozwala nabrać przekonania, że jest to jedna z lepszych strategii pozyskiwania kandydatów na trudnym rynku.

Outsourcing programistów

Outsourcing programistów to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Polega ono na „czasowym wynajęciu” pracowników i włączeniu ich do zespołu. Czym różni się od zamówienia gotowego produktu? Otóż programista „wynajęty” nie musi pracować wyłącznie nad jednym projektem, a może wspierać zespół w rozmaitych pracach.

Jakie korzyści przynosi outsourcing programistów? Warto skoncentrować się na dwóch najważniejszych. Przede wszystkim uzupełnienie zespołu specjalistami z zewnątrz pozwala na „darmowy” transfer nowych technologii i kompetencji, których pozyskanie byłoby bardzo czasochłonne i kosztowne. Po drugie outsourcing programistów pozwala na stosunkowo szybkie wzmacnianie zespołu w sytuacjach, w których wsparcie jest najbardziej potrzebne. Jest to bardziej elastyczna forma „zatrudnienia”, której kształt zależy od woli i oczekiwań obu stron.

Czy jest to rozwiązanie skuteczne? Do świadczenia firm korzystających z outsourcingu programistów pokazują, że tak. Aż 72 procent z nich deklaruje, że nadal będzie korzystać z tej formy pozyskiwania specjalistów. A większość planuje korzystać bardziej intensywnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ